Baltų vienybės diena paminėta ant Sprūdės piliakalnio (0)

G.Šedvilaitės nuotr.Baltų vienybės, Saulės mūšio ir Rudens lygiadienio diena – rugsėjo 22-oji buvo paminėta Telšių rajone Varnių regioniniame parke ant Sprūdės piliakalnio.

Varnių regioninio parko direktoriaus pavaduotojas Kazys Praeras gausiai susirinkusiems (atvykusių buvo iš Mažeikių bei Klaipėdos krašto) minėjimo dalyviams papasakojo apie Saulės mūšį, Rudens lygiadienį ir Baltų vienybės dieną. Visi sustoję ratu laužė duoną, vaišinosi gira, vienas kitam linkėjo sveikatos, gerų metų, sėkmės. Laužo liepsnoms buvo atiduotas šiaudinis ožys – derlingumo, vaisingumo simbolis. Kad vakaras neprailgtų, dainas dainavo ir šokti visus kvietė M.Valančiaus gimnazijos merginų ansamblis ir Varnių regioninio parko folklorinis ansamblis „Druja“.

G.Šedvilaitės nuotr.Visi galėjome įsitikinti ugnies galia. Nuo vieno gražiausių Žemaitijos piliakalnių Sprūdės, aiškiai matėsi Medvėgalio, Šatrijos, Širmės piliakalniai, Žąsūgalos, Gaudkalnio kalnai ant kurių liepsnojo degantys laužai. O kad renginys būtų dar spalvingesnis, piliakalniai ir kalnai vieni su kitais sutartu laiku susišaukė ir saliutų salvėmis.

Prieš 775 metus žemaičiai, vadovaujami kunigaikščio Vykinto, Saulės mūšyje sumušė Kalavijuočių ordiną. Šis triuškinantis pralaimėjimas privertė popiežių Grigalių IX, kalavijuočių ordino likučius prijungti prie Teutonų (kryžiuočių) ordino.

2000 m. Lietuvos ir Latvijos seimai rugsėjo 22-ąją paskelbė Baltų vienybės diena. Tą dieną visoje Lietuvoje ir kitose baltų žemėse rengiama ugnies sąšauka – vakare ant piliakalnių, alkakalnių ir aukščiausių kalnų kasmet užkuriami laužai. Taip minima Saulės mūšio, Baltų vienybės ir Rudens lygiadienio diena. Sąšaukos esmė – uždegti ugnis ant kalnų, sujungti baltų tautas bei žemes.

G.Šedvilaitės nuotr.Šiemet, tinklapyje aukuras.lt galėjai pamatyti kur degs laužai. Tarp užsiregistravusių 76 laužų galima buvo sutikti kartu su mumis švęsiančius brolius latvius ir gudus.

XIV a. visos Žemaičių žemės turėjo bendrą vientisą gynybinę – signalinę sistemą. Jos esmė: apie priešų įsiveržimą būdavo įspėjama iš Panemunės pilių sukuriamų laužų, kurie per trumpą laiką pasiekdavo centrines Žemaičių žemes. Šioms žemėms priskiriami ir Varnių regioninio parko piliakalniai.

varniuparkas.lt nuotr.

Sprūdės piliakalnis | varniuparkas.lt nuotr.

Linas Gedvilas yra Varnių regioninio parko vyr. specialistas

Kategorijos: Lietuvoje, Mes baltai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė