V.V.Landsbergis. Eina sau (5)

Yra toks posakis – eina sau. Lietuva pamažėl eina sau. Grybauskaitė – sau, žurnalistai – sau, oligarchai – sau, Kubilius – sau, Tomaševskis – sau. Tauta irgi sau… Tik reklama tau.

Iš reklamos ir derėtų mokytis.

II

Sugalvojau saulę, sugalvojau lietų, sugalvojau dramblį… O ar yra sugalvota kokia nors Lietuva, kuri (bent kaip siekiamybė) galėtų būti tiražuojama kultūroje – apdainuojama dainose, apvaidinama teatruose bei kino filmuose, aprašoma kultūringuose laikraščiuose?

O gal Lietuva yra „bet kokia“? Netgi truputėlį „jokia“ – nežinanti nei ko nori, nei kur eina, nei ką daro.

Koks Lietuvos įvaizdis egzistuoja mūsų pasiraukšlėjusiose smegeninėse? Ilgą laiką egzistavo kunigaikščių Lietuva, vėliau (ypač išeivijoje) – šiaudinių stogų bei rūtų Lietuva. Paskui kolūkius tverianti socialistinė Lietuva, su pirmininku vidury ratelio.

Tokia su kolūkio primininku ir liko… Bet, anot vyno specialistų, nedera naują vyną pilti į senus vynmaišius. Kolūkio pirmininką reikėtų išpilti ir vynmaišius išplauti.

 III

Kokią pagrindinę žinią transliuojame pasauliui (bei sau) apie nūdienę, XXI amžiaus pradžios Lietuvą?

Ką tik pasibaigęs krepšinio čempionatas parodė, kad Lietuva visus lietuviškumo likučius buvo investavusi į savo komandą, vildamasi, kad ši visiems duos į dūdas. Nes mūsuose didžiausia laimė yra laimėti. O nelaimėti – nelaimė.

Krepšinis tolydžio tampa pagrindiniu mūsų Tėvynės meilės ramentu, protezu. Per jį su juo ir jame mes mylime savo kraštą, užgerdami alum ir kitais afrodiziakais. Ir didžiausia nelaimė įvyksta tuomet, kai kas nors (pvz., makedonai) tą ramentą išspiria. Tautą išsyk apima neviltis, virsta šviesoforai, daužomos mašinos… Užuot pasidžiaugus – kiek bičiuliškų šalių atvyko, kaip smagu, kad toks čempionatas vyksta Lietuvoje.

IV

Praėjusiais metas vienas X provincijos miestelis pakvietė padainuoti „Juodojo kaspino“ renginy, vykusiame centrinėje miesto aikštėje, prie nepriklausomybės paminklo. Pamatęs, kad šios garbingos šventės tereikia nedideliam garbių miestelėnų chorui, dar pro šalį bėgusiam merui ir keliems žilagalviams savanoriams, pasijutau ganėtinai keistai. Anei vieno jaunuolio/-ės.

Įsivaizduoju, kad į miestelio dvyliktokų režisuotą renginį būtų susirinkę žymiai daugiau beišsivaikštančių. Gal tuosyk geriau visas tokias šventes (o gal ir visą Lietuvą sykiu?) atiduoti jaunimui???

Jaunimui atiduotinas ir lietuviškos dainos konkursas per LTV.

V

Yra toks daiktas, panašus į debesį – egregoras. Tai daugelio žmonių, galvojančių ir siekiančių to paties, minčių sankaupa. Egregoras gana mistiškas reiškinys, nes turi galią įsikūnyti.

Kaip veikia egregorai? Daugiau galios turintys žmonės (pranašai, apsėstieji, nušvitę ar kt. oligarchai) duoda galingą impulsą – kas ir kaip galėtų šiame krašte vykti. Prie šio impulso tuoj jungiasi kiti, neturintys savo idėjų ir besimaitinantys egregorų energija.

Koks dominuojantis egregoras šiuo metu kybo virš Lietuvos? Manding, kartu su VSD, STT, D.Grybauskaite ir V.Adamkum galėtume konstatuoti, jog bendrų pastangų dėka,  viešojoje erdvėje šiuo metu gan agresyviai veikia egregoras „Lietuva – nepasisekęs projektas“, motyvuojantis mūsų elgseną, jauseną ir išvažiuoseną.

Tad nenuostabu, kad nesame paruošę jokių atsakomųjų veiksmų tomaševskių, sikorskių, rogozinų etc. provokacijoms, jokių energetinių alternatyvų, jokių net juokų.

Kita vertus, toks nebesipriešinimo būvis yra netoli nušvitimo. Jei mes nieko neturim prieš nieką… Ir už nieką…

VII

O gal tai nuovargio ženklai, informuojantys, jog esamasis laikas pažymėtas ne vienijimosi, o skaidymosi savybėmis. Tuomet ir valdiškos pastangos ką nors suvienyti nieko nebelemtų.

Yra toks rusiškas žodis „razlagajietsia“ – juo apibūdinamas kūno irimo procesas, vykstantis mirusiame organizme. Kita šio žodžio prasmė – išsiskirsto, išsivaikšto, atsidalina. Kai ląstelėms nebereikia būti kartu, jos ima ir išsiskirsto. Ląsteles krūvoje laiko Dvasia, o kai Ji išeina, organizmas pradeda skaidytis.

Yra laikas rinkti akmenis, yra laikas jais mėtytis. Mūsų paaugliškas laikas skatina vis dar mėtytis. Ir šios akmenligės niekaip neišsigydysim, kol pagrindiniai metikai, aktyviau besireiškiantys viešojoj erdvėj (valatkos, šapranauskai etc.) nepradės elgtis truputį kitaip. Pvz., mandagiai.

VIII

Neseniai interneto platybėse plaukiojo smagus tekstelis – dažniausiai pasikartojantys žodeliai, Aurimo Gudo išrinkti iš vieno pagrindinio mūsų dienraščio antraščių:

„Užmušė, vagišių, paklydėlį, bauda, nepatenkinti, grasina, pralaimėjo, audrą, mosuoja, kuokomis, pagrobtas, siautėjo, slėpė, vagių slėptuvės, bėglys, antrankiais, vagišių, kova, žudiko, plėšikų, liga, pasalų, kovų, kivirčo, abejonės, nepagailėjo, nušovė, išpuolis, parbloškęs skandalas, prostitutę, pedofilas, mirties, drama, rūkaliai, cigarečių, bankroto byla, loterijų, dūris, įtampa, žūtbūtiniai mūšiai, ginklas, šūviai, pinigų, įkarštyje, šaukimas, girtas, pražudė, ligoninėje, lavoną be galvos, susidūrė, byla, įlėkė, užpulti.“

Kategorijos: Lietuvos kelias, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė