Švenčionėlių pilkapiuose skambėjo sutartinės Vėlėms (nuotraukos, audio) (9)

Spalio 22 dieną pagerbti sentėvių pakvietė Lietuvos jaunimo ramuva, kasmet rengianti Ilgių – Vėlinių paminėjimą Švenčionių pilkapiuose.

Šventės dalyviai rinkosi Dvarciškiuose, kitaip dar vadinamose Romuvos kaimu. Čia kasmet įžiebiamas jaunimo etnokultūrinių stovyklų aukuras, rengiamos kalendorinės šventės, jungtuvių, palaiminimo ir kitos apeigos.

Pavakary susirinkusių būrys patraukė link pilkapių. Už trijų kilometrų nuo Dvarciškių pušyne stūkso didingas pilkapynas, kuriame romuviai renkasi jau ne pirmus metus. Būtent jų pastangomis pilkapiai yra sutvarkyti, apvalyti nuo brūzgynų.

Pasak archeologų, šiame krašte buvo pradėta kurti Lietuva. Nuo Pakarvinės iki pat Švenčionėlių, Švenčionių ir toliau miškuose išsibarstę šimtai pilkapių. Gana daug čia ilsisi Lietuvos kūrėjų – karių. Jų vardų mes jau nebeatmename, bet jų žygius mena Lietuvą nusėję mažesni ir didesni kalneliai – pilkapiai.

Temstant šalia pilkapių romuviai užkūrė Vėlinių ugnį, o pilkapių kalnelius apdėliojo žvakelėmis.

Protėviams pagerbti skambėjo karo sutartinės ir Švenčionių krašto giesmės.

Vėlinės Dvarciškiuose | V.Balkūno nuotr.

Vėlinės Dvarciškiuose | V.Balkūno nuotr.

Kūlgrinda „Išjoj brolis ritaujo“:

Pagerbę protėvius, susirinkusieji nužygiavo per naktinį pušyną Pakarvinės link. Ten aplankė girios glūdumoje slypintį paslaptingąją akmenų taką, ant į ilgą eilę išrikiuotų šio paslaptingo statinio akmenų uždegė žvakeles ir išdėliojo maistą vėlėms. Vėliau grįžę į Dvarciškius, šventvietėje prie aukuro ugnies giedojo giesmes skirtas protėvių vėlėms.

Vėlinės Dvarciškiuose. Paslaptingas akmenų takas | V.Balkūno nuotr.

Vėlinės Dvarciškiuose. Paslaptingas akmenų takas | V.Balkūno nuotr.

Šventė baigėsi kaimiškoje troboje prie bendros vakarienės. Kiekvienas prisiminė savo artimuosius, dalinosi vaišėmis, skambėjo kanklės ir giesmės, skirtos išėjusiems atminti.

Šių metų protėvių paminėjimas buvo vienas iš Lietuvos jaunimo ramuvos sutartinių mokyklos renginių. Sutartinių mokykla Vilniuje visus šiuos metus kvietė norinčius klausytis paskaitų, mokytis giedoti, šokti ir groti sutartines. O Vėlinių proga sutartines giedojome ant Švenčionėlių pilkapių.

Žiūrėkite dienraščio „Lietuvos rytas“ fotokorespondento Vidmanto Balkūno nuotraukas:

Kategorijos: Etninė kultūra, Lietuvoje, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė