Seime bus apžvelgtos 2011 metų ekspedicijos į lietuvių tremties vietas (0)

“Misija Sibiras“

“Misija Sibiras“

Lapkričio 23 d. 14 val. Seimo parodų galerijoje bus pristatyta Didžiųjų tremčių metams paminėti skirtų ekspedicijų į lietuvių tremties vietas fotografijų paroda. Ekspedicijų dalyvius pasveikins renginio globėja Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.

Seimo nutarimu 2011-uosius paskelbus Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminties metais, surengtos ekspedicijos į lietuvių tremties vietas. Renginyje bus pristatytos fotografijų parodos ir vaizdo medžiaga iš ekspedicijų: „Lietuva – Rusija – 70 metų“, „Baikalas 2011“, ekologinio žygio „Vanduo – tai gyvybė“ ir Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) ekspedicijos „Misija Sibiras‘11“.

Koncertuos operos solistė Rasa Juzukonytė (akomponiatorė prof. Aušra Motuzienė) ir Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos choras „Gaja“ (vadovė – Danutė Šaučiūnienė).

Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų komisijos pirmininkas prof. Arimantas Dumčius apžvelgs tarptautinę ekspediciją-konferenciją „Lietuva – Rusija – 70 metų“, kuri buvo surengta Altajaus krašto lietuvių bendruomenės iniciatyva Barnaulo mieste 2011 m. rugsėjo 9–12 dienomis. Konferencijoje dalyvavo gausi Altajaus krašto lietuvių bendruomenė, Buriatijos, Jakutijos, Irkutsko ir Tomsko sričių, Krasnojarsko krašto atstovai, taip pat solidi vienuolikos žmonių delegacija iš Lietuvos. Jos nariai – įvairių sričių specialistai. Delegacijai vadovavo prof. A. Dumčius, Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos pirmininkas. Dalis delegacijos nuvyko į Chabarinskio rajoną, Martovkos gyvenvietę (prof. A. Dumčiaus šeimos tremties vietą), kuri yra už 300 km nuo Barnaulo. Nors praėjo 70 metų nuo tremties laikų, A. Dumčius dar sutiko bendrų pažįstamų, rado artimų žmonių kapaviečių. Konferencijoje „Lietuva – Sibiras – 70 m.“ Lietuvos delegacijos vardu konferencijos dalyvius pasveikino prof. A. Dumčius, jis ir pradėjo konferenciją savo pranešimu „Sovietų genocido pradžia: 1939–1941 m.“. Sibiro bendruomenių atstovai kalbėjo apie kasdienius darbus ir rūpesčius, apie veiklos perspektyvas. Konferencijoje pateiktas Rezoliucijos projektas, kurį svarstant dalyviai aktyviai sakė savo nuomonę, teikė pasiūlymus. Rezoliucijoje reiškiama padėka Lietuvai už teikiamą paramą Sibiro lietuvių bendruomenėms, tačiau apgailestaujama, kad mažai skiriama dėmesio ten gimusiai jaunajai kartai, kuri norėtų išmokti lietuvių kalbą, susipažinti su tautos tradicijomis ir menu, kad grįžusiems į tėvynę mažai dėmesio skiriama lietuvių kalbos bei profesiniam mokymui, kvalifikacijos kėlimui. Tikimasi, kad tarp Sibiro lietuvių ir jų Tėvynės ryšiai bus dar glaudesni ir praktiškesni.

Konferencijos pabaigoje surengta meninė programa, kurioje koncertavo ir Lietuvos delegacijos narė solistė Rasa Juzukonytė.

Delegacija dar aplankė Bijsko mieste paminklą šiame krašte žuvusiems lietuviams. Paminklo statybos iniciatoriai – šio krašto tremtiniai šviesios atminties Vytautas Tarasonis ir Stasys Goberis, o projekto autorius – žinomas Lietuvoje architektas Vytautas Nasvytis. Obelisko apačioje esančiose plokštėse iškalti užrašai lietuvių ir rusų kalbomis: „Lietuvos piliečiams, žuvusiems tremtyje Altajaus krašte 1941–1955“. Taip pat buvo aplankytos dar kelios gyvenvietės, kur dar visai neseniai buvo didelės ištremtų iš Lietuvos žmonių kolonijos, o dabar lietuvį sutikti sunku.

Šeštą kartą Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) surengtą ekspediciją „Misija Sibiras‘11“ pristatys organizacijos atstovė Lina Krilavičiūtė. „Misija Sibiras“ – tai jau šeštus metus iš eilės Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) rengiamas jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektas. Nuo projekto vykdymo pradžios lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Sibire jau apsilankė 8 ekspedicijos, kurios sutvarkė apie 80 lietuviškų kapinių. Šių metų liepą surengtos dar dvi ekspedicijos – į Tomsko sritį (Rusijos Federacijoje) ir į Tadžikistano Respubliką. „Misija Sibiras‘11“ dalyviai siekė surasti ir sutvarkyti tuose regionuose esančias lietuvių palaidojimo vietas bei susitikti su ten gyvenančiais lietuviais. Ekspedicija į Tadžikistaną turėjo ir dar vieną, išskirtinį tikslą – pastatė paminklą toje teritorijoje kalėjusiems tremtiniams atminti. Grįžus iš ekspedicijų kiekvienais metais surengiama ne mažiau kaip 100 projekto dalyvių susitikimų su visuomene – moksleiviais, studentais, buvusiais tremtiniais, įvairių organizacijų atstovais ir kt. Susitikimai vyksta įvairiuose Lietuvos miestuose ir užsienyje, kur dalyviai pristato savo įspūdžius, įgytą patirtį, perteikia šiuolaikinio jauno žmogaus patriotiškumo ir pilietiškumo suvokimą.

Ekologinio žygio „Vanduo – tai gyvybė“ įspūdžiais pasidalys Baikalo ežerą perplaukęs Vidmantas Urbonas ir svarbiausius žygio momentus įamžinęs fotografas Andrius Repšys. Pasaulyje žinomas triatlonininkas, ekologinių žygių Nemunu, per Baltijos jūrą sumanytojas ir įgyvendintojas V. Urbonas kasmet perplaukia vieną iš 5 žemynų aukščiausiai esantį arba didžiausią gėlo vandens ežerą: 2009 m. – Titikaką (Pietų Amerika), 2010 m. – Jeloustouną (Šiaurės Amerika), 2011 m. – Baikalą (Azija). 2012 m. vasario mėnesį planuoja įveikti Didįjį ežerą (Great Lake) Australijoje (Tasmanija).

Kiekvienas plaukimas skiriamas reikšmingai Lietuvos istorijoje datai paminėti: 2009 m. – Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui, 2010 m. – Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms, 2011 m. – pirmųjų tremčių 70-osiomis metinėms, 2012 m. – Kauno antisovietinio pasipriešinimo 40-osioms metinėms.

Perplaukęs Baikalą V. Urbonas kartu su akcijos dalyviais persikėlė į Olchono salą, aplankė lietuvių tremties vietas, tvarkė mūsų tautiečių kapavietes, susitiko su Irkutske gyvenančia lietuvių bendruomene „Švyturys“.

Ekspedicijos „Baikalas 2011“ vadovas Gintautas Babravičius ir fotografas Vladas Ščiavinskas prisimins 18 tūkstančių kilometrų žygio visureigiais metu Sibiro taigoje ir Mongolijos stepėse bei pusdykumėse patirtus išbandymus.

Parodų galerijos lankytojai parodą kviečiami apžiūrėti atvirų durų valandų metu lapkričio 25 d. ir gruodžio 2 d. nuo 11 iki 15 val.

Kategorijos: Istorija, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė