Mokslininkai bandys aiškintis kokiam tikslui vartojamos „Vilniaus okupacijos“ bei „Rytų kresų“ sąvokos (9)

Gruodžio 15 d. 17 val. Vilniaus universiteto Senato posėdžių salėje įvyks penktasis pašnekesys iš ciklo, skirto atminties kultūrų dialogui ULB erdvėse, kuriame dalyvaus istorikai ir intelektualai iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos. Šio susitikimo tema „Vilniaus okupacija“ ir „Rytų kresai“: dviejų kultūrinių kategorijų reikšmė regiono visuomenėms“.

Šis renginys yra ir sudėtinė projekto „Atminties kultūrų formavimo strategijos Lietuvos urbanistinėse erdvėse“, finansuojamo Lietuvos Mokslo Tarybos, dalis.

Į istorinius įvykius apeliuojančias sąvokas naudojame ne tik siekdami prisiminti praeityje vykusius įvykius, bet dažnai tai darome bandydami paaiškinti dabartyje vykstančiu procesus. Tokių kultūrinių terminų kategorijai be abejonės priklauso ir „Vilniaus okupacijos“ bei „Rytų kresų“ sąvokos. Renginyje ir bus bandoma aiškintis šių dviejų sąvokų genezę, jų sklaida Lietuvos ir Lenkijos visuomenėje, bus keliamas klausimas, kokiu tikslu ir kaip šios sąvokos vartojamos šiandien.

„Vilniaus okupacijos“ bei „Rytų kresų“ tematika tik iš pirmo žvilgsnio priklauso Lietuvai ir Lenkijai. Iš tikro šios temos vienaip ar kitaip paliečia ir kitus dviejų šalių kaimynus. Tad bus aiškinamasi „Vilniaus okupacijos“ ir „Rytų kresų“ temos yra suvokiamos Baltarusijoje.

Renginyje dalyvaus Lenkijos Mokslų Akademijos Mokslo ir technikos instituto direktorius ir Varšuvos universiteto profesorius, daugelį metų tyrinėjęs švietimo sistemą taip vadinamuose „Rytų kresuose“ prof. Lešekas Zastovtas (Leszek Zasztowt). „Vilniaus okupacijos“ sąvokos gimimą ir jos sklaidą XX-XXI amžiaus Lietuvoje pristatys Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojas dr. Dangiras Mačiulis. „Vilniaus okupacijos“ ir „Rytų kresų“  sąvokų reikšmę Baltarusijos visuomenei aptars Baltarusijos istorijos ir kultūros tyrinėtojas baltarusių Europos humanitarinio universiteto Vilniuje prof. Aleksandras Smaliančukas.

Šį renginių ciklą organizuoja Lietuvos istorijos institutas kartu su Vilniaus bei Varšuvos universitetų Istorijos fakultetais, Lenkijos istorijos muziejumi, Lenkų ir Getės (Goethe) institutais Vilniuje. Projekto globėjai: Lietuvos ir Lenkijos kultūros ministrai.

Kategorijos: Istorija, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė