Trakų pilyje iš riterių kalavijų žiro žiežirbos (nuotraukos) (1)

Riterių turnyras Trakų pilyje | DELFI, A.Stackevičiaus nuotr.Šeštadienį Trakų pilyje įvyko ketvirtasis tarptautinis viduramžių riterių turnyras Lietuvos kariuomenės vado kalavijui laimėti. Dėl lietuviško kalavijo kovėsi 10 riterių iš penkių valstybių. Pagrindinis apdovanojimas atiteko riteriui iš Karaliaučiaus, nors finalinė kova su latviu buvo itin įtempta ir įspūdinga, dėl latvių kario sužeidimo netgi teko padaryti išimtį turnyro taisyklėse.

Tradiciniu tapusio riterių turnyro pagrindinis apdovanojimas – garsiųjų kalvių Stankų (tėvo ir sūnų) iš Mažeikių nukaltas kalavijas, kuris yra tiksli Jurbarko rajone rasto XIV a. kalavijo kopija. Šiemet dėl jo grūmėsi riteriai iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Rusijos (Karaliaučiaus) ir Vokietijos.

Pertraukoje tarp turnyro kovų etapų kariuomenės Garbės sargybos kuopos istorinio būrio kariai demonstravo XIV a. lietuvių karių ginklus ir įvairias to meto kovos su durklais, kovos kirviais ir kalavijais gudrybes.

Dvikovose riteriai kovėsi dvirankiais kalavijais. Taškai duodami už pataikymus į priešininką. Kova – pusantros minutės. Jei surenkama vienodai taškų, kaunamasi dar pusę minutės. Jei ir tada teisėjams nepaaiškėja nugalėtojas, skiriamas dar vienas pratęsimas, kur nugali pirmasis, surinkęs tris taškus.

Beje, kviestinių svečių ložėje kovas stebėjo ne tik žinomi istorikai, kariuomenės vadas ir kt., bet ir Kinijos ambasados gynybos atašė, kuris susidomėjęs fotografavo kautynes.

Kaunantis turnyro dalyviams leidžiama tik kirsti – draudžiama durti, spirti, naudoti imtynių veiksmus. Tačiau taisyklės ir šarvai negarantuoja apsaugos nuo traumų. Pirmasis nukentėjo tamplierius iš Lietuvos riteris Viktoras – jam buvo sužalota plaštaka (sužeidimas nesunkus, bet baigti dvikovos karys nebegalėjo).

Itin galingo (nors ir nedidelio ūgio) riterio Beda iš Karaliaučiaus ir riterio Maksimiljano iš Latvijos klubo „Ekskalibur“ dvikovos metu buvo kilęs sąmyšis dėl mergaitės, stebėjusios kovą. Riteriams kaunantis arenos pakraštyje, susikirtus kalavijams, Maksimiljano ginklas lūžo ir dalis kalavijo per aptvarą nulėkė žiūrovų link. Nemaža kalavijo nuolauža pataikė maždaug 8-10 metų mergaitei į koją, tačiau, laimei, nesužalojo.

Lietuviams šis turnyras nebuvo nebuvo labai sėkmingas (kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius juokaudamas jį palygino su Europos krepšinio čempionatu) – į finalą pateko Baltarusijos, Rusijos ir du Latvijos kariai.

Beda nesunkiai įveikė baltarusį Ales. O vienas prieš kitą turėję kovoti tos pačios latvių brolijos „Ekskalibur“ riteriai apsiėjo be kovos – jų sprendimu pergalė buvo užskaityta Hartmanui.

Dvikovoje dėl trečios vietos Maksimiljanas nugalėjo baltarusį Alesą.

Pagrindinė turnyro kova tarp Bedos iš Karaliaučiaus ir Hartmano iš Latvijos buvo itin įspūdinga. Dvirankiai kalavijai skėlė žiežirbas, smūgiai buvo galingi ir tikslūs. Pagrindinio kovos laiko nepakako nugalėtojui išaiškinti. Per papildomą pusę minutės nugalėtojas vėl nepaaiškėjo, nors kova buvo labai arši.

Buvo paskirtas dar vienas pratęsimas – kova iki trijų taškų. Šįkart nukentėjo Hartmanas – jam buvo sužalota kairė plaštaka. Teko daryti pertrauką. Jos metu sužalota ranka buvo apipurkšta nuskausminančiu aerozoliu. Latvių riteris pareiškė tęsiantis kovą, bet paprašė išimties taisyklėse – leidimo kautis viena ranka valdomais lengvesniais kalavijais. Teisėjai prašymą patenkino.

Nugalėjo Beda, užgriuvęs Hartmaną žaibiškų smūgių kruša.

Kariuomenės vadas A.Pocius Maksimiljaną apdovanojo viduramžių Lietuvos karių durklo kopija, Hartmaną – kovos kirviu, o kalavijas atiteko Bedai (jis turnyre buvo vienintelis riteris iš Karaliaučiaus, netikėtai atvykęs su lankininkų komanda).

Po apdovanojimo riteriai dar surengė dvi masines kovas, jų taisyklės kitokios, nei dvikovų. Čia kaunamasi iki „paskutinio likusio gyvo“ – iškritusiais iš kovos laikomi tie, kurie parblokšti korpusu palietė žemę. Šįkart nukentėjo dar vienas riteris – po galingo smūgio kalaviju per šalmą jis nukrito. Prie jo iškart supuolė būrys žmonių, bet kurį laiką pagulėjęs riteris atsigavo, atsistojo ir šypsodamasis mankštino sprandą.

DELFI, A.Stackevičiaus foto pasakojimas:

Kategorijos: Lietuvoje, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė