Archeologui Vykintui Vaitkevičiui įteikta Valstybinė Jono Basanavičiaus premija (2)

dr. Vykintas Vaitkevičius | Tomo Vinicko nuotr., www.alfa.ltŠiandien lapkričio 23, Lietuvos Patriarcho Jono Basanavičiaus gimimo dieną,  Lietuvos nacionaliniame muziejuje kasmetinė Jono Basanavičiaus premija buvo iškilmingai įteikta archeologui, Lietuvos mitologinio sakralinio paveldo tyrinėtojui dr. Vykintui Vaitkevičiui.

Lietuvos Vyriausybė Jono Basanavičiaus premiją dr. Vykintui Vaitkevičiui skyrė už kūrybinę, mokslinę ir švietėjišką veiklą etninės kultūros srityje, etninės kultūros tradicijų plėtojimą.

Su garbingi apdovanojimu Laureatą pasveikino Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, Kultūros ministras Arūnas Gelūnas, Nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė, Etninės kultūros ekspertų komisijos pirmininkė dr. E.Lazauskaitė, prof. Viktorija Daujotytė, Lietuvos archeologų draugijos atstovai, kolegos mokslininkai, draugai ir bičiuliai.

Vykintas Vaitkevičius jau porą dešimtmečių vaisingai darbuojasi etninės kultūros tyrimo ir puoselėjimo baruose. Istorikas, archeologas, kultūrinio kraštovaizdžio tyrėjas nuo pat akademinės ir kūrybinės veiklos pradžios kryptingai plėtė tyrimų lauką, palaipsniui aprėpdamas bemaž visas pagrindines etninės kultūros raiškos sferas – organiškai susiejo senųjų šventviečių, laidosenos ir kitų religijos sričių, etnologijos, kalbotyros, folkloro, mitologijos, sakytinės istorijos, kultūrinės atminties ir geografijos tyrimus.

Vykintas Vaitkevičius yra vienas iš uoliausių ir darbščiausių Lietuvos mitologinio sakralinio paveldo tyrinėtojų. Jis ne tik apkeliavo daugumą Lietuvos senojo tikėjimo šventviečių, tačiau ir moksliškai aprašė jas bei kartografavo, o šio kruopštaus darbo vaisiu paskelbė keliose stambiose mokslinėse monografijose: Senosios Lietuvos šventvietės. Žemaitija. Vilnius: Diemedis, 1998. 741 p.; Senosios Lietuvos šventvietės. Aukštaitija. Vilnius: Diemedis, 2006. 784 p.

Sisteminius senųjų Lietuvos šventviečių tyrimo duomenis V.Vaitkevičius paskelbė mokslinėje studijoje  Alkai: baltų šventviečių studija. Vilnius: Diemedis, 2003, 319 p. Šis reikšmingas darbas buvo išleistas taip pat ir anglų kalba Studies into the Balts’ Sacred Places. Oxford: J. & E. Hedges Ltd, 2004, 124 p. (British Archaeological Reports. International Series vol. 1228).

Vykintui Vaitkevičiui premija paskirta už kompleksinius Lietuvos etninių žemių tyrinėjimus (2007 m. ekspediciją „Neris ir jos krantai. Konstantino Tiškevičiaus keliais po 150 metų“, 2010 – 2011 metais vykdytas ekspedicijas Gervėčių krašte), archeologinius tyrinėjimus (2006 – 2011 m. archeologinius Bajorų kapinyno kasinėjimus, Turlojiškių pilkapių tyrimus, kunigaikščio Algirdo palaikų sudeginimo vietos paieškas), istorinio paveldo paminklų paieškas, jų populiarinimą ir kovą už jų išsaugojimą, taip pat lituanistinių šaltinių skaitmeninimą (informacinės sistemos „Aruodai“ sukūrimą) bei mokslinių tyrimų viešąją sklaidą.

Valstybinė Jono Basanavičiaus premija kasmet skiriama už reikšmingiausius paskutiniųjų 5 metų Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, ugdymu ir tyrinėjimu, taip pat kūrybinę ir mokslinę veiklą etninės kultūros srityje.

Kategorijos: Etninė kultūra, Lietuvoje, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė