Seime pristatyti siūlymai dėl Lietuvos universitetų sujungimo (0)

Posėdis Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete | DELFI, V.Kopūsto nuotr.Spalio 12 d. Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė pristatė Ministro Pirmininko potvarkiu sudarytos darbo grupės siūlymus dėl Lietuvos universitetų tinklo optimizavimo.

Viceministrė pabrėžė, kad darbo grupė, įvertinusi universitetams kylančius iššūkius, iškėlė tikslą, kad Lietuvoje turėtų susikurti stiprių, tarptautiniu mastu konkurencingų universitetų, orientuotų į mokslo ir studijų vienovę bei mokslinių tyrimų universalumą. Darbo grupės nuomone, siekiant įvardytų tikslų reikėtų sutelkti viename mieste, Kaune ir Vilniuje, esančių universitetų pajėgas, t.y., sujungti juos į vieną siektiną universitetą. Darbo grupė sutarė, kad šis tikslas galėtų būti pasiektas iki 2015 metų Vilniuje ir iki 2017 metų Kaune. Tokiu būdu būtų sukurtos prielaidos Lietuvoje atsirasti universitetams, kurie atitiktų geriausių Europos ir pasaulio universitetų lygį.

Darbo grupė siūlo iki 2012 metų pabaigos Vilniaus pedagoginį universitetą prijungti prie Vilniaus universiteto, o iki 2015 metų pabaigos – sujungti Vilniaus Gedimino technikos universitetą ir Vilniaus universitetą. Atsižvelgiant į universitetų labai ryškią specifinę specializaciją, darbo grupė svarstė tris Vilniaus dailės akademijos (VDA) ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) konsolidavimo alternatyvas: nejungti, paliekant dabartinę struktūrą, iki 2012 metų pabaigos sujungti abi akademijas į bendrą Menų akademiją arba iki 2012 metų pabaigos sujungti VDA ir LMTA į autonomišką Menų akademijos padalinį Vilnius universitete.

Darbo grupė taip pat aptarė Mykolo Romerio universiteto (MRU) išskirtinumą kitų universitetų tarpe. Šis universitetas skiriasi vidiniu valdymu, kitokia gaunamų pajamų struktūra, tai reiškia – ir sąlygine nepriklausomybe nuo biudžetinio finansavimo. Darbo grupė siūlo MRU akademinei bendruomenei svarstyti dar didesnės universiteto finansinės nepriklausomybės nuo biudžeto asignavimų perspektyvas bei būdus, tarp kurių galėtų būti strateginių investuotojų Lietuvoje ir užsienyje paieškos.

Darbo grupė taip pat siūlo siekti vieno stipraus universiteto Kaune ir iki 2012 metų pabaigos Lietuvos kūno kultūros akademiją prijungti prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), VU Kauno humanitarinį fakultetą ir VDA filialą prijungti prie Vytauto Didžiojo universiteto (VDU), Aleksandro Stulginskio universitetą prijungti prie Kauno technologijos universiteto (KTU). Iki 2014 metų pabaigos siūloma sujungti LSMU ir VDU, o iki 2017 metų pabaigos – sujungti KTU ir VDU.

Komitetas, išklausęs darbo grupės narių ir akademinės bendruomenės nuomones, pasiūlė Lietuvos universitetų rektorių konferencijai svarstyti darbo grupės siūlymus ir vėliau rengti apskritojo stalo diskusiją Seime.

Su darbo grupės siūlymais dėl Lietuvos universitetų tinklo optimizavimo galima susipažinti Švietimo ir mokslo ministerijos interneto svetainėje.

Tuo tarpu Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) išplatino pareiškimą kuriame teigiama, jog Lietuvos universitetų tinklo optimizavimo išvados prieštarauja mokslo ir studijų reformos pagrindiniams principams.

VGTU abejoja Ministro pirmininko sudarytos darbo grupės dėl Lietuvos universitetų tinklo optimizavimo išvadomis, kurios prieštarauja mokslo ir studijų reformos pagrindiniams principams. Mechaninis universitetų sujungimas sumažins konkurenciją tarp universitetų, tuo pačiu bus sustabdytas studijų ir mokslo kokybės gerinimas pasiektas pirmaisiais reformos metais, o sukurti nekonkurencingi universitetai taps inertiškais, nesugebančiais prisitaikyti prie aukštojo mokslo ir ekonomikos tendencijų.

„Pasaulyje geriausių rezultatų pasiekia valdomo dydžio universitetai – The Times universitetų reitinge pirmų penkių universitetų, iš kurių pirmasis yra Kalifornijos technologijos institutas, studentų skaičius svyruoja nuo 10 000 iki 20 000, todėl dviejų didelių universitetų sukūrimas prieštarauja vyraujančioms tendencijoms. Naikindami savarankiškus technikos universitetus šalyje mes ne tik nesustiprinsime aukštojo mokslo, tačiau ir sumažinsime technologinės plėtros ir inovacijų galimybes Lietuvoje. Pasaulinės ekonomikos proveržiai siejami su technologiniu konkurencingumu, kuris pasiekiamas tik esant stipriems technikos universitetams“, – teigė VGTU rektorius Alfonsas Daniūnas.

Todėl VGTU paragino Seimą ir Vyriausybę, įgyvendinant antrąjį mokslo ir studijų reformos etapą, atsižvelgti į pasaulines universitetų plėtros ir valdymo tendencijas.

Kategorijos: Švietimas, Užsienio lietuviai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė