Mirė Vaclavas Havelas (1936-2011) (0)

Vaclavas Havelas

Vaclavas Havelas

Gruodžio 18 d. eidamas 76-uosius metus mirė buvęs paskutinis Čekoslovakijos (1989-1993) ir pirmasis Čekijos Respublikos (1993-2003) prezidentas Vaclavas Havelas (Václav Havel). V.Havelas buvo politikas, poetas, dramaturgas ir disidentas padėjęs taikiai nuversti komunizmą buvusioje Čekoslovakijoje ir tapęs legendinės aksominės revoliucijos simboliu.

V.Havelo vedama opozicija Čekoslovakijoje taikiu, demokratiniu būdu perėmė valdžią iš komunistų partijos, ir šalis nustojo buvusi Sovietų Sąjungos satelitine valstybe.

Užuojautą dėl Vaclovo Havelo mirties savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Netekome istorinės asmenybės – disidento, dramaturgo, Prezidento, didvyrio, prisidėjusio prie komunizmo žlugimo, ne tik Čekijoje, bet ir visoje Europoje – Vaclavo Havelo. Iš visos širdies reiškiu užuojautą dėl Prezidento Vaclovo Havelo netekties. Žinia apie jo mirtį labai nuliūdino mane ir visus Lietuvos žmones. Šią sunkią akimirką noriu Jums palinkėti didelės ištvermės ir stiprybės. Vaclovas Havelas įkvėpė priešintis tuos, kurie neturėjo galimybės rinktis totalitarinėje sistemoje. Jis įprasmino taikias revoliucijas savo šalyje, kurios tapo pavyzdžiu Lietuvos disidentams”, – rašoma valstybės vadovės užuojautoje.

Savo ir viso Seimo vardu užuojautą dėlVaclavo Havelo mirties pareiškė ir Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.

„Vaclavas Havelas Lietuvai visada buvo išskirtinai artima asmenybė. Tai, ką Jis kaip dramaturgas ar disidentas, šalies vadovas ar tiesiog žmogus rašė ir kalbėjo apie laisvę ir tiesą, apie tautos ir žmogaus teises, apie būtinybę nesitaikyti su prievarta, dažniausiai buvo sakoma apie čekų tautą, tačiau tuos žodžius pačia atviriausia širdimi suvokė ir priėmė visi geranoriški Rytų ir Vidurio Europos žmonės, taip pat ir Lietuvos žmonės. Vaclavui Havelui buvo puikiai suprantamos lietuvių viltys ir pastangos, o mums buvo puikiai suprantamos asmeninės Vaclavo Havelo ir visos čekų tautos nuoskaudos ir kančios, istorinė patirtis ir laisvės siekiai“, – užuojautoje Čekijos Parlamento abiejų rūmų vadovams ir čekų tautai rašo I.Degutienė.

Seimo Pirmininkės nuomone yra simboliška, kad šviesaus atminimo Vaclavas Havelas tapo paskutiniuoju Čekoslovakijos ir pirmuoju Čekijos Prezidentu.

„Ši kaita reiškė ne tik politines Europos permainas, bet ir kitokią, naują realybę – grįstą vertybėmis, grįstą istoriniu ir žmogiškuoju teisingumu. Grįstą idealais, už kuriuos būsimasis Čekijos Prezidentas buvo persekiojamas, teisiamas ir kalinamas, tačiau vis tiek išliko, kaip vėliau ne kartą buvo pavadintas, pasaulio sąžinės ambasadoriumi. Su gilia padėka ir pagarba prisimindami Vaclavo Havelo darbus ir asmenybę, liūdime kartu su čekų tauta ir valstybe. Esu tikra, kad užuojautos žodžius mintimis kartu taria daugybė Lietuvos žmonių“, – teigia I. Degutienė.

Kategorijos: Užsienyje, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė