Dokumentinių filmų ciklo „Lagerių moterys“ premjera (2)

Lietuvių tremtiniai Sibire | GAM fondų nuotr.2011 metų lapkričio 4 dieną, 15 val. Kauno įgulos karininkų ramovėje (A.Mickevičiaus g. 19) įvyks dokumentinių filmų ciklo „Lagerių moterys” premjera.Šį dokumentinių televizijos laidų ciklą sudaro trys pusvalandžio trukmės dalys apie tris moteris tremtines: Adelę Dirsytę, Stefaniją Ladigienę ir Nijolę Sadūnaitę. Filmo autoriai yra: Vytautas Damaševičius ir Juozas Matonis; Reda Sopranaitė, Ateities leidybos centras.

Renginyje dalyvaus sovietmečio politinės kalinės A.Čiurlienė, N.Sadūnaitė, Z.Bujanauskienė, M.Kibirkštienė, M.Bloznelis (knygos apie A.Dirsytė autorius), S.Jurskytė ir A.Akstinas (A.Dirsytės maldaknygių užsienio kalbomis leidėjai), LGGRTC spec. tyrimų sk. ved. R.Narvydas, A.Valevičienė (A.Dirsytės giminaitė).

„Kai nebeliks gyvų tremtį ir lagerius iškentėjusių moterų, tada teks vadovautis rašytiniais šaltiniais. Dar spėjome pačiu laiku pakalbinti šias aštuoniasdešimtmetes. Jos pasakojo gyvą istoriją apie sulaužytus žmonių likimus ir dvasinį likimo draugių gyvybingumą“, – sakė dokumentininkai Juozas Matonis ir Vytautas Damaševičius.

Nuo 1941 iki 1953 į sovietinius lagerius buvo ištremta apie 280 tūkst. Lietuvos gyventojų. Tremtį išgyvenusių lietuvių, kurie dabar yra garbaus amžiaus, lieka vis mažiau. Dokumentininkai J. Matonis ir V. Damaševičius spėja, kad ateityje „Lagerių moterų“ ciklą jiems dar pavyks papildyti ir sukurti daugiau jo dalių.

Šiais metais sukako 70 metų nuo pirmųjų masinių Lietuvos gyventojų trėmimų į Sibirą. 2011-ieji yra paskelbti Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo metais.

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė kalbėdama apie sovietų vykdytus trėmimus sakė: „Tai buvo tragiškas pasityčiojimas iš žmogiškumo. Siekta palaužti tautos laisvės dvasią, sutrypti Lietuvos žmonių orumą. Gyvuliniais vagonais tremtin vežami žmonės turėjo vienintelę kaltę – mylėjo laisvę ir savo Tėvynę”.

Kategorijos: Istorija, Lietuvoje, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , .

2 komentarai

  1. Gintaras59:

    Gerbiamieji, pataisykite pavardes: Stefaniją Ladigienę ir Nijolę Sadūnaitę

  2. gene:

    Kaip gerai, kad jus kuriat siuos filmus, aciu jums. Tai lauksiu dar daugiau, kokios visos nuostabios moterys, skubekit.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė