J.Basanavičiaus premiją siūloma skirti archeologui V.Vaitkevičiui (6)

Vykintas Vaitkevičius

Vykintas Vaitkevičius | asmeninė nuotr.

Lietuvos kultūros ministerijos Kultūros ir meno taryba siūlo šiais metais valstybinę Jono Basanavičiaus premiją skirti archeologui, istorikui  Klaipėdos universiteto, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto, vyresniajam mokslo darbuotojui dr. Vykintui Vaitkevičiui.

V.Vaitkevičių siūloma įvertinti už kūrybinę, mokslinę ir švietėjišką veiklą etninės kultūros srityje, etninės kultūros tradicijų plėtojimą. Sprendimą dėl premijos laureato priims Vyriausybė.

V.Vaitkevičius jau porą dešimtmečių vaisingai darbuojasi tirdamas bei puoselėdamas etninę kultūrą. „Jis organiškai susiejo senųjų šventviečių, laidosenos ir kitų religijos sričių, etnologijos, kalbotyros, folkloro, mitologijos, sakytinės istorijos, kultūrinės atminties ir geografijos tyrimus“, – rašoma Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros teikime.

Vykintas Vaitkevičius yra vienas iš uoliausių ir darbščiausių Lietuvos mitologinio sakralinio paveldo tyrinėtojų. Jis ne tik apkeliavo daugumą Lietuvos senojo tikėjimo šventviečių, tačiau ir moksliškai aprašė jas bei kartografavo, o šio kruopštaus darbo vaisiu paskelbė keliose stambiose mokslinėse monografijose: Senosios Lietuvos šventvietės. Žemaitija. Vilnius: Diemedis, 1998. 741 p.; Senosios Lietuvos šventvietės. Aukštaitija. Vilnius: Diemedis, 2006. 784 p.

Sisteminius senųjų Lietuvos šventviečių tyrimo duomenis V.Vaitkevičius paskelbė mokslinėje studijoje  Alkai: baltų šventviečių studija. Vilnius: Diemedis, 2003, 319 p. Šis reikšmingas darbas buvo išleistas taip pat ir anglų kalba Studies into the Balts’ Sacred Places. Oxford: J. & E. Hedges Ltd, 2004, 124 p. (British Archaeological Reports. International Series vol. 1228).

Valstybinė J.Basanavičiaus premija įsteigta 1992 metais ir skiriama kasmet Lietuvoje ir užsienyje gyvenantiems lietuviams už reikšmingiausius pastarųjų penkerių metų darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, tyrinėjimu, bei kūrybinę ir mokslinę etninės kultūros veiklą.

J.Basanavičiaus premija skiriama kasmet iki lapkričio 15 dienos. Įteikiama lapkričio 23-ąją – J. Basanavičiaus gimimo dieną. Premiją Kultūros ministro teikimu, pritarus Lietuvos kultūros ir meno tarybai, skiria Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Premijos dydis – 500 MGL (65 000 litų). Kartu su premija įteikiami premijos laureato ženklelis ir diplomas.

Praėjusiais metais J.Basanavičiaus premija buvo padalinta į dvi dalis ir skirta etnologei Irenai Aušrelei Čepienei bei išeivijos meno mecenatei Marijai Remienei.

Kategorijos: Etninė kultūra, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė