Atrasta šalčiausia rudoji nykštukinė žvaigždė (0)

Pati šalčiausia rudoji nykštukė centre. NASA nuotr.

Pati šalčiausia rudoji nykštukė centre. NASA nuotr.

Pagaliau šalčiausios galaktikos žvaigždutės nebesislepia. Astronomai surado šešias nykštukines žvaigždutes, kurių temperatūra itin žema.

Naudodamiesi NASA „WISE“  teleskopu, jie pagaliau surado jau dešimtmetį nesėkmingai ieškotas vadinamąsias Y nykštukes – beveik žvaigždes, rašoma newscientist.com.

Y nykštukės yra šalčiausia rudųjų nykštukių klasė – į žvaigždes panašūs dangaus kūnai, kurių masė yra pernelyg maža, kad savo šerdyse degintų vandenilį. Taigi tokios „žvaigždės nevykėlės“ nedega taip, kaip įprastos žvaigždės, tad spinduliuoja bangų ilgius, kurių teleskopai neužfiksuoja.

Visgi jos išskiria šiek tiek šilumos, kurią „WISE“ gali pajusti. 2010 m. sausio – 2011 m. vasario mėnesiais šis teleskopas nuolat skenavo dangaus skliautą ir aptiko 100 rudųjų nykštukių.

Šešios iš pastarųjų ir buvo Y nykštukės – dangaus kūnai, žemesnės nei 226 laipsnių temperatūros.

Viena iš šių yra šaltesnė nei 25 °C, kita – 30 °C, taigi šios dvi žvaigždutės tampa pagrindinėmis kandidatėmis į šalčiausios žvaigždės titulą. Iki šiol žemiausia atrastos žvaigždės temperatūra buvo 100 °C.

„Prieš šį atradimą žinomos rudosios nykštukės buvo maždaug orkaitės temperatūros, – spaudos pranešime vaizdingai aiškina D. Kirkpatrikas iš Pasadenos technologijos Instituto. – Atradus Y nykštukes, mes pagaliau ištrūkom iš orkaitės į vėsesnes namų dalis.“

Y nykštukės yra nutolusios maždaug per 9–40 šviesmečių nuo Saulės. Mūsų dangiška kaimynystė gali būti pilnutėlė dar neatrastų šių itin vėsių žvaigždelių.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė