Dėvėti rūbai, provokuojančios instaliacijos ir grojantys foteliai: kuo mes 2013 m. puošime ES Tarybos namus? (2)

David Černy instaliacija „Entropa", Čekijos pirmininkavimas 2009 m.

David Černy instaliacija „Entropa", Čekijos pirmininkavimas 2009 m.

Ar daug galima pasakyti apie žmogų, apžiūrėjus jo namus? Ir kaip stipriai aplinką pakeičia atėjęs naujas šeimininkas? Daugybėje Europos Sąjungos institucijų vyrauja panaši atmosfera, o šeimininkauja čia visos 27 narės, tačiau  kas pusmetį vis kitai valstybei perimant pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, keičiasi ir Tarybos namai, Justus Lipsius pastatas.

Jei mokėjimas pasijuokti iš kitų galbūt tėra paprasčiausias sarkazmas, ar, geriausiu atveju, demonstruoja gerą humoro jausmą, tai žmones, galinčius pasijuokti ir iš savęs, vertina kiekvienas. Kodėl gi neišryškinus šios savybės? O gal geresnį įspūdį apie šalį ir jos gyventojus sukurtų priminimas apie didingą istoriją? Rezultatas abiem atvejais gali būti panašus: iš stereotipų besijuokiantys čekai ir istorija besididžiuojantys vengrai sulaukė priekaištų.

httpv://www.youtube.com/user/EUXTV#p/search/3/HXzEMAEKT8k

httpv://www.youtube.com/user/EUXTV#p/search/9/_7VDk4D35OU

Vengrų istorinis kilimas, 2011 m.

Vengrų istorinis kilimas, 2011 m.

Tačiau vengrai pataikė į dešimtuką, poilsio zonoje pakviesdami atsipūsti kompozitoriaus F. Listo muziką grojančiuose foteliuose ir pasiimti knygą iš Rubiko kubo formos lentynos – iki šiol perkamiausiu pasaulyje laikomą žaislą sugalvojo vengras.

Justus Lipsius poilsio zona, Vengrijos pirmininkavimas, 2011 m.

Justus Lipsius poilsio zona, Vengrijos pirmininkavimas, 2011 m.

Tas pats klausimas lyg banga nuolat ritasi per Europos Sąjungos valstybes, šioms rengiantis pirmininkauti Tarybai: kaip išradingai,  įsimintinai, o drauge ir primenant savo šalies išskirtinumą papuošti  „namus”, kuriuose valstybė šeimininkaus visą pusmetį – Justus Lipsius pastatą. Būtent šiame pastate vyksta visi 27-ių bendrijos narių susitikimai ir 24 kilometruose pastato koridorių išsirikiavusiuose kabinetuose kasdien verda Europos Sąjungos Tarybos sekretoriato gyvenimas. Per keletą pastarųjų metų susiklostė nauja tradicija (nors nuo sausio pirmininkausiantys danai sako šiuo pavyzdžiu neseksiantys), kad įėjus į Justus Lipsius pastatą po kojomis nusidriekia pirmininkaujančios šalies nutiestas kilimas, o pagrindiniame foje montuojami ir svarbiausi dekoravimo akcentai.

Štai antrąjį 2010 m. Pusmetį tarybai pirmininkavusi Belgija Justus Lipsius pastato foje pusmečiui pastate manekenus, kuriuos 11 belgų mados kūrėjų aprengė iš padėvėtų rūbų pasiūtais darbais. Antram gyvenimui prikeltos ir baldų detalės – mat pirmininkaujanti valstybė stato savo baldus poilsio zonose, įrengia pirmininkavimo kambarius. „Mada ir dizainas – antros rankos, antras gyvenimas”, tokią temą Justus Lipsius dekoravimui pasirinko belgai, atsižvelgdami, jog 2010-ieji buvo paskelbti Europos metais kovai prieš skurdą ir socialinę atskirtį.

http://www.youtube.com/watch?v=SlgD45MusXs .

Belgijos dizainerių darbai iš padėvėtų drabužių, 2010 m.

Belgijos dizainerių darbai iš padėvėtų drabužių, 2010 m.

Prieš belgus pirmininkavę ispanai paliko Europos metų temą nuošaly – milžiniškoje LED instaliacijoje „Perėjos” atspindėjo teritorines, ekonomines ir socialines Europos Sąjungos transformacijas.

Daniel Canogar instaliacija „Perėjos“, Ispanijos pirmininkavimas, 2010 m

Daniel Canogar instaliacija „Perėjos“, Ispanijos pirmininkavimas, 2010 m

Fantazijos kuriant dekoracijas tikrai neriboja nei temos, nei jų raiškos priemonės, tik techninės pastato taisyklės. Juk pirmenybė turi būti teikiama kasdieniam darbui ir jam negali būti keliama trukdžių, todėl detalus aprašas išvardija, kur ES tarybos pirmininkė gali dekoruoti pastatą, kur dekoracijas teks patraukti rengiantis Taryboms ir vietą užleisti šimtams suplūsiančių žurnalistų.

Nors mes kaip pirmininkanti šalis į Justus Lipsius įžengsime tik po pusantrų metų – pats laikas planuoti, kaip mūsų pusmetį atrodys Tarybos „namai”. Dėl kruopštaus planavimo Justus Lipsius atstovams gerokai prieš pirmininkavimą reikia pateikti detalius pastato dekoracijų aprašus. Todėl jau dabar reikia pradėti darbus, o darbai, žinoma, prasideda nuo idėjos.

Esame tikri, kad skaitant ir žiūrint vaizdo įrašus ne vieno galvoje jau toptelėjo, ką mes ten galėtume parodyti. Juk turime be galo daug kūrybingų žmonių – stebinančių akis,  ausis, priverčiančių susimąstyti, lepinančių aromatais ir skoniu, stulbinančių savo pasiekimais  ar tiesiog dovanojančių gražesnę ir patogesnę kasdienybę. Mes – kuriančios šalies žmonės, ir norime, kad tai pamatytų kiekvienas, 2013-aisiais dirbsiantis, trumpam užsuksiantis, o gal tik ekrane išvysiantis Justus Lipsius pastatą.

Jei esate vienas iš tų kūrybingųjų, kurie turi idėją, siųskite jas adresu espirmininkavimas@urm.lt  Juk pirmininkavimas – visų mūsų bendras kūrinys, kuris bus plačiai matomas, tad ruoškimės jam drauge.

Idėjų aprašą, ne ilgesnį kaip 2 psl., siųskite iki gruodžio 21d.

Kategorijos: Menas, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

2 komentarai

  1. Saulius:

    Įdomu, kokią mintį turėjo čekų autorius vaizduodamas Lietuvą (1:13 min.) http://www.youtube.com/watch?v=HXzEMAEKT8k&lr=1

  2. Amanda:

    Galėtų ir pas mus Lietuvoje būti tokios poilsio zonos ir grojantys foteliai. Tikrai vengrai pataikė tiesiai į dešimtuką. Šaunu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė