ET ekspertai paskelbė, kad Lenkija neužtikrina Lenkijoje gyvenančių lietuvių kalbos apsaugos (6)

Nepriklausomi Europos Tarybos (ET) ekspertai gruodžio 9 d. Strasbure paskelbė ataskaitą  kaip Lenkija savo šalyje įgyvendiną „Europos regioninių, arba mažumų, kalbų chartijos“ reikalavimus.

Priėmęs nepriklausomų ekspertų ataskaitą ET komitetas paragino Lenkiją ruošti mokytojus ir sudaryti sąlygas  mokytis Lenkijoje baltarusių, vokiečių, kašubų, lemkų ir ukrainiečių mažumų kalbomis. ET Ministrų komitetas paprašė Lenkijos, stiprinti mažumų kalbų vartojimą mokyklose, vietos ir regionų valdžios institucijose, ir užtikrinti radijo ir TV transliacijas tautinių mažumų kalbomis.

Ekspertizę atlikę nepriklausomi ET ekspertai nurodė, kad Lenkija turėtų tobulinti tautinių mažumų švietimo finansavimą, kadangi dabartinė tvarka neskatina mokytis tautinių mažumų kalbomis. ET ekspertai atkreipė dėmesį, kad Lenkijos valdžia turėtų labiau rūpintis lietuvių kalbos statusu lietuvių gausiai gyvenamuose rajonuose.

Ekspertai pasiūlė Lenkijos valdžiai persvarstyti reikalavimą dėl klasių, kuriose mokoma  lietuvių kalba, sudarymo. Pagal dabar galiojančią tvarką, tokioms klasėms sudaryti reikia ne mažiau nei 14 moksleivių.

ET ekspertų komitetas pažymėjo, kad lietuvių kalbai pagalbinės kalbos statusas yra suteiktas tik Punsko valsčiuje. Tautinių mažumų įstatymu negali naudotis Seinų apskrities valsčiaus ir miesto gyventojai. Tai neužtikrina tinkamos lietuvių kalbos apsaugos.

Ekspertai atkreipė dėmesį ir į nepakankamą rūpinimąsi lietuvių kalba žiniasklaidoje. Balstogės radijo stotis laidą lietuvių kalba transliuoja tris kartus per savaitę, o keturis kartus per mėnesį lietuvių kalba rodomos televizijos laidos  „dėl techninių priežasčių“ yra nematomos lietuvių gyvenamose srityse.

Visą ET ekspertų ataskaitą rasite ČIA (anglų kalba).

Parengta pagal www.coe.int

Kategorijos: Užsienio lietuviai, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė