Kosminės Žano Mišelio Žaro vizijos (video, nuotraukos) (4)

Žanas Mišelis ŽarasKoncertai Vilniuje ir Kaune

Prancūzų kompozitoriaus, elektroninės muzikos burtininkas Žanas Mišelis Žaras (Jean Michel Jarre) 2008 m. lapkričio 25 d. koncerto Vilniaus Siemens arenoje. Koncerto pabaigoje jis pažadėjo dar kartą sugrįžti su kitu grandioziniu koncertu. Pažadas buvo išpildytas – šiemet spalio 16 d. atlikėjas koncertavo Kaune, naujojoje Žalgirio arenoje ir pristatė savo naujausią kompaktinę plokštelę „Essentials and Rarities“.

Elektronikos pionierius

1948 m. rugpjūčio 24 d. Prancūzijos Liono mieste kino filmų kompozitoriaus Maurice Jarre (Moriso Žaro) bei France Pejot (Frans Pežo) šeimoje gimė berniukas, kuriam davė Jean Michel (Žano Mišelio) vardą. Nuo vaikystės berniuką supo muzikos garsų pasaulis – jo senelis buvo sukonstravęs net vieną pirmųjų patefonų, o tėvo kuriamos melodijos tapo populiarios ir už Prancūzijos ribų. Tačiau 1953 m. Žano tėvai išsiskiria, ir tėvas iškeliauja į JAV. Berniuką toliau auginanti motina neslopina jo polinkio į muziką. Žaras būdamas penkerių metukų jau mokosi skambinti pianinu. Besimokydamas mokykloje susidomi populiariąją muziką grojančiomis anglo – sakso grupėmis ir net pats groja keliuose ilgai negyvavusiuose ansambliuose („Mystere IV“, „Groupe de recherche musicales“).

Būdamas 20-ies, pats vargiai sudurdamas galą su galu, puola įrenginėti nuosavą garso įrašų studiją, perkasi instrumentus. 1969 m. sukuria kelias elektro – akustines pjeses „Laimė – tai liūdna daina“ („Happiness is a sad song“), „Lastelė“ („La cage“), „Erosmachine“. Tuo laikotarpiu susiformuoja ir savitas Žaro stilius.

1970 m. Žaras gana netikėtai debiutuoja Paryžiaus operoje kaip. Pirmą kartą toks jaunas kompozitorius pakliūna ant prestižinės scenos ir pirmą kartą elektro – akustinė muzika skamba po muzikos šventovės skliautais. Nors baletą „Aor“ kritikai sutinka gana santūriai, bet jis vis tiek atliekamas net 17 kartų.

Dar po metų (1971 m.) išeina pirmasis Žaro albumas – „Apleisti rūmai“ („Deserted palace“), kuris vėlgi nesulaukia plataus pripažinimo, bet sudomina kai kuriuos ekscentrikus. Bet jaunasis kompozitorius nenuilstamai kuria toliau: jo muzika suskamba kino filmuose, TV ir radijo laidose, oro uostuose, reklamose. Žaras įrašinėja dainas ir su pop muzikos žvaigždėmis (Christophe, Franncoise Hardy, Gerard Lenorman, Patrick Juvet).

Cheminis albumas – „Oxygene“

Nors ir dalyvaudamas įvairiose projektuose, Žaras randa laiko eksperimentuoti ir įrašinėti jam labiau patinkančią muziką. Tačiau muzikos įrašų firmos, bijodamas nesėkmės, nelinkę leisti neįprastą muziką. Tai lemtinga klaida, kuria pasinaudoja vienas vadybininkas Francis Dreyfus. Jį sužavi naujoviškas muzikos skambesys ir jo pastangų dėka 1976 m. pasaulį išvysta antrasis Žaro albumas „Deguonis“ („Oxygene“). Po metų albumas išleidžiamas ir užsienio rinkose. Taip prasideda elektroninės muzikos triumfo žygis per pasaulį. Albumo, sudaryto iš 6 keliolikos minučių ilgio sintezatoriumi atliekamos muzikos kūrinių, iki šių dienų parduota virš 12 mln. kopijų . Ir tai nekelia didelės nuostabos, nes Žaro muzika nebepanaši į tuometinę bejausmę triukšmingą elektro – akustinę muziką. Sintezatoriai Žaro rankose atgijo sukurdami tikrą simfoniją. Daugelio kritikų nuomone, šio albumo pasirodymas labiau nei koks kitas įvykis įtakojo elektroninės muzikos vystymosi tempą. Kompozitorius buvo pripažintas ir įvertintas. JAV žurnalas „People“ išrinko Žarą metų žmogumi. O populiariausia albumo kompozicija „Oxygene 4“ iki šiol dažnai naudojama TV ir radijo laidose (ji skambėjo ir 1981 m. australų filme „Gallipoli“, kuriame vaidino aktorius M.Gibsonas). 1976 m. Žarui tapo įsimintini ir dėl pirmagimės Emilie.
Paklausykite Oxygene IV kūrinio:

httpv://youtu.be/jNnEOXI-rC0

Astronominis albumas – Lygiadienis (Equinoxe)

Atradęs savąjį stilių ir paakintas sėkmės, Žaras puola įrašinėti antrąjį albumą ir po poros metų (1978 m.) išleidžia trečiąjį albumą, kurį klausytojai vėl entuziastingai priima.  Parduota apie 7 mln. kopijų 35-riose pasaulio šalyse. Turėdamas savo repertuare nemažai kūrinių, 1979 m. Žaras surengė pirmąjį mega koncertą Paryžiaus Santarvės aikštėje. Apie 1 mln. (!) klausytojų sužavėjo sintezatorių ekspresyvumas, suderintas su šviesos efektais. Vėliau tokie didmiesčių mega koncertai tapo Žaro vizitine kortele. Koncertų metu dekoracijas dažnai atstodavo natūralus miesto fonas, įvairūs žymūs pastatai. Žaro patirtį organizuojant efektingus mega koncertus vėliau perims tokie roko muzikos grandai kaip „The Rolling Stones“, „Pink Floyd“ ar „U2“.
Paklausykite Equinoxe IV kūrinio:

httpv://youtu.be/_nKMf2hS-70

Magnetinis albumas – „Les Chants Magnetiques“

1981 m. šviesą išvydęs trečiasis Žaro albumas taip pasitiktas ovacijomis ir tapo kelis kartus auksiniu. Kompozitorius trokšta naujovių ir nutaria išvykti į pirmąsias dideles gastroles. Tais pačiais metais įvyksta turnė … Kinijoje! 5 koncertai šioje komunistinio režimo valdomoje rytų šalyje buvo išties unikalūs, nes po „vado“ Mao mirties, keliasdešimt metų šalis buvo visiškai uždara Vakarų kultūrai. Nenuostabu, kad dėl galimybės koncertuoti kiniečiams, kompozitorius derybas vedė net 2 metus… Koncertų metu subtiliai apjungtų kiniečių instrumentų bei sintezatorių rinkinys užbūrė klausytojus. Kelionę Žarui primins parsivežta dovana – tik Kinijoj pardavinėjamas motociklas su lopšeliu.  Netrukus po gastrolių (1982 m.) buvo išleistas įdomus dvigubas koncertinis albumas „Concerts en Chine“. Dar po metų kompozitorius dirba jau prie naujų projektų. Kartu su grupe dailininkų organizuojamos meno specialios parodos universalinėse parduotuvėse. Po parodos buvo išleistas specialus 30 min. mini albumas, kurio tiražas tebuvo … 1 vienetas! „Musique puor supermarche” aukcione parduotas už 70 000 frankų (brangiausias albumas Prancūzijoje), o radijo eteryje muzika skambėjo taip pat vieną vienintelį kartą. „Pabandykite nukopijuoti“ – metė iššūkį piratams Žaras. Gautą iš aukciono pelną ji paskyrė jauniems muzikos talentams remti.

Gamtinis albumas – „Zoolook“

Pilnas kūrybinės energijos Žaras nenuilsdamas kūrė muziką ir 1984 m. išleido eilinį albumą „Zoolook“. Kritikai ir šį kartą negailėjo liaupsių, nes kompozitoriui vėl pavyko išvengti pasikartojimų. Ieškodamas naujų erdvių kūrybai, Žaras šį kartą elektroninį skambesį papildė ir žmogaus vokalo – tobuliausio instrumento pasaulyje – partijomis. Klausantis albumo galima išgirsti įvairių pasaulio tautų žodžius, subtiliai papildomus sintezatorių skambesiu. Įrašuose dalyvavo Laurie Anderson (kompozicija „Diva“) ir kt. vokalistai .

Kosminis albumas – „Rendez-vous“

1986 m. Teksaso valstijoje buvo ruošiamasi didelėms šventėms. 150 – tosios valstijos metinės sutapo ir su nacionalinės kosmonautikos agentūros (NASA) 25- osioms metinėmis. Ta proga NASA bendradarbiauti pasikvietė kompozitorių iš Prancūzijos, nes jo novatoriškos muzikos ir šviesos mega koncertas turėjo atspindėti kosminę šventės dvasią. Muzika turėjo skambėti ne tik Hiustono mieste, bet ir kosminiame laive – shuttle. Astronautas Ronas Makneiras (McNair) tiesioginiame eteryje turėjo sugroti saksofono partiją tiesiai iš shuttle „Challanger“. Deja, starto metu įvyko katastrofa ir visi septyni astronautai žuvo. Vis dėlto planuotas koncertas įvyko – taip buvo pagerbtas didvyrių atminimas.

Po pusmečio Žaras surengė mega koncertą jau gimtajame Liono mieste. Nors tuo metu Prancūzijoje nuvilnijo teroro banga, „Rendez-vous Lyon“ koncertas, skirtas popiežiaus Jono Pauliaus II apsilankymo mieste proga, įvyko ir visus sužavėjo įspūdingais lazerinės arfos garsais bei choru.
Paklausykite Rendez-vous IV kūrinio:

httpv://youtu.be/9SVfLoPHmOg

Revoliucinis albumas – „Revolutions“

Kitą albumą 1988 m. Žaras įrašė pasipiktinęs globalinėms žmonijos problemoms, o ypač apartheidu. Albumas skirtas Dulcie September, vienai iš rasistų aukų, žuvusių tais metais Paryžiuje. Įdomu, kad vienas albumo „Revolutions“ kūrinys net patyrė cenzūros ranką, nes jame skambėjo arabiški motyvai! Po šio albumo pasirodymo Žaras surengė dar vieną mega koncertą senuose niūriuose Londono uosto Docklands dokuose. Tai norėta atkreipti dėmesį ir į emigrantų problemas. Dėl stipraus lietaus koncertas buvo kelis kartus nutrūkęs, todėl renginys tęsėsi net dvi dienas. Jį stebėjo apie 200 000 tūkst. žmonių. 1989 m. Žaras sulaužė savo grandioziškų koncertų tradiciją ir surengė neilgą 20 min. pasirodymą Eifelio bokšto papėdėje.

Vandenynų albumas – „Belaukiant Kusto“ (En attendant Cousteau“)

Be socialinių problemų, Žaras niekada nebuvo abejingas ir aplinkosauginiams reikalams. 1990 m. išleistas albumas skirtas žymiam vandenynų tyrinėtojui ir kovotojui už gamtą Žan Žakui Kusto (Cousteau), su laivu „Calypso“ išraižiusiam visas pasaulio jūras ir vandenynus. Įrašant albumą dalyvavo ir mušamųjų ansamblis iš Trinidado. Albumas labai kontrastingas: pirmos trys kompozicijos ritmiškos ir energingos, tuo tarpu ketvirtoji, primenanti vandens čiurlenimą, tęsiasi beveik valandą ir yra tipinis ramios ambient muzikos pavyzdys. Tų pačių metų liepos 14 d. Paryžiuje, tarp senosios Triumfo arkos ir naujosios arkos Defance rajone, ant piramidės formos scenos įvyko grandiozinis koncertas, sutraukęs net 2,5 mln žiūrovų! Dviejų Prancūzijos įžymybių – Žaro ir Kusto – bendradarbiavimas tęsiasi ir vėliau. 1992 m. išleidžiamas dokumentinis filmas „Palavan – paskutinis prieglobstis“, kuriam muziką parašė Žaras.
Paklausykite kūrinio Calypso:

httpv://youtu.be/XNIjDUSIOzY

Laiko albumas – „Chronologie“

Naujų grandiozinių projektų vizijos neduoda Žarui ramybės. 1991 m. liepos 11 d. Saulės užtemimo proga ruošiamasi surengti “Užtemimo koncertą” senajame actekų mieste Teotihuacane šalia žymiosios Saulės piramidės. Tačiau įvairūs trikdžiai, tarp jų ir laivo, gabenusio aparatūrą, katastrofa priverčia atsisakyti šio sumanymo.

1992 m. kovo 21 d. aras simboliškai vienai dienai tampa populiaraus žurnalo “Figaro” redaktoriumi. Šveicarų firmos “Swatch” 100 milijoninio laikrodžio pagaminimo proga Žaras sukurią specialią muziką vieninteliam “mušančiam” rankiniam laikrodžiui “Swatch Musicall”. Žaras laiko tematiką plėtoja toliau plėtoja albume “Chronologie”, išleistame 1993 m. Singlas “Chronologie 4” pasiekė Prancūzijos topų pirmą vietą. Po šio albumo pasirodymo Žaras pirmą kartą išsiruošia į turne po Europą – 7 šalyse surengiama 15 koncertų. Kompozitorius sulaukia pripažinimo pačiuose aukščiausiuose sluoksniuose – 1993 m. jis išrenkamas UNESCO geros valios ambasadoriumi. 1994 m. jis vėl kviečiamas koncertuoti į Kiniją – šį kartą į Hon – Kongo didmiestį. 1995 m. švenčiami tolerancijos metai. Ta proga bei UNESCO 50-mečiui paminėti Žaras surengia dar vieną pasirodymą Eifelio bokšto papėdėje. 1,2 mln. žiūrovų išvydo “geležinę damą” nutviekstą įvairiausiomis spalvomis. 1996 m. atsiranda ir pirmais kompozitoriaus internetinis puslapis.
Paklausykite kūrinio Chronologie IV:

httpv://youtu.be/cMH2jLFIGqM

Vėl deguonis – „Oxygene 7-13“

Jau albume “Chronologie” pastabesni klausytojai pasigedo naujoviškų sprendimų. Tačiau kitas albumas, 1996 m. pasirodęs “Oxygene 7-13”, buvo dar komerciškesnis. Nors hit-paraduose jo kompozicijos pakilo gana aukštai, kai kurie seni Žaro gerbėjai neslėpė nusivylimo.

Nepaisant nesėkmingų albumų, Žaro koncertai toliau mušė pasaulinius rekordus. 1997 m. Maskvos 850 – ųjų metinių proga surengtas Rusijos širdyje koncertas sutraukė … 3,5 mln žiūrovų!!! Tokio masinio renginio Maskva nematė nuo Stalino laidotuvių. 400 m. ilgio ir 250 m. aukščio scenoje buvo projektuojami Maskvos istorijos vaizdai. Sveikinimus tiesiogiai perdavė ir kosminės stoties “Mir” kosmonautai.

Surengtas ir pirmasis Žaro turas po uždaras koncertų sales. Tokį sprendimą kompozitorius motyvavo tuo, kad pasiilgo glaudesnio kontakto su publika.
1998 m. pasaulio futbolo čempionato, vykusio Prancūzijoje, proga, Žaras kartu su populiaria grupe „Apollo 440“ įrašė premiksą „Rendez-vous 98“ (beje, 2002 m. pasaulio futbolo čempionato Japonijo ir Korėjoje proga Žaras kartu su atlikėju Tetsuya Komuro taip pat įrašys dainą „Together now“. Tęsiant bendradarbiavimą su šiuolaikiniais techno muzikos atlikėjais, 1998 m. Paryžiuje surengtas ir bendras koncertas su šiuolaikinės elektronikos atlikėjais nesulaukė pasisekimo – publika pradėjo skirstytis dar finaliniams kūriniams nenuskambėjus. Atrodė, kad Žaras žūt būt siekė žengti koja kojon su laikmečio madom. Bet anksčiau pats Žaras formavo stilių, o dabar kitų muzika formavo jį. Nenuostabu, juk plėtojantis kompiuterinei technikai vos ne kiekvienas namuose gali kurti pakankamai sudėtingą elektroninę muziką! Taigi aršios konkurencijos sąlygomis Žaras pradėjo prarasti klausytoją…

Nepasiduodamas nesėkmėms, Žaras toliau žengė patikrintu keliu – rengė vis naujus mega koncertus. 1998 m. “Apple” parodos metu kompozitorius koncertavo naujo kompiuterio iMac pristatymo bei apskritai elektroninės muzikos 50-čio proga. Renginio metu buvo projektuojami vien erdviniai trimačiai vaizdai!

Artėjant 2000 metams, žmoniją buvo tiesiog apsėsta šio magiško skaičiaus. Žaras vėl spinduliavo energija, ir su entuziazmu kūrė naują projektą. Naujųjų metų naktį jis pristatė įspūdingą operą Gizos piramidžių papėdėje. “12 Saulės sapnų” truko iki pat pirmųjų tekančios Saulės spindulių. Koncerto sąmata siekė 9,5 mln. dolerių, dalyvavo apie 1000 atlikėjų, sunaudota 10 tonų pirotechnikos.

Pasikeitimų albumas – „Metamorphosis“

2000 – aisiais Žaras vėl ėmėsi drąsesnių kūrybinių eksperimentų. Jo albumas “Metamorphosis” vėl dvelkia šviežumu ir primena 80-tuosius, kai kompozitorius drąsiai ieškojo naujo skambesio. Albumo kompozicijose pirmą kartą svarbią vietą užima vokalinės partijos. Įdomu, kad albumas pristatytas nedidelėje Holivudo aktoriaus Johnny Depp’o kavinėje “Man ray cafe” Paryžiuje. 2001 m. Žaras bendradarbiauja su žymiu fantastu Arturu Klarku (Clarke) – “Pasimatymų kosmose” koncertas, perpildytas vizualiais efektais, drebina Okinavos paplūdimį.

Naujųjų albumų eksperimentai

2001 m. vos 1000 vnt. tiražu išleistas albumas “Interior music” kompanijos Bang and Olufsen užsakymu. 2002 m. albumas “Sessions 2000” bei dar po metų pasirodęs “Geometry f Love” buvo pripildyti elektroninių eksperimentų ir didesnio populiarumo nesulaukė. Galbūt maestro jau nebekūrė masėms? Tačiau Žaro magiška aura vis tiek kaip magnetas traukia žiūrovą – 2003 metų rugsėjo 7 d. surengiamas grandioziškas ekologinėms problemoms skirtas “Aero” koncertas. Danijos mieste burge energiją koncertui tiekė 45 vėjo generatoriai – taip buvo siekiama atkreipti dėmesį į alternatyvines energijos rūšis. Gautas pelnas buvo skirtas labdarai.

2004 metų spalio mėnesį vėl vyksta mega koncertai Kinijoje. Šį kartą Žaro muzika užpildo senovinę imperatoriaus rezidenciją (Uždraustasis miestas). Koncertą stebi 15 000 kviestinių svečių. 2005 m. Žaras kviečiamas į Lenkiją, kur švenčiamas išsivaduojamojo judėjimo “Solidarumas” 25- metis. Koncertas Gdansko laivų statykloje, kur ir kilo šis judėjimas, sutraukia per 170 000 lenkų. Tikėsimės, kad ateityje kompozitorius dar ne kartą džiugins tiek akį, tiek ausį savo įspūdingais pasirodymais.

Įdomūs faktai

Žaras net keturis kartus pakliuvo į Gineso rekordų knygą, kaip masiškiausių koncertų rengėjas!

Iki šių dienų pasaulyje parduota apie 75 mln. Žaro albumų kopijų.
Asteroidas Nr. 4422 pavadintas Žaro garbei.

Asmeninis Žaro gyvenimas taip pat gana audringas – kompozitorius vedė net keturis kartus ir susilaukė trijų vaikų.

Jean-Michel Jarre sutrumpino savo vardą 1990 metais ir tapo … Jean Michel Jarre

Parengta pagal: e-music.ru; en.wikipedia.org; portal.unesco.org

www.astronomija.info

Žanas Mišelis Žaras 2011 m. spalio 16 d. Kaune, pristatė savo naujausią kompaktinę plokštelę „Essentials and Rarities“. Sauliaus Lovčiko nuotraukos:

Kategorijos: Garsai, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė