Fotografai pristato senąsias Lietuvos kapines (2)

senos kapinesLapkričio 5 d. 15.30 val. I. Simonaitytės bibliotekos Galerijoje 13L vyks Klaipėdos fotomėgėjų klubo „Fotoburės“ parodos „Gyvi esame, kol mus prisimena“ (Senosios Lietuvos kapinės) atidarymas.

Fotomėgėjų klubo „Fotoburės“ inicijuotame tarpmiestiniame projekte „Senosios Lietuvos kapinės“ buvo pakviesti dalyvauti Kėdainių fotografų draugija ir Kelmės fotostudija „Focus“. Tema susijusi su mūsų šalies istorija bei paveldu. Lietuvoje daug senų, baigiančių išnykti kapinių su unikaliais paminklais, jų užrašais, bylojančiais apie tą ar aną laikmetį, to krašto žmones, papročius.

Kiekvienas fotografas, pateikdamas darbą, ieškojo savo kelio, meninio žvilgsnio, simbolių, norėdamas perteikti tai ką jautė, matė, išgyveno. Ši tema ne tik sąsajos su Lietuvos istoriniu paveldu, bet ir asmeninės – su mūsų protėviais. Nemažai fotografų ieškojo savo prosenelių kapų, važiavo į savo gimtąsias vietas. Vieni iš jų surado paramstytus senus kryžius, kiti iš buvusių kapų terado tik vieną kryželį, apaugusį už atmintį didesne žole. Vieni ieškojo amžinybę simbolizuojančios šviesos, įsipynusios į geležinių kryžių ažūrą, kiti simbolių apie amžinąjį gyvenimą ar Gamtos įsikišimą į žmonių pamirštas vietas.

Klubų nariai ne tik fotografavo, bet ir stengėsi surasti informacijos apie tas vietas kuriose lankėsi, tačiau jos rado labai nedaug. Tokia padėtis susidariusi galbūt todėl, kad šiai dienai iš tikrųjų nėra nė vieno leidinio, susijusio su senomis kapinėmis, kuriame būtų ir foto nuotraukos, ir istorinės bei etnografinės žinios. Galbūt tai, kas yra tyrinėjama šia tema, guli archeologų ar etnologų ataskaitų lentynose ir todėl plačiąjai visuomenei sunkiai pasiekiama?

Lietuvių kryždirbystė yra įrašyta į UNESCO Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą. Tad beklajodami po senąsias kapines fotografai turėjo galimybę pamatyti tikrai unikalių savo stiliumi, puošybos elementais, užrašais kryždirbystės pavyzdžių.

„Senosios Lietuvos kapinės“ projekto metu buvo fotografuojama Klaipėdos, Plungės, Alytaus, Kėdainių, Utenos, Vilniaus, Šilutės, Kretingos, Kelmės, Šiaulių, Zarasų, Skuodo rajonuose. Įamžinti fragmentai iš maždaug penkiasdešimties įvairių kapinių.

Parodoje eksponuojamos penkiasdešimt trys fotografijos iš įvairių Lietuvos senųjų kapinių, kurias pateikė dvidešimt septyni autoriai iš trijų Lietuvos miestų klubų. Atidarymo metu bus demonstruojamas video filmas, kuriame – dar apie septyniasdešimt fotografijų. Parodą-projektą pristatys projekte dalyvavę fotografai.

Klaipėdos fotomėgėjų klubas „Fotoburė“, šiuo metu švenčiantis 2-jų metų sukaktį, jau spėjo surengti šešias parodas, sudalyvauti tarptautiniame fotoklubų suvažiavime, respublikinėje foto bienalėje, rengtuose projektuose TV3 „Išsipildymo akcija“ ir „Menas paramai“, organizuoti edukacines kūrybines dirbtuves vaikų globos namuose „Smiltelė“ bei E. Balsio menų gimnazijoje ir foto konkursą „Karinis paveldas – praeities atspindžiai“.

Paroda veiks iki gruodžio 1 d.

Kategorijos: Lietuvoje, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė