D.Grybauskaitė apie Lietuvos ir Lenkijos santykius: jokia tauta ir valstybė niekada netoleruos spaudimo ar kišimosi į savo vidaus reikalus (audio) (24)

Dalia Grybauskaitė LRT laidoje „Ant svarstyklių“ | lrt.lt, V.Radžiūno nuotr.

Dalia Grybauskaitė LRT laidoje „Ant svarstyklių“ | lrt.lt, V.Radžiūno nuotr.

Rugsėjo 13 d., antradienį, kalbėdama Lietuvos radijo laidoje „Ant svarstyklių“ Prezidentė Dalia Grybauskaitė be kita ko pasisakė ir apie Lietuvos ir Lenkijos santykius. Ji pareiškė, kad nuostatos, jog tautinės mažumos turi būti lojalios valstybei, mėginama nesilaikyti kiršinant Lietuvą su Lenkija.

Prezidentė perskaitė  kai kuriuos 1994 metų Lietuvos ir Lenkijos sutarties straipsnius, kuriuose sakoma, kad tautinės mažumos atstovai kaip piliečiai privalo būti lojalus valstybei, kurioje gyvena ir vadovautis jos įstatymuose numatytomis pareigomis.

„Iš tiesų 1994 metais Lietuva ir Lenkija pasirašė labai gražią sutartį, kurią norėčiau pacituoti. (…) Jos šešioliktas straipsnis: kiekvienas asmuo, priklausantis lietuviųtautinei mažumai Lenkijos Respublikoje ir lenkų tautinei mažumai Lietuvos Respublikoje, privalo būti kaip ir kiekvienas pilietis lojalus valstybei, kurioje gyvena, ir vadovautis jos įstatymuose numatytomis pareigomis“, – Lietuvos ir Lenkijos sutartį citavo D. Grybauskaitė.

„Tai yra fonas, kurio dabar mėginama nesilaikyti, kiršinant tiek tautinę, tiek valstybinę nesantaiką tarp dviejų kaimynių. Priežasčių yra labai daug, tarp jų – ir atskirų politikų asmeninės ambicijos. Norėjau tik priminti šį straipsnį – tai yra fundamentalus straipsnis, kuris kalba vėliau ir apie kitus dalykus, pavyzdžiui, vardų ir pavardžių rašymą ir taip toliau. Po šio susitarimo daugiau jokių papildomų susitarimų pasirašyta nebuvo, detalesnės tvarkos, kaip vykdyti rašybą, nebuvo pasiekta. Manyti, kad šiuo susitarimo pagrindu buvo kažkas konkrečiai pažadėta, nėra juridinio pagrindo. Jeigu tai buvo kalbų lygmenyje arba asmeninių kontaktų lygmenyje, taip pat traktuoti kaip valstybinius įsipareigojimus nebūtų korektiška“, – sakė Prezidentė.

Prezidentės teigimu, Lietuva ir Lenkija nesudarė jokių papildomų susitarimų dėl vardų ir pavardžių rašybos tvarkos.

Pasak jos, jokia tauta ir valstybė niekada netoleruos spaudimo ar kišimosi į savo vidaus reikalus.

Prezidentė pabrėžė, kad visų tautinių mažumų atstovai Lietuvoje pirmiausia yra Lietuvos piliečiai, o tai reiškia, kad jiems galioja Lietuvoje veikiantys įstatymai.

„Nenorėčiau vertinti Lenkijos politikų, aš tiktai norėčiau priminti Lietuvos politikams kokiai mažumai jie bepriklausytų – jie privalo pagal Lietuvos Konstituciją būti lojalūs Lietuvos valstybei ir laikytis visų Lietuvoje esančių ir galiojančių įstatymų, jeigu jie yra Lietuvos piliečiai“ – pabrėžė D.Grybauskaitė.

Dalia Grybauskaitė LRT laidoje „Ant svarstyklių“ | lrt.lt, V.Radžiūno nuotr.

Dalia Grybauskaitė LRT laidoje „Ant svarstyklių“ | lrt.lt, V.Radžiūno nuotr.

Klausykite viso Prezidentės Dalios Grybauskaitės pokalbio su Gintaru Aleknoniu LRT laidoje „Ant svarstyklių“:

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė