Prezidentė D.Grybauskaitė Ukrainą mokė demokratijos ir tarėsi dėl bendradarbiavimo verslo srityje (0)

Prezidentai Dalia Grybauskaitė ir Viktoras Janukovyčius | lrp.lt nuotr.Darbo vizito į Ukrainą išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lapkričio 22 d. susitikusi su Ukrainos Prezidentu Viktoru Janukovyčiumi aptarė šios šalies ir ES santykius, pažangą europinės integracijos srityje.

Po dvišalio susitikimo spaudos konferencijoje kalbėdama Lietuvos vadovė pabrėžė, jog atvyko kaip Ukrainos draugė, tačiau Lietuva yra Europos Sąjungos narė ir jai tenka perduoti ES žinią. Pasak Prezidentės, dvišaliai santykiai vystosi puikiai, tuo tarpu Europos integracijos procesas ėmė komplikuotis.

Išsakydama ES poziciją, Lietuvos Prezidentė pabrėžė, kad Ukrainos integracijos perspektyva reali ir Lietuvą ją palaiko, tačiau suartėjimas su Europa įmanomas tik įgyvendinus būtinas vidaus reformas ir užtikrinus pagarbą žmogaus teisėms, demokratines vertybes, nešališką ir sąžiningą teismo procesą buvusios Ukrainos premjerės Julijos Tymošenko bei kitose bylose.

Prezidentai Dalia Grybauskaitė ir Viktoras Janukovyčius | lrp.lt nuotr.

Prezidentai Dalia Grybauskaitė ir Viktoras Janukovyčius | lrp.lt nuotr.

„Esu įgaliota kalbėti Europos Sąjungos vardu. Europa yra pasirengusi glaudesniems ryšiams, tačiau Ukrainos demokratinė raida neturi kelti abejonių. Žmogaus teisės, sąžiningi ir nešališki teismai yra pamatinės demokratinės vertybės, kurių besąlygiškai laikytis turim visi”, – sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentė pastebėjo, jog Europa buvo šokiruota teismo sprendimo Julijos Tymošenko byloje ir vyrauja požiūris, kad buvusi Ukrainos premjerė bei jos kolegos yra politinės neutralizacijos aukos.

Pasak šalies vadovės, kol kas Ukraina nerado politinių problemų sprendimo priimant Baudžiamojo kodekso pataisas, ypač J.Tymošenko atveju. ES stebi šioje šalyje vykstančius procesus ir prašo užtikrinti teisingą teisinį buvusios Ukrainos vyriausybės vadovės pateiktų apeliacijų svarstymą.

Lietuvos valstybės vadovė taip pat akcentavo, jog nuo Ukrainos vidaus reformų vykdymo tempo priklausys ES Asociacijos ir Laisvosios prekybos sutarčių pasirašymas. Iš Ukrainos tikimasi spartaus konstitucinės, rinkimų, teisėsaugos ir viešojo administravimo reformų įgyvendinimo, teisinės bazės kovos su korupcija srityje stiprinimo, verslo aplinkos gerinimo ir europinių standartų verslo bei prekybos srityse diegimo.

Šalies vadovės teigimu, jei Ukraina nesiims visų būtinų žingsnių, šių sutarčių pasirašymas su ES gali būti atidėtas.

„Esminė ES Asociacijos sutarties pasirašymo sąlyga – Ukraina turi demonstruoti praktinius veiksmus, kurie parodytų, kad ji jau dabar gali gyventi politinės asociacijos su Europa dvasia. Lietuva ir ES nenori diktuoti, nes gerbia Ukrainą, tai reiškia, kad laukiame, kada pati Ukraina ras sprendimus”, – teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak Prezidentės, Lietuva tvirtai remia Ukrainos pasirinktą europinės integracijos kryptį ir pasirengusi padėti pasidalindama savo patirtimi, jei Ukraina to norės.

Vizito metu buvo pasirašytas memorandumas dėl efektyvesnės maršrutu Klaipėda – Odesa kursuojančio šaudyklinio traukinio „Vikingas” veiklos ir dėl bendradarbiavimo mokslo technologijų srityje.

„Lietuva tampa globalia jungtimi tarp Rytų ir Vakarų. Šaudyklinis traukinys per 56 valandas pasiekiantis Odesą arba per 10 dienų Kiniją – nauja krovinių gabenimo epocha. „Vikingas” – reali ekonominė nauda ne tik Lietuvai ir Ukrainai, bet ir naujos galimybės Turkijai, Azerbaidžianui, Gruzijai“, – teigė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Valstybių vadovai taip pat dalyvavo dvišalėje Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų Taryboje, atidarė Lietuvos ir Ukrainos verslo forumą. Lietuvos vadovės teigimu, šis forumas, taip pat jau keletą metų vykstantys šalių verslo, prekybos ir pramonės rūmų susitikimai, liudija norą intensyviau plėtoti abiejų valstybių bendradarbiavimą verslo srityje ir vystyti bendrus projektus. Forume dalyvauja per šimtą Ukrainos ir Lietuvos verslininkų, daug smulkaus verslo atstovų.

Kalbėdama forume šalies vadovė pabrėžė, kad Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų taryba jau tapo gera tradicija, padedančia vystytis dvišaliams santykiams ir duodančia realius bendradarbiavimo rezultatus. Pasak Prezidentės, politinių santykių raida ne visada sutampa su ekonomine, tačiau verslo bendradarbiavimas yra dvišalių santykių pagrindas ir bus palaikomas aukščiausiu lygiu.

Šalies vadovės teigimu, Lietuva visada rėmė bendrą Ukrainos ir Europos Sąjungos ateitį. Bendri Ukrainos ir ES verslo, infrastruktūros gerinimo, žmonių ryšių skatinimo projektai, pasak Prezidentės, prisideda prie būtinų Ukrainai reformų, skatina europinę verslo kultūrą Ukrainoje, paremtą ne tik techniniais standartais, bet ir vertybėmis.

lrp.lt nuotr.Valstybės Prezidentė taip pat susitiko su Ukrainos Ministru Pirmininku Mikola Azarovu, su kuriuo aptarė naujas ekonominio bendradarbiavimo formas bei dalyvavo lietuviškų prekių parodos – mugės atidaryme, kur apžiūrėjo Lietuvos įmonių ir ūkininkų gaminamas prekes.

Prezidentė teigė, kad efektyvus, sėkmingai kitose šalyse plėtojamas Lietuvos verslas – geriausias šalies ambasadorius.

„Džiaugiuosi, kad Lietuvos verslas sugeba efektyviai dirbti tiek Ukrainoje, tiek kitose šalyse, o mūsų maisto produktai ir jų kokybė yra itin vertinami. Kultūra, kulinarinis paveldas labai suartina tautas”, – sakė šalies vadovė.

Pasak Prezidentės, ukrainiečių susidomėjimas smulkiųjų ūkininkų produkcija rodo, kad šeimos verslas perspektyvus ir Lietuvoje, ir Ukrainoje. Tai gelbsti nuo nedarbo ir atgaivina tautinį paveldą, pabrėžė valstybės vadovė.

Kategorijos: Baltų žemėse, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė