N. Puteikis: Senkapių plėšikus globoja Lietuvos Krašto apsaugos ir Kultros ministerijos valdininkai (audio, video) (4)

Naglis Puteikis | asmeninė nuotr.

Naglis Puteikis | asmeninė nuotr.

Spalio 19 d. Seimo narys Naglis Puteikis surengė spaudos konferenciją „Kas dangsto archeologinių kapų plėšikus“. Joje dalyvavo Valstybinės kultūros paveldo komisijos (VKPK) pirmininkė Gražina Drėmaitė, Lietuvos archeologų draugijos (LAD) pirmininkas Zenonas Baubonis ir jo pavaduotojas archeologas Vykintas Vaitkevičius.

Buvo priminta, kad neseniai prasidėjo teismas prieš du vadinamuosius „juoduosius archeologus“, plėšusius senkapius ir pardavinėjusius kuršių kalavijus užsienio kolekcionieriams.Tačiau nors esama medžiaga atskleidžia, kad vykdant nusikaltimą veikė organizuotas nusikaltėlių tinklas, teisiami tik eiliniai kasinėtojai. Generalinė prokuratūra iki šiol neatliko nusikaltimo organizatorių paieškos ir apklausos, nors teismui perduotoje byloje yra šių kasinėjimų organizatoriaus, galimai susijusio su vienu iš Kultūros ministerijai pavaldžiu Lietuvos muziejumi, telefonų numeriai ir pokalbių „Skype” išklotinės.

Tuo metu Kultūros ministerija Seimui teikia Kilnojamųjų kultūros vertybių įstatymo pataisas, kurios įteisintų prekybą archeologiniais radiniais. Pataisa numatyta, kad prekyba archeologiniais radiniais, senesniais nei 100 metų rankraščiais, bažnytiniais reikmenimis asmenys galėtų verstis raštu arba elektroninėmis priemonėmis Kultūros paveldo departamentui pranešę apie prekybos vietas ir laiką. Trečiadienį šias įstatymo pataisas svarstė Seimo švietimo ir kultūros komitetas.

„Keista ir apmaudu,  kad šitas įstatymo pataisas teikia Kultūros ministerija, institucija, kuri kaip tik turėtų ginti ir saugoti Lietuvos kultūros paveldą“, – sakė VKPD pirmininkė G.Drėmaitė.

G.Drėmaitė taip pat pabrėžė, kad Lietuvoje nėra nepriklausomos institucijos, kuri galėtų deramai apsaugoti kultūros paveldą. „Mes neturime nepriklausomos kultūros paveldo inspekcijos, kuri tikrai akylai stebėtų. Kažkodėl jei automobilį pastatai ne į tą vietą, tuoj pat prisistato, būna užklijuotas „cedeliukas“, arba moki baudą. Kodėl nėra taip su kultūros paveldu?“ – kalbėjo Valstybinės kultūros paveldo komisijos vadovė.

Juodųjų archeologų apiplėšto Apuolės senkapio radiniai.

Juodųjų archeologų apiplėšto Apuolės senkapio radiniai.

LAD pirmininkas Z.Baubonis išsakė savo nerimą dėl ketinimų legalizuoti prekybą archeologiniais radiniais ir pabrėžė, kad taip būtų sudarytos sąlygos dar nuožmiau plėšti archeologinius objektus.

Juodųjų archeologų apiplėšto Apuolės senkapio radiniai.

Juodųjų archeologų apiplėšto Apuolės senkapio radiniai.

Mitologinio sakralinio paveldo tyrėjas Vykintas Vaitkevičius perspėjo, jog tokia įstatymo pataisa nublokš Lietuvą tarp šalių, kurios liūdnai pagarsėjusios kaip senovinių kapų plėšikų rojus.

Seimo narys Naglis Puteikis be užuolankų įvardijo, kad pataisos, atveriančios tiesų kelią prekybai archeologiniais radiniais, autorė yra Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vedėja Irma Grigaitienė.

„Nuo kada mūsų valstybę valdo ministerijų vidurinės grandies darbuotojai? Ši valstybės tarnautoja yra ir tarp Valstybinės kultūros paveldo komisijos naikinimo iniciatorių. Tai tikrai neatsitiktinis sutapimas. Esu įsitikinęs, kad viena iš šios komisijos naikinimo priežasčių – jos principinga kova su juodaisiais archeologais. I.Grigaitienė padėjo statyti pirmuosius „stiklainius“ Kauno senamiestyje ir kitose saugomose vietovėse. Jeigu visuomenė ir viešumas nesustabdys tokių asmenų, Lietuvos senamiesčiai bus užstatyti stikliniais monstrais, bus sunaikintas jos archeologinis palikimas, o šalia prekybos centrų klestės prekyba radiniais iš kuršių genčių kapų“, – sakė Naglis Puteikis.

Teismas nagrineja „juodūjuų archeologų“ bylą | Diena.lt, B.Jablonsko nuotr.

Teismas nagrineja „juodūjuų archeologų“ bylą | Diena.lt, B.Jablonsko nuotr.

Po spaudos konferencijos Naglis Puteikis internete išplatino komentarą „Kapų plėšikus tarsi rungtyniaudamos remia ministerijos“, kuriame papildomai komentavo susidariusią situaciją:

„Po to, kai kapų plėšikų byla atsidūrė teisme, vienas iš pagautųjų brigadininkų (V.Čvanov) Krašto apsaugos ministerijoje paaukštinamas – tampa žvalgų būrio vadu ir gauna papildomų treniruočių bei pratybų, kaip maskuotis vykdant nelegalius kasinėjimus. Tai jam praverčia toliau tęsiant savo juodojo archeologo veiklą ir jis tas žinias per elektroninį susirašinėjimą nekliudomas beveik visus metus skleidžia kitiems juodiesiems archeologams. Skuodo, Klaipėdos apygardos, Gen. prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai apsimeta, kad nemato šios veikos, nors ji dokumentuota skaipo išklotinių pavidalu guli jiems ant stalo.

Juodųjų archeologų rėmime nenusileidžia ir kita ministerija – Kultūros – jos darbuotoja Irma Grigaitienė savavališkai įrašo į įstatymo projektą pasiūlymą laisvai prekiauti archeologiniais radiniais – tai labai palengvintų juodųjų archeologų veiklą, nes jei dabar savo rastus radinius gali pardavinėti tik nelegaliai – ir kažkokiu stebuklingu būdu prastumia ir per ministeriją į seimo plenarinį posėdį ir seimas balsuoja, kad toks įstatymo projektas būtų svarstomas. Nedaug trūko, kad būtų ir priimtas, gerai kad pradėjo triukšmauti Valstybinė kultūros paveldo komisija, atskaitinga Seimui.

Tada I.Grigaitienė pasiūlo neva dėl taupymo ir neva dėl funkcijų dubliavimo reorganizuoti tą komisiją, iš esmės jai išraunant visas kontrolės bei priežiūros „iltis“ ir , o stebukle, sėkmingai prastumi per darbo grupę ir vėl pateikia įstatymo projektą ir tas per plauką vos nepriimamas Seime.

Kodėl taip elgiasi I.Grigaitienė? Ne tik dėl juodųjų archeologų veiklos palengvinimo, bet ir dėl „stiklaininių“ dangoraižių stūmimo ji taip stengiasi. Nes ta pati Valstybinė kultūros paveldo komisija, atskaitinga Seimui, labai kryptingai ir nuosekliai priešinasi slovikinių betonoidų statybai istorinių miestų dalyse, o I.Grigaitienė yra arši modernių stiklaininių statybų šalininkė senamiesčiuose: labai padėjo pastatyti pirmąjį stiklainį daugiaaukštį Kaune prie senamiesčio sienos, aršiai gina Laisvės al.90, Kaune stikloidinį priestatą, ryžtingai pasisako už Kauno pilies pseudomodernistišką “atstatymą” su skylėtom sienom ir betoniniais laiptais, iš visų jėgų bando prastumti šešis stiklinius bokštus Klaipėdos istorinio miesto centre H.Manto g.11.

Tai kas valdo valstybę? Galvojote, kad ministerija, ministrai, seimo nariai? Klystate, bent jau stiklainių statyme senamiesčiuose, juodųjų archeologų globoje ir Valstybinės kultūros paveldo komisijos naikinime valstybę valdo skyriaus vedėja Irma Grigaitienė, nes ji ne tik tai sumano, bet ir sėkmingai realizuoja kitiems išsižiojusiems iš pasimetimo ar nuo jos įžūlumo tylint.

NETYLĖKIME. Neapsimeskime, kad to, ką parašiau čia, nėra. Tada įvardinus, kad karalius yra nuogas, įvyks gerieji pasikeitimai,“ – rašo Naglis Puteikis.

Apie „Juoduosius archeologus“ (2009 m.):

httpv://youtu.be/8XzyaLsMh-g

Seimo nario Naglio Puteikio spaudos konferencija „Kas dangsto archeologinių kapų plėšikus"

Seimo nario Naglio Puteikio spaudos konferencija „Kas dangsto archeologinių kapų plėšikus”

 Klausykitės spaudos konferencijos garso įrašo:

Kategorijos: Garsai, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė