Gruodžio danguje: visos planetos, Geminidai ir visiškas Mėnulio užtemimas (0)

Gruodžio danguje bus gausu reginių. Atidžiausiems dangaus stebėtojams gruodį pasirodys visos pagrindinės planetos, vaizdą pagyvins Geminidų meteorai, o gruodžio 10 d.  įvyks visiškas Mėnulio užtemimas!

Šienpjoviai skelbs žiemą

Giedrais gruodžio vakarais besileidžiančias vasaros žvaigždes keis rytiniame Paukščių tako gale iš už horizonto kylantys šviesiausi žiemos žvaigždynai: Tauras, Dvyniai, Šienpjoviai. Temstant pietuose išryškės kulminuojantis Pegaso kvadratas su išraiškinga Andromedos žvaigždžių eile, išsitęsusia link Persėjo ir Vežėjo žvaigždynų. Aukštai virš galvos spindės įsidėmėtinas “W” raidės pavidalo Kasiopėjos žvaigždynas. Apie vidurnaktį virš pietų horizonto iškops ir gražiausias šiaurinio dangaus žvaigždynas – Orionas, Lietuvoje vadinamas Šienpjoviais, Pjovėjais arba Kūlėjais. Į visas puses nuo jo, tarsi sužymėdamos žiemos dangaus lauko ribas, žėrės išsibarsčiusios ryškiausios šaltojo metų laiko žvaigždės: Didžiojo Šuns žvaigždyne – Sirijus; Mažajame Šunyje – Prokionas; Dvyniuose – Kastoras, Poluksas; Vežėjyje – Kapela; Taure – Aldebaranas.

1 pav. Pietinė žvaigždėto dangaus sklaiuto pusė 2011-12-15 d., vidurnaktį

1 pav. Pietinė žvaigždėto dangaus sklaiuto pusė 2011-12-15 d., vidurnaktį

 Pasirodys visos pagrindinės planetos

Venera-Vakarinė ryškiai švytės vakaro žarose palei pietvakarių horizontą Šaulio žvaigždyne. Gruodžio 20 persislinks į Vandenio žvaigždyną ir ten pasiliks iki metų pabaigos. Gruodžio 26–27 dienomis greta Vakarinės įspūdingai švytės jauno Mėnulio pjautuvas.

2 pav. Jaunas Mėnulis šalia Veneros-Vakarinės 2011-12-27, d.17:30 val

2 pav. Jaunas Mėnulis šalia Veneros-Vakarinės 2011-12-27, d.17:30 val

Jupiteris savo šviesumu nusileis tik Venerai ir po saulėlydžio sužibs jau pakopęs virš rytų horizonto ant Avino ir Žuvų žvaigždynų ribos. O leisis jis tik ryte prieš 4-tą val.  Gruodžio 6 d. tiesiai po Jupiteriu matysime priešpilnį Mėnulį.

3 pav. Priešpilnis Menulis šalia Jupiterio 2011-12-06, d.18 val.

3 pav. Priešpilnis Menulis šalia Jupiterio 2011-12-06, d.18 val.

Marsas tekės po vidurnakčio ir visą mėnesį savo rausvą šviesą skleis spindėdamas Liūto žvaigždyne.

Saturnas spindės Mergelės žvaigždyne, gražiai įsitaisęs kiek kairiau, ryškumu jam prilygstančios, ryškiausios Mergelės žvaigždės – Spikos.  Mėnesio pradžioje žieduotoji planeta tekės apie 4 val., o pabaigoje jau pusantros valandos anksčiau. Gruodžio 20 d. pro šią dangišką  „porelę“  gražiai praslinks  delčiagalis Mėnulis. Gruodžio 20 d. paryčiais baigiančio dilti Mėnulio pjautuvas su Saturnu ir Mergėlės ryškiausia žvaigžde Spika sudarys išraiškingą trikampį.

4 pav. Dylančio Mėnulio pjautuvas šalia Saturno ir Spikos 2011-12-20 d., 5 val.

4 pav. Dylančio Mėnulio pjautuvas šalia Saturno ir Spikos 2011-12-20 d., 5 val.

Merkurijui stebėti palankios sąlygos susidarys tik antros gruodžio pusės paryčiais. Labiausiai nuo Saulės jis nutols gruodžio 23 d. Tuomet jo ieškoti reiktų apie 7 val. 30 min. neaukštai virš pietryčių horizonto tarp Gyvatnešio ir Svarstyklių žvaigždynų.

Uraną, pasinaudojant žiūronu, vakarais galima bus susirasti Žuvų žvaigždyne, o kantresni galės „pamedžioti“  ir Vandenio žvaigždyne, už matomumo plika akimi, skendintį Neptūną. Tikslesnes šių dviejų planetų padėtis rasite ČIA.

Šaltą gruodžio dangų pagyvins Geminidų meteorai

Gruodžio 7-17 dienomis reikšis vienas įspūdingiausių meteorų srautų Geminidai. Šis srautas vadinamas Geminidais todėl, kad pratęstos meteorų trajektorijos susikerta Dvynių (Gemini) žvaigždyne. Tai vienintelis žinomas meteorų srautas kildinamas, ne kaip yra įprasta, iš kometos paskleistų dulkių, tačiau iš asteroido Faetono (Nr. 3200) kosminėje erdvėje paskleistų dalelių. Geminidų maksimumas numatomas naktimis iš gruodžio 13 į 14-ą ir iš 14 į 15-tą. Tikimasi, kad maksimumo metu gali praskrieti apie kokių 120 meteorų per valandą. Tačiau stebėjimo sąlygas ženkliai pablogins gretimame Vėžio žvaigždyne įsitaisiusio dylančio Mėnulio šviesa.

Geminidų meteorų srautas 2010 m. Japonijos padangėje:
httpv://youtu.be/VvqiDkiVFAM

Įvyks visiškas Mėnulio užtemimas

Gruodžio 10 d.  įvyks visiškas Mėnulio užtemimas, kurio pabaiga bus matoma ir Lietuvoje. Žemės šešėlis ant Mėnulio slinkti pradės (dalinio užtemimo pradžia) 14 val. 45 min., kuomet Mėnulis dar nebus patekėjęs. Visiškai Mėnulio paviršių šešėlis uždengs 16 val. 05 min., tuo metu  kai Mėnulis dar tik tekės. Užtemimo maksimumas įvyks 16 val. 32 min.

Tuomet Mėnulis nusidažys oranžine, raudona ar tamsiai ruda spalva. Jei Žemėje nebūtų atmosferos, tai Mėnulis taptų juodas ir tiesiog prapultų žvaigždėtame danguje. Užtemimo metu Mėnulio paviršių nuspalvina Žemės aušros ir saulėlydžio spalvos, žėrinčios vienoje ir kitoje Žemės pusėje. Spalvos sodrumas priklauso nuo tuo metu aušros ir saulėlydžio srityse esančio debesuotumo bei dulkių kiekio aukštesniuose atmosferos sluoksniuose.

Visiškas Mėnulio užytemimas 2011-12-10 d. :
httpv://youtu.be/hwyUyQNvbIE

Visiškas užtemimas pasibaigs 16 val. 57 min., kai apatinė Mėnulio dalis ims vaduotis iš Žemės šešėlio. Dar po keliolikos minučių šviesioji Mėnulio disko dalis primins gulsčią dylančio Mėnulio pjautuvą. Visiškai iš Žemės šešėlio Mėnulis išsivaduos 18 val. 18 min.

Gruodžio 22 d. 7 val. 30 min., Saulei įžengus į zodiakinį Ožiaragio ženklą, įvyks žiemos saulėgrįža, po kelių dienų sužibus Vakarinei sėsime už Kūčių stalo, pasitiksime Kalėdas ir lauksime Naujų metų.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė