Aptikta jauniausia planeta (0)

Jaunos žvaigždės medžiagos diskas ir matoma planeta

Jaunos žvaigždės medžiagos diskas ir matoma planeta

Astronomams pavyko gauti iki šiol jauniausios planetos atvaizdą, kuri vis dar tebesiformuoja. Adamas Krausas iš Havajų universiteto (JAV) ir Maiklas Airlendas iš Australijos astronominės observatorijos atrado planetą LkCa 15b prie Tauro žvaigždyno žvaigždės LkCa 15 450 šviesmečių atstumu.

Anksčiau prie jaunos (2 mln. metų) ir panašios į mūsų Saulę žvaigždės buvo pastebėtas dulkių diskas, kurio masė lygi 55 Jupiterio masėms. Tyrinėjant diską infraraudonųjų spindulių diapazone buvo pastebėtos „išvalytos“ zonos. Tai galėjo padaryti pati žvaigždė arba besiformuojančios planetos.

Minėtieji mokslininkai atliko stebėjumus su 10 metrų veidrodžio skersmens teleskopu, esančiu Havajuose. Pasitelkdami interferometriją jie „išjungė“ ryškią žvaigždės šviesą ir gautoje nuotraukoje pamatė melsvą tašką – besiformuojančią planetą. Jos masė šešis kartus lenkia Jupiterio masę, o aplink savo gimtąją žvaigždę apskrieja per 40 tūkst. parų.

„LkCa 15b – pati jauniausia planeta iš visų iki šiol aptiktųjų ir prieš tai buvusią rekordininkę lenkia bent penkis kartus“ – sako A. Krausas.

Mokslininkai mano, kad atradimas leis geriau suprasti planetų formavimosi procesą.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė