M.Adomėnas: Tauta turi apginti tai, ką įrašė į savo Konstituciją (audio) (35)

Mantas Adomėnas | tsajunga.lt nuotr.Seimo nariai Mantas Adomėnas ir Rimantas Jonas Dagys rugsėjo 29 d. Seime surengė spaudos konferenciją „Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl šeimos koncepcijos: tarnavimas Konstitucijos dvasiai ar interesų grupėms?“ Konferencijoje buvo patariamas ir vertinamas rugsėjo 28 d. paskelbtas Konstitucinio Teismo nutarimas, kad Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatos, šeima įvardinančios tik gyvenančius santuokoje, prieštarauja Konstitucijai.

M.Adomėno teigimu, visame pasaulyje didėjant susirūpinimui demokratijos būkle pastebima, kad demokratijai, kaip tautų valiai, kelia grėsmę mažų, neišrinktų ir niekam neatskaitingų grupelių pastangos interpretuoti Konstituciją ar įstatymus jiems palankia linkme.

„Deja, kalbu ne apie A.Lukašenkos, ar kokias kitas karines chuntas, bet apie vis labiau ryškėjantį teismų diktatą Lietuvoje“, – sakė M. Adomėnas. Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad atsakydamas į grupės Seimo narių užklausą, KT neapsiribojo jam užduotu klausimu, bet, pratęsdamas pavojingą tendenciją, įsivėlė į papildomos teisinės tikrovės kūrimą.

„Konstitucinis Teismas užsiėmė tuo, kas Tautos suteiktu mandatu priklauso Seimui – tautos išrinktiems jos atstovams. Peržengdamas jam suteiktus įgaliojimus, KT kuria naują teisinę tikrovę“, – sakė M. Adomėnas.

Parlamentaras pabrėžė, kad kelis kartus KT nutarime pakartota samprata „kitokiu nei santuokos pagrindu sudarytos šeimos“ neturi jokio konstitucinio pagrindo. „Lietuvos Respublikos Konstitucija nenumato jokio kito šeimos įteisinimo, tik per santuoką. Kyla klausimas – kokiu pagrindu pasiektas šis KT sprendimas?“, – klausė parlamentaras.

M. Adomėnas griežtai kritikavo KT įvestą priešstatą tarp šeiminių santykių turinio ir formos. „Tokia priešstata yra absoliučiai nekorektiška ir anachronistiška. Tai bandymas teisiškai reguliuoti žmonių santykius, skirstant juos į turinį ir formą, tarsi kas nors, be pačių žmonių, galėtų nepriklausomai nustatyti jų santykių turinį“, – pastebėjo M. Adomėnas. Seimo nario nuomone, toks KT nutarimas kelia pavojų demokratijai, nes stumia į arbitralų valstybės sprendimą kas yra šeima, lemia valstybės kišimąsi į privačius žmonių santykius.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 str., pasak M. Adomėno, aiškiai traktuoja šeimos ir santuokos sampratas kaip sutampančias, vienareikšmes. „Bandymas išplėsti šeimos sampratą ją subjektyvizuoja („šeima yra tol, kol man patogu joje gyventi“) ir atima apsaugą iš silpniausių šeimos grandžių – pirmiausia iš vaikų, taip pat ir moterų“, – kalbėjo M.Adomėnas.

Pasak Seimo nario R.J.Dagio, KT sprendimas suponuoja, kad šeima gali egzistuoti be atsakomybės vienas prieš kitą. Kadangi šeima pagal Konstituciją yra valstybės ir visuomenės pagrindas, šis sprendimas paradoksaliai reiškia, kad visuomenė ir valstybė taip pat galėtų gyvuoti be tarpusavio atsakomybės.

Parlamentarų nuomone, susidūrus su atveju, kai nedidelė, niekam neatsakinga grupelė nusprendžia iškreipti Konstituciją, lieka vienintelis būdas – apeliuoti į Tautą. „Manau, kad mūsų Tautoje yra pakankamai sveikos nuovokos ir moralinio suvokimo, kad ji galėtų apginti tai, ką per savo atstovus įrašė į Konstituciją 1992 metais“, – pabrėžė M. Adomėnas.

Pasiklausyti spaudos konferencijos garso įrašo galite ČIA.

Kategorijos: Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė