J.Vaiškūnas. Vėlių ženklai ir Vėlių Tauta (70)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Vėlais rudens vakarais, kai žemę apgaubia vėluma, mes baltai, nuo seno švenčiame Vėlines. Regis dar taip neseniai keliaudavome į protėvių kapus, trokšdami pamaitinti ir sušildyti nematomas mūsų gyvenimo palydoves ir pagalbininkes vėles. Retas kas dabar betiki medžiaginiu vėlių buvimu. Vis dažniau girdime – vėlių nėra… Nematomos bangos tarp mobilių telefonų yra – jas įrodė fizika, tačiau vėlių nėra, nes fizikai jų neaptinka.

Ir vis tik mes turime tiesioginį ryšį su vėlėmis.Jos mus kas dieną palaiko, padeda išgyventi sudėtingame ir iš esmės žmogui nepalankiame pasaulyje. Ir gimstame mes ne laukinėje gamtoje, o vėlių minčių ir daiktų jau pripildytame pasaulyje. Viskas kuo naudojamės – nuo paprasto plaktuko iki tobulai sudėtingo kompiuterio – yra vėlių kūriniai. Protėviai įkūnijo save mums paliktuose savo sielos, proto ir galių veikaluose. Ir ne tik per daiktus, bet ir per savo išsakytas mintis, savają patirtį, per knygas, per paveikslus, per pramonę, per visą kultūrinį kosmosą Vėlės kalbasi su mumis kiekvieną akimirką ir kiekviename žingsnyje.

Galų gale, mes net mąstome vėlių kalba, mes perimame, pajaučiame ir perduodame pasaulį jų sukurtų sąvokų ir sampratų padargais. Atsirėmę į galingą Tautos vėlių paveldą, su pasitikėjimu galime žvelgti į ateitį, nešdami pirmyn vėlių mums įduota gyvenimo vėliavą.

Ir negalime Jų vadinti išėjusiomis, nes jos stovi tarp mūsų, veikia tarp mūsų, veikia mus, reiškiasi per mus. Mes tęsiame Jų tiestą kelią. Todėl kartu su jomis sudarome vieną didžiąją visumą, vieną bendriją, vieną Tautą. Tautą, kuri nėra tik laikinas įsikūnijusių sielų telkinys. Tautą sudaro ir pripildo prasmės nelygstama vėlių galia. Tik vienyje su ja esame savimi, esame nenugalimi.

Klaidinga manyti, kad mes, laikinai pašaukti į šią žemę, turime išimtinę laisvę ir teisę elgtis su vėlių paveldu kaip norime, kad įgydami mėsiškus kūnus, įgyjame ir išimtinę laisvę lengvai ardyti (dekonstruoti) ir nudvasinti (demitologizuoti) visa tai, ką esame iš prigimties paveldėję. Taip, aplinkybės ir laikmečiai keičiasi, bet ar turime teisę lengva ranka kištis į protėvių gyvenimo ir triūso vaisius bei viską išnarstyti ir išmėtyti, pasinaudoję savo laikinais gyvenimais? Juk būtent taip dabar mokomas ir skatinamas elgtis tariamai laisvos, išskydusios (likvidžios) visuomenės žmogus.

Vėlių paveldu pažymėta visa mūsų Tautos kultūra, visa pramonė, visas žmogiškasis gyvenimas. Iš visų vėlių ženklų, iš viso kultūrinio kosmoso, aukščiausiomis Tautos valios ir galios gairėmis yra Tautos Vėliava ir Tautos Teisė (Konstitucija). Abi jos paveldėtos iš protėvių kaip Tautos esmės – negausios mūsų gyvųjų giminės ir kadaise gyvenusių galybės sąjungos ir vienybės sutarties ženklai. Jais kliaujamės lemtingiausiu laiku, kai Tautą reikia telkti esmingiausių sprendimų priėmimui, vienijant kūnų ir sielų pajėgas.

Tad pagarbiai iškelkime ir laikykime savo vėlių ženklus. Tuomet prisikels mūsų dvasia, laikini bei trapūs dabarties įsikūnijimai prisipildys amžinos dvasios šviesa, ir neskaitlinga Tauta atsities, perėmusi nesuskaičiuojamos Vėlių Tautos galybę.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė