Tautininkų pergalė Latvijoje (6)

Rugsėjo 17 d. Latvijoje įvykę Saeimos rinkimai kiek pakoregavo parlamento jėgų ankstesnį santykį, tačiau iš esmės jo nepakeitė. Žiniasklaidoje sureikšmintas kairysis prorusiškas Santarvės centras turės tik 2 vietomis daugiau nei buvusioje kadencijoje (turėjo 29, dabar – 31) premjero Vienybės partija neteko 13 vietų (33/20), Žalieji ir valstiečiai – 9 vietų (22/13).

Šiuose rinkimuose daugiausia laimėjo tautininkai – jų susivienijimas Viską Latvijai / Tėvynei ir laisvei / Latvijos nacionalinės nepriklausomybės sąjūdis šioje kadencijoje turės beveik dukart daugiau mandatų nei ankstesnėje – net 14 (vietoj ankstesnių 8).

Atrodo, kad koaliciją formuos naujoji V. Zatlerio reformų partija, gavusi 22 mandatus. Šiuo metu jos vadovas eksprezidentas V. Zatleris linkęs sudaryti koaliciją su V. Dombrovskio Vienybe (20), tačiau svarsto, kas galėtų būti trečiasis partneris: ar Latvijos rusakalbių palaikomas Santarvės centras (31), ar tautininkai (14). Bet kuriuo atveju koalicijoje neturėtų būti Žaliųjų ir valstiečių – ši partija liūdnai pagarsėjo finansiniais skandalais ir oligarchų globa.

Dilema išlieka, nes Latvijos dešinieji nieku gyvu nenori būti vienoje koalicijoje su prorusiška partija visų pirma dėl ideologinių skirtumų. Santarvės centras savo programoje akcentuoja socialines problemas ir siūlo moratoriumą ginčytinais istorijos klausimais, tuo tarpu tautininkai, be socialinių problemų sprendimo, pabrėžia ir latvių kalbos, latvių identiteto ir istorijos tautiško interpretavimo svarbą valstybės gyvenime. Iki šiol šių dviejų partijų požiūris į 1940 m. ir vėlesnius įvykius Latvijoje, taip pat į rusų kalbos reikšmę dabartinėje Latvijoje skyrėsi iš esmės.

Kategorijos: Baltų žemėse, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė