Lietuva atsisveikina su partizanu Viktoru Šniuoliu (1925–2011) (3)

Viktoras Šniuolis vėliavos įteikimo Lietuvos kariuomenės Žaliukams renginyje (Alfredo Pliadžio nuotr.)

Viktoras Šniuolis vėliavos įteikimo Lietuvos kariuomenės Žaliukams renginyje

Lietuva atsisveikina su partizanu, vienu iš Lietuvos partizanų vadų pasitarimo Minaičiuose 1949 m. organizatorių, Lietuvos Kovos sąjūdžio Prisikėlimo apygardos vado adjutantu Viktoru Šniuoliu.

„Mirus Viktorui Šniuoliui, nuoširdžiai užjaučiu jo šeimą ir visus Lietuvos laisvę mylinčius žmones. Išėjo paskutinis Minaičių suvažiavimo partizanas. Jo ranka buvo atspausdinta 1949-ųjų Lietuvos Laisvės kovos sąjūdžio Deklaracija,  jis vadovavo partizanų vadų suvažiavimo apsaugos organizavimui, jo ir jo kovos draugų priešinimasis sovietinei okupacijai yra didelė atrama šiandieninės Lietuvos Laisvės keliui“, – sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Partizaninėje kovoje žuvo beveik visi šeimos nariai

Viktoras Šniuolis gimė 1925 lapkričio 8 d. Miežaičių kaime, Radviliškio rajone. Tėvai turėjo ūkį, 27 hektarus žemės.

Nuotraukoje V. Šniuolis antras iš dešinės (aut. A. Pliadis)
 

Partizaninėje kovoje žuvo beveik visi Viktoro šeimos nariai. Penkiasdešimtmetis tėvas, rėmęs partizanus maistu, buvęs jų ryšininkas, buvo nušautas, kai skubėjo į mišką įspėti partizanus. 1949 m. rugpjūčio 13 d. kautynių metu žuvo brolis Vytautas, Prisikėlimo apygardos štabo viršininkas. Šiame mūšyje taip pat kovėsi ir Viktoras. Tais pačiais metais, lapkričio 1 d. žuvo ir sesuo Birutė. Sesuo buvo partizanų ryšininkė, vėliau partizanė. Sesuo buvo susprogdinta bunkeryje. Ji ėjo 17 metus.  Motina miršta 1954 m., kai V. Šniuolis jau buvo suimtas.

Viktoras Šniuolis antras iš dešinės(nuotr. A. Pliadžio)
Viktoras Šniuolis antras iš dešinės

Į pasipriešinimo kovas Viktoras įsijungė nuo 1945 m. 1948 m. Viktoras tapo Prisikėlimo apygardos vado Leonardo Grigonio, Vyriausiosios partizanų vadovybės Visuomeninės dalies viršininko, adjutantu. Už 1949 m. vasario mėn. vykusį partizanų suvažiavimo Minaičiuose vadų apsaugos ir aprūpinimo organizavimą V. Šniuolis buvo apdovanotas III laipsnio Vyčio kryžiaus ordinu. Viktorą apdovanojo pats generolas Jonas Žemaitis. V. Šniuolis taip pat buvo apdovanotas dar dviem Vyčio kryžiaus II laipsnio ordinais – už sužeisto kovos draugo išgelbėjimą ir už pogrindžio spaudos, dokumentų rengimą ir jų platinimą.

1953 metais V. Šniuolis pateko į nelaisvę – kovo 13 d. agentas iškviečia Viktorą,  tuomet ėjusį rinktinės vado pareigas, į susitikimą. Viktoras nuteisiamas Sibiro lageriuose kalėti 25-erius metus. Dėl tardymų metu visiškai palaužtos sveikatos iš lagerio V. Šniuolis buvo paleistas anksčiau.

2003 m. V.Šniuolis buvo apdovanojamas Vyčio kryžiaus ordino Didžiuoju Komandoro kryžiumi.

V. Šniuolio atsiminimai paskelbti 2011 m. žurnale „Kardas“.

Kategorijos: Istorija, Lietuvoje, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė