Konstitucinis Teismas: valstybinė šeimos koncepcija prieštarauja Konstitucijai (42)

Rugsėjo 28 d. Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatos, šeima įvardinančios tik gyvenančius santuokoje, prieštarauja Konstitucijai, trečiadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).

Konstitucinio Teismo nutarime teigiama, kad Seimo  2008  m.  birželio 3 d. nutarimas  „Dėl   Valstybinės šeimos  politikos  koncepcijos  patvirtinimo“  tiek,  kiek    juo patvirtintos  Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatose  yra įtvirtintos tik santuokos pagrindu sukurtos (buvusios sukurtos) darnios šeimos, daugiavaikės šeimos, išplėstinės šeimos, krizę išgyvenančios šeimos, nepilnos  šeimos, socialinės  rizikos  šeimos  ir  šeimos  sąvokos,   prieštarauja Konstitucijos  38  straipsnio 1 daliai (šeima yra visuomenės   ir valstybės pagrindas), 2 daliai (valstybė saugo ir globoja  šeimą, motinystę,  tėvystę ir vaikystę), o tiek, kiek juo   patvirtintos Koncepcijos  punkte  yra  nustatyta, kad Seimas  ir   Vyriausybė, rengdami  teisės aktus šeimos politikos srityje, atsižvelgia   ir derina  juos  su  šios  koncepcijos  nuostatomis,    prieštarauja konstituciniam  teisinės  valstybės  principui

KT nutarime teigiama, kad konstitucinė šeimos samprata negali būti kildinama tik iš santuokos instituto, nes jis esą yra tik vienas iš galimų šeimos modelių: „Tai,    kad santuokos  ir  šeimos  institutai yra įtvirtinti  tame   pačiame Konstitucijos  38 straipsnyje, rodo neatsiejamą ir   neginčijamą santuokos  ir  šeimos  ryšį.  Santuoka  yra  vienas  iš   šeimos konstitucinio  instituto pagrindų šeimos santykiams kurti.   Tai yra istoriškai susiklostęs šeimos modelis, neabejotinai turintis išskirtinę  vertę visuomenės gyvenime, užtikrinantis tautos   ir valstybės gyvybingumą bei istorinį išlikimą“ – rašoma KT pranešime spaudai.

KT nutarime teigiama, kad konstitucinė šeimos samprata grindžiama santykių turiniu – šeimos narių tarpusavio atsakomybe, supratimu, emociniu prieraišumu, pagalba ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu priimti tam tikras teises ir pareigas, tai yra – o šių santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi.

„Taigi  Seimas, Koncepcijoje nustatęs, kad šeima yra  laikomi tik  susituokę ar buvę susituokę vyras ir moteris bei jų   vaikai (įvaikiai),  ir  taip  susiaurinęs  šeimos,  kaip   konstitucinio instituto,  turinį, nesilaikė iš Konstitucijos kylančios  šeimos, kaip  konstitucinės  vertybės,  kuri gali būti  sukurta  ne   tik santuokos pagrindu, sampratos“ – skelbia KT.

Visas  nutarimo  tekstas  skelbiamas  KT interneto  svetainėje.

Į KT dėl šeimos koncepcijos kreipėsi grupė seimo narių, teigiančių, jog Seimas patvirtinęs 2008  m.  birželio 3 d. nutarimą  „Dėl   Valstybinės šeimos  politikos  koncepcijos  patvirtinimo“ nesilaikė iš Konstitucijos kylančio reikalavimo šeimos teisinius santykius reguliuoti įstatymu, o ne žemesnio lygmens teisės aktu. Taip pat buvo užginčyta šeimos koncepcijoje įrašytas šeimos apibrėžimas per santuoką.

Kategorijos: Lietuvoje, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė