Bulgarijos gyventojų pasipiktinimas išsiliejo į riaušes (0)

Riaušės Bulgarijoje

Riaušės Bulgarijoje

Šių metų rugsėjo 23 dieną visą Bulgariją papiktino įvykis nutikęs mažoje Katunicos gyvenvietėje, kuomet žymaus vietos kriminalinio autoriteto, čigonų barono Kirilo Raškovo (vadinamo caru Kiro) vairuojamas automobilis partrenkė bei mirtinai sužalojo devyniolikmetį bulgarą. Manoma, kad didžiausią visuomenės pyktį sukėlė ne pats tragiškai pasibaigęs eismo įvykis, o tai, kad nusikaltėlis pabėgo iš įvykio vietos, palikdamas bejėgę auką merdėti kraujo klane. Įtakingų ryšių Bulgarijos politikų bei teisėsaugos atstovų tarpe turintis baronas iš pradžių ne tik kad nebuvo suimtas, bet jam dar paskirta valstybės apsauga – jis su šeima perkeltas 80 km nuo šalies sostinės. Tik praėjus kelioms dienoms „baronas“ buvo suimtas.

Socialistiniais laikais Kirilas Raškovas buvo teistas septynis kartus (iš viso 30 metų kalėjimo). 1984 metais pas jį rasta virš 100 kg gryno aukso ir 700 tūkstančių doleriu. Po komunistų režimo nuvertimo caras Kiro buvo teistas tik vieną kartą – 1993 metais – už neteisėtą alkoholio gamybą.

Iškart po įvykio vietos gyventojai apgulė nusikaltėlio namus, reikalaudami išduoti nelaimės kaltininką, tačiau nesulaukę jokio atsakymo padegė „barono“ namus bei susirėmė su Raškovo šeimos narius atvykusia ginti policija.

Vakarop į pustrečio tūkstančio gyventojų turinčią Katunicą atvyko apie trys tūkstančiai futbolo aistruolių iš Plovdivo, kurie išreiškė savo solidarumą su „etninio nusikalstamumo“ aukomis. Demonstrantai garsiai reikalavo ne tik tuojau pat suimti seniai policijai žinomus čigonų mafijos narius, bet ir pagaliau priversti šią mažumą mokėti mokesčius valstybei bei vykdyti kitus pilietinius įsipareigojimus.

Kai kurie demonstrantai buvo pasipuošę tautine atributika bei nešėsi šalies vėliavas, tačiau vietiniai policijos pareigūnai uždraudė demonstrantams naudoti tautinę simboliką bei giedoti šalies himną. Tokie valdžios sprendimai tik dar labiau užkaitino atmosferą. Visuotiniai protestai persimetė į kitus Bulgarijos miestus bei sostinę Sofiją.

Katunicos gyventojai surinko parašus už čigonų barono šeimos narių iškeldinimą iš miestelio, o sekmadienį apie 300 Bulgarijos baikerių surengė tylos akciją pagerbdami auką bei išreikšdami solidarumą su miestelio, kuriame nutiko tragedija, gyventojais.

Neramumuose neapsieita be aukų. Policijos duomenimis susirėmimuose su policija bei čigonais žuvo 3 bulgarai (vieną iš jų ištiko mirtinas širdies smūgis), keletas sužeista, apie pusantro šimto suimta. Kai kurių liudytojų teigimu, kelis policininkus partrenkė mikroautobusas, kuriuo čigonai bandė pabėgti iš susirėmimų vietos.

Priminsime, kad Bulgarijoje gyvena virš 370 tūkstančių čigonų, kurie sudaro atskirą visuomenę visuomenėje, turi ypatingą savitą hierarchiją, gyvena pagal atskirus bendruomenės įstatymus, neretai besikertančiais su pilietinėmis pareigomis bei pilietiniu lojalumu šaliai, kurioje gyvena. Bulgarijoje ypač juntamas ir tam tikras „etninio nusikalstamumo“ veiksnys, nors valdžia jį visaip neigia. Apžvalgininkų manymu, būtent tai ir galėjo pakurstyti gyventojus smurto proveržiams, o įvykis Katunicoje tebuvo paskutinis lašas. Nemaža atsakomybė tenka ir vietos valdžiai, kuri, užuot suėmusi bei ryžtingai nubaudusi kriminalinį autoritetą (ir tuo numalšinusi kunkuliuojančias aistras), ėmėsi savotiškos jo globos.

Parengta pagal užsienio šaltinius

Kategorijos: Pilietinė visuomenė, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė