Rokiškį garsina – margaspalvės langinės (0)

Žilvinas Vaičiūnas ir Dalia Varnaitė | plenero rengėjų nuotr.Pastaruoju metu sparčiai besikeičianti, gražėjanti Lietuva verčia kiekvieną miestą ir  miestelį ieškoti savo tapatumo arba kitaip sakant išskirtinių, individualių bruožų. Kiekvienas miestas ir regionas stengiasi garsintis savo istorija, etniniu ir kultūriniu paveldu, nepakartojamais gamtos kampeliais, kulinarinėmis tradicijomis, architektūra.

Rokiškėnai trokšdami, kad jų miestas taptų išskirtine savitą veidą ir savitą dvasią turinčia erdve sumastė jį papuošti margaspalvėmis langinėmis. Kaip tarė taip ir padarė – nuo 2005 metų Rokiškio kultūros centras kasmet rengia „Langinių tapymo plenerus“. Jų  tikslas – atgaivinti namų puošybos tradiciją. Kasmet atsiranda vis daugiau rokiškėnų, norinčių palaikyti seną namų puošimo tradiciją.

Šios sumanymo autorius ir projekto kuratorius yra Jaunimo centro Dailės skyriaus vedėjas, dailininkas, Rokiškio dailininkų klubo vadovas Arūnas Augutis, o projekto autorė ir vadovė – Rokiškio kultūros centro direktorė  Nida Lungienė, kurios net ir pavardė siejasi su langais ir langinėmis, mat aukštaitiškai langas tariama – lungas.

Arūnas Uogintas ir Jūratė Mitalienė | plenero rengėjų nuotr.

Arūnas Uogintas ir Jūratė Mitalienė | plenero rengėjų nuotr.

A.Augutis pasakojo: „Rokiškėnai dažnai pavydi aplinkinių rajonų miestams, kurių pagrindinėse gatvėse puikuojasi mūriniai daugiaaukščiai pastatai, nes mūsų centrinė Respublikos gatvė su tarpukario metais (ar dar seniau) statytais vienaukščiais mediniais namais labai primena kaimo ūlyčią. Tačiau šis miesto „trūkumas“ gali pavirsti didžiuliu privalumu, jei teisingai sudėliosime akcentus, pabrėšime būdingus aukštaitiškos architektūros bruožus, pademonstruosime tautinius ornamentus ir spalvines namų dažymo subtilybes“.

Emilija Klemkaitė | plenero rengėjų nuotr.

Emilija Klemkaitė | plenero rengėjų nuotr.

Pasak jo pačiu geriausiu pavyzdžiu tokiems sprendimams galėtų būti Nidos miestas, kur senoji žvejų gyvenvietės architektūra, tinkamai tvarkoma ir prižiūrima, tapo vienu iš turistų bei poilsiautojų traukos faktorių. Būtent ten jam ir gimė mintys apie Rokiškio langinių tapymo plenerus.

Martynas Gaubas ir Anna Klonowska | plenero rengėjų nuotr.

Martynas Gaubas ir Anna Klonowska | plenero rengėjų nuotr.

Jau įvykusiuose 7  pleneruose  dalyvavo  83 dailininkai ir 2 medžio meistrai iš Lietuvos (Vilniaus, Šiaulių, Šakių, Panevėžio, Zarasų raj., Dusetų, Ukmergės,  Rokiškio bei Obelių), Latvijos ir Lenkijos. Iš viso jau ištapytos 192  langinės. Daugiau, kaip pusė iš jų dar ir restauruotos. Taip pat ištapytos durys, kraičių skrynia, pagamintos vėjalentės ir lėkiai. Tapytomis langinėmis pasipuošė  40  Rokiškio miesto ir rajono namų.

Rimvydas Pupelis ir Arūnas Augutis | plenero rengėjų nuotr.

Rimvydas Pupelis ir Arūnas Augutis | plenero rengėjų nuotr.

Langinių tapybos motyvai: pasaulio medis, dangaus šviesuliai, kiti baltiški mitologiniai ženklai, geometrinė ornamentika, figūrinės kompozicijos, tautiniai ornamentai, gyvūnijos motyvai, natiurmortas, portretas, archeologiniai dirbiniai,  Lietuvos tūkstantmečio emblema, abstrakcijos ir kt.

Sigita Klemkaitė ir Arvydas Bagdonas | plenero rengėjų nuotr.

Sigita Klemkaitė ir Arvydas Bagdonas | plenero rengėjų nuotr.

Plenero rengėjai dėl langinių tapymo tariasi ne tik ir su žmonėmis turinčiaisiais senas langines, bet ir su tais, kurie norėtų įsidėti naujai pagamintas ir išdekoruotas. N.Lungienė pabrėžė, kad žmonės itin džiaugiasi, jog „langiniuoti“ namai tampa gerokai jaukesni.

Plenero Vadovai Nida lungienė ir Arūnas Augutis | plenero rengėjų nuotr.

Plenero Vadovai Nida lungienė ir Arūnas Augutis | plenero rengėjų nuotr.

Prieš imdamiesi langinių tapybos, menininkai pasitaria su namų šeimininkais. Daugelis pageidauja gamtos motyvų, augmenijos, gėlių, tačiau nemažai žmonių palieka patiems dailininkams spręsti, ką tapyti. Tad dailininkai rokiškėnų langines papuošė ir fantastinėmis būtybėmis, ir liaudies pasakų motyvais, ir net astrologine simbolika.

Aurimė ir Sigitas Daščiorai | plenero rengėjų nuotr.

Aurimė ir Sigitas Daščiorai | plenero rengėjų nuotr.

„Šiemet vienas rokiškėnas užsiprašė, kad ant jo namo langinių ištapyti vaizdai būtų susiję su maestro Vytautu Kernagiu. Dailininkas ant langinių išrašė ir V.Kernagio dainų tekstus”, – prisiminė N.Lungienė.

Langinių tapytojai džiaugiasi, kad nebuvo nė vieno rokiškėno, kuriam ištapytos langinės nebūtų patikusios. Niekas nuo savojo namo langinių nenuėmė. Tai ir puošiasi, margėja ir gražėja Rokiškis kasmet. O pasaulis pro margais tautiniais raštais išrašytus langus atrodo šviesesnis, gražesnis ir jaukesnis…

2011 m. plenero dalyviai | plenero rengėjų nuotr.

2011 m. plenero dalyviai | plenero rengėjų nuotr.

Kasmetinius langinių tapymo plenerus iš dalies finansuoja Kultūros ir Sporto rėmimo fondas bei Rokiškio rajono savivaldybė, o 2007 m. dar papildomai buvo gauta lėšų iš Europos Sąjungos fondų, bei Baltijos jūros regiono INTERREG III B kaimynystės  programos III Pietų prioriteto (Latvija-Lietuva-Baltarusija).

Kategorijos: Etninė kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė