Lenkijos lietuviai jaučia pavojų (8)

Lenkijos lietuvių bendruomenė kreipėsi į Lietuvos ir Lenkijos premjerus prašydama imtis priemonių sustabdyti augantį antilietuviškumą Seinų krašte. Rašte pabrėžiama, kad „nuolat siaurinamas lietuviškų mokyklų tinklas, ignoruojami elementarūs poreikiai mokyklas aprūpinti reikiamais vadovėliais (…) Daugėja pasityčiojimo iš žmonių, kai viešose vietose išgirstama vartojant lietuviškas pavardes ar gimtąją kalbą, atvejų, panaikinta vienintelė lietuviška laida Balstogės televizijoje. Visa tai bei smurto proveržiai minint 93 Lenkijos Nepriklausomybės atkūrimo dieną Varšuvoje rodo stiprėjančias nacionalistines nuotaikas Lenkijoje ir kelia nerimą lietuvių tautinei mažumai Lenkijoje.“

Taip pat rašoma: „Norime priminti, kad Berznyke (Seinų savivaldybė) jau keleri metai vykdoma „įamžinimo pažeminant“ akcija. Statomi nauji paminklai, provokuojantys lenkų ir lietuvių konfliktą. Šiais „paminklais“ siekiama radikalizuoti lenkų nacionalistines nuotaikas ne tik Lietuvos, bet taip pat vietinės lietuvių mažumos atžvilgiu. Prieš kelias savaites pritariant vietinei valdžiai buvo pastatytas dar vienas paminklas, žeminantis Berznyko kapinėse palaidotus Lietuvos karius, kurie žuvo 1920 metais lenkų ir lietuvių konflikto metu. Tai ligi šiol lenkų tradicijoje analogų neturintis atvejis, kuomet žuvusių karių atminimas įamžinimas vykdomas juos pažeminant.“

Minėtoji atmosfera vis labiau spartina Lenkijos lietuvių asimiliacijos procesus bei itin apsunkina Lenkijos lietuvių bendruomenės veiklą siekiant išsaugoti jos narių tautinį tapatumą. Lapkričio 27 d. Punske vyks Lenkijos lietuvių bendruomenės Suvažiavimas, kurio metu bus svarstoma apie tolesnes šios organizacijos veiklos perspektyvas.

Donald Tusk

Lenkijos Respublikos Ministrui Pirmininkui

Andriui Kubiliui

Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui

Lenkijos lietuvių bendruomenė labai susirūpinusi vis prastėjančia lietuvių tautinės mažumos padėtimi Lenkijoje. Nuolat siaurinamas lietuviškų mokyklų tinklas, ignoruojami elementarūs poreikiai mokyklas aprūpinti reikiamais vadovėliais, lietuvių kalba besimokantys mokiniai finansiniu požiūriu diskriminuojami tų mokinių, kurie lanko tik lietuvių kalbos pamokas, atžvilgiu. Daugėja pasityčiojimo iš žmonių, kai viešose vietose išgirstama vartojant lietuviškas pavardes ar gimtąją kalbą, atvejų, panaikinta vienintelė lietuviška laida Balstogės televizijoje. Visa tai bei smurto proveržiai minint 93 Lenkijos Nepriklausomybės atkūrimo dieną Varšuvoje rodo stiprėjančias nacionalistines nuotaikas Lenkijoje ir kelia nerimą lietuvių tautinei mažumai Lenkijoje.

Nerimaujama visų pirma dėl viešųjų išpuolių prieš Lenkijos lietuvius. Punsko savivaldybėje buvo sunaikintos lentelės su dvigubais vietovių pavadinimais bei du lietuvių kultūros kūrėjams skirti paminklai. Iki šiol šių išpuolių kaltininkai nesurasti ir nenubausti. Tuo pat metu valstybės administracija verčia savivaldybę kuo skubiau pakabinti dvikalbes lenteles prieš tai deramai neįvertinusi esamos padėties bei aplinkybių, dėl kurių šie išpuoliai buvo įvykdyti.

Norime priminti, kad Berznyke (Seinų savivaldybė) jau keleri metai vykdoma “įamžinimo pažeminant” akcija. Statomi nauji paminklai, provokuojantys lenkų ir lietuvių konfliktą. Šiais “paminklais” siekiama radikalizuoti lenkų nacionalistines nuotaikas ne tik Lietuvos, bet taip pat vietinės lietuvių mažumos atžvilgiu. Prieš kelias savaites pritariant vietinei valdžiai buvo pastatytas dar vienas paminklas, žeminantis Berznyko kapinėse palaidotus Lietuvos karius, kurie žuvo 1920 metais lenkų ir lietuvių konflikto metu. Tai ligi šiol lenkų tradicijoje analogų neturintis atvejis, kuomet žuvusių karių atminimas įamžinimas vykdomas juos pažeminant.

Manome, kad tuomet, kai tokius veiksmus kaip Berznyke, inspiruoja Seinų miesto vadovas su vietinės parapijos klebonu, būtina valstybės pareigūnų ir Bažnyčios hierarchų tinkama reakcija.

Maloniai prašome imtis ryžtingų priemonių, kad esama padėtis pagerėtų ir būtų sustabdytas šių pavojingų veiksmų ir poelgių eskalavimas.

Su pagarba,

Lenkijos lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkė        Irena Gasperavičiūtė

Lenkijos lietuvių draugijos pirmininkas          Algirdas Vaicekauskas

Kategorijos: Baltų žemėse, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė