Sveikiname akademiką Algirdą Gaižutį (2)

Spalio 17 d.  menotyrininkas, kultūrologas, Vilniaus pedagoginio universiteto rektorius akademikas, profesorius, habilituotas daktaras Algirdas Gaižutis švenčią savo neeilinį gimtadienį.

Gražių sukaktuvių proga Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje (Žygimantų g. 1) veikia akademiko Algirdo Gaižučio jubiliejinė paroda „Gyvenimo akimirkų atspindžiai”.

Parodoje eksponuojama akademiko A. Gaižučio monografijos, mokslo populiarinimo publikacijos, straipsniai, pranešimų tezės ir kiti darbai, atspindintys rektoriaus pedagoginę, mokslinę, politinę ir visuomeninę veiklą. Išskirtinis parodos akcentas – A. Gaižučio garbės daktaro togų ekspozicija. Paroda veiks iki  spalio 21 d.

Algirdas Gaižutis gimė 1941 spalio 17 d. Kupiškio r. Subačiuje. Jo mama 1945 buvo ištremta į Vorkutos lagerį, tėvas 1949 į Norilsko lagerį. A.Gaižutį augino senelė, arkivyskupo M. Reinio pusseserė, vėliau žinomo Utenos verslininko, Sibiro tremtinio Kazimiero Meidaus ir Leokadijos Meiduvienės (Gaižutytės) šeima.

Algirdas mokėsi Saldutiškio pradinėje, vėliau Utenos antrojoje vidurinėje mokyklose. 1959–1961 Vilniaus valstybiniame universitete )(VVU) studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą, 1961–1966 filosofiją – Maskvos universitete, 1966–1970 stacionarinėje estetikos ir kultūros teorijos aspirantūroje šiame universitete. Ten apgynė daktaro disertaciją „Apie meninės vertybės prigimtį“ (1970).

Grįžęs į Lietuvą, dirbo Vilniaus inžinierinio statybos instituto (VISI) dėstytoju, vėliau Estetikos katedros vedėju. 1984 apgynė habil. dr. disertaciją „Dvasinis kūrybinis potencialas“ (kūrybos psichologijos, meninio talento prigimties ir jo ugdymo problematika).
1985–89 A.Gaižutis dirbo Lietuvos Mokslų Akademijos (LMA) Istorijos, vėliau – Filosofijos, sociologijos ir teisės institutuose.  Įkūrė naują Kultūros ir meno institutą. Nuo 1989 buvo išrinktas šio instituto direktoriumi, nuo 1990 išrinktas LMA nariu korespondentu, 1998 – akademiku, Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus pirmininku. 1992–1993 dirbo Lietuvos Respublikos Prezidento patarėju švietimo, kultūros, mokslo ir religijų klausimams.

A.Gaižučio mokslinių tyrimų akiratyje yra – menotyra, estetika, kultūros istorija ir teorija. Mokslininkas yra išleidęs šias monografijas: „Menas ir humanizmas. Apie meninių vertybių prigimtį“ (1979), „Vaikystė ir grožis“ (1982, 1988), „Kūrybinė menininko galia“ (1989), „Kultūros vertybės ir erzacai“ (1993), „Menų giminystė“ (1998), „Meno sociologija“ (1998), „Žvilgsnis“ (2001), „Estetika tarp tobulumo ir mirties“ (2004)„Daugiaveidis elitas“ (2008), paskelbė virš 200 mokslinių ir meno kritikos straipsnių.

A.Gaižutis yra  mokslo žurnalo„Menotyra“ vyr. redaktorius, tęstinių prestižinių leidinių „Senovės baltų kultūra“, „Lietuvos kultūros tyrinėjimai“, o taip pat įvairių mokslo ir meno žurnalų redkolegijų narys: „Problemos“, „Santara“, „Sociologija“, „Lietuvos mokslas“, „Dailė“ ir kitų.

Už nenuilstamą veiklą kultūros tyrimų srityje akademikas Algirdas Gaižutis buvo nekartą įvertintas įvairiais garbingais vardais ir apdovanojimais. 1999 m. už knygas: „Kūrybinė menininko galia“ (1989), „Kultūros vertybės ir erzacai“ (1993), „Menų giminystė“ (1998), „Meno sociologija“ (1998)  A.Gaižutis pelnė Lietuvos mokslo premiją.

2004 m. A.Gaižutis buvo apdovanotas ordinu ,,Už nuopelnus Lietuvai” Komandoro kryžiumi.

Alkas.lt sveikina akademiką Algirdą Gaižutį linkėdamas kūrybinio įkvėpimo, naujų dar neatrastų  klodų atradimo džiaugsmo Lietuvos kultūros tyrimo baruose.

Kategorijos: Lietuvoje, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė