Lenkų ekstremistai išniekino ir žydų memorialą (6)

scanpix nuotr.Trečiadienį, rugpjūčio 31 d. Lenkijoje, Baltstogės (lenk. Bialystok) vaivadijoje esančiame Jadvabno (Jadwabne) kaime lenkų vandalai išniekino žydų memorialinį paminklą skirtą pagerbti šimtams gyvų sudegintų žydų Antrojo pasaulinio karo metu – praneša AFP ir EJP spaudos agentūros.

Ant memorialo sienų žaliais dažais buvo nupiešta svastiką ir iškeverzoti žodžiai: „Neatsiprašome už Jedvabną“ ir „Jie (žydai) buvo labai degūs“. Žaliais dažais taip pat buvo užteplioti atminimo užrašai ant memorialo lenkų ir žydų kalbomis.

Jadvabno memorialas yra skirtas masinių žydų žūdynių įvykdytų 1941 m. liepos 10 d. aukoms atminti, kuomet mažiausiai 340 žydų buvo suimti ir suvaryti į daržinę kuri paskui buvo uždegta. Memorialas buvo įrengtas šių žudynių vietoje 2001 metais, minint pogromo 60-ąsias metines.

„Trečiadienį policijos patrulis aptiko nuniokotą paminklą. Mes nedelsiant pradėjome tyrimą“, – sakė netoli Jedvabno esančio Baltstogės miesto policijos atstovas Andžejus Baranovskis (Andrzej Baranowski).

„Tai tikro vandalizmo ir beprotystės pavyzdys, tačiau mes kol kas nežinome tikrų nusikaltimo motyvų“, – pridūrė A.Baranovskis.

Lenkijos VRM šią savaitę nurodė, kad pastaruoju metu užfiksuotus antisemitinius ir ksenofobinius išpuolius veikiausiai įvykdė ta pati žmonių grupė ir kad šiuos incidentus tiria Baltstogės policija.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslavas Sikorskis ketvirtadienį pareiškė apgailestaująs dėl Jadvabno monumento išniekinimo. R.Sikorskis taip pat pasmerkė ir kitus panašius „priešiškumo ir vandalizmo aktus nukreiptus prieš Lenkijos tautines mažumas“.

„Lenkijos visuomenei toks elgesys nebūdingas,  tai tik darbas mažos grupės ekstremistų” – pridūrė jis.

AFP priminė, kad išpuolis Jedvabne yra tik vienas  iš eilės pastarojo meto vandalizmo aktų nukreiptų prieš Lenkijos tautines mažumas.

Primenama, kad neseniai Lenkijos vėliavos spalvas atitinkančiais raudonos ir baltos spalvos dažais buvo užterlioti lietuviški gyvenviečių užrašai Lenkijoje.

Tokiu būdu buvo išniekinti 28 kelio ženklai ir memorialinis akmuo skirtas lietuviško teatro jubiliejuj. Ant išniekinto memorialinio akmens buvo nupieštas lenkų dešiniojo sparno ultranacionalistų organizacijos „Falanga“ ženklas.

Taip pat pranešama, kad nenustatyti asmenys bandė padegti islamo centrą esantį rytinėje Baltstogės (Bialystok) miesto dalyje ir nusiaubė istorinę sinagogą Orla kaime Lenkijos rytuose.

„Aš esu įsitikinęs, kad kaltininkai bus greitai surasti ir atsakys visu įstatymo griežtumu už savo veiksmus“ – ketvirtadienį žadėjo R.Sikorskis.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lenkijoje gyveno apie 3,5 milijonai žydų, tai buvo didžiausia žydų bendruomenė Europoje. Apie 90 % žydų buvo nužūdyta nacių holokausto metu.

Iki 2000 m. buvo laikoma, kad masines žudynes Jadvabne įvykdė vokiečiai, tačiau 2001 m. lenkų kilmės amerikiečių istorikas Janas T. Grosas (Jan T. Gross) atkiru leidiniu paskelbė savo tyrimo medžiagą „Neighbors: The Destruction of the Jewish community in Jedwabne“, kurioje įrodė, kad pogromai buvo vykdomi vietinių lenkų. Jis rašo, kad dauguma Jadvabne gyvenusių lenkų dalyvavo sunaikinat beveik visus ten gyvenusius žydus. Iš pradžių jie žudė savo kaimynus pavieniui – mušė lazdomis, kapojo kirviais, badė šakėmis, mušė akmenimis, išdurdavo akis, išpjaudavo liežuvius, nukirsdavo galvas, niekino palaikus… Veliau, pasak J. T. Groso, 10 liepos, apie pusantro tūkstančio žydų buvo suvaryti į daržinę ir sudeginti gyvi.

2000-2004 m. šios tragedijos tyrimą atlikęs Lenkijos Tautos atminties institutas (Instytut Pamięci Narodowej, IPN) patvirtino, kad dėl Jedvabno žmogžudysčių yra kalti lenkai  o ne nacistinė Vokietija, bet buvo prieita išvados, kad nužudytųjų skaičius turėjo būti gerokai mažesnis  – apie 340-350 asmenų.

Bandoma nuvalyti užrašus | PAP, A.Reško (Reszko) nuotr.

Bandoma nuvalyti užrašus | PAP, A.Reško (Reszko) nuotr.

„Jie (žydai) buvo labai degūs“ – vandalų iškeverzotas užrašas

„Jie (žydai) buvo labai degūs“ – vandalų iškeverzotas užrašas

Kategorijos: Baltų žemėse, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė