D.Grybauskaitė: ačiū Islandijai, kuri išdrįso ir pralaužė tylą… (1)

Rugpjūčio 26 d. tęsdama valstybinį vizitą Islandijoje Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo Lietuvos ir Islandijos diplomatinių santykių atkūrimo dvidešimtmečio minėjime, kuris vyko simbolinėje vietoje Hofdi name. Čia lygiai prieš 20 metų, rugpjūčio 26 d. buvo pasirašytos trijų Baltijos valstybių diplomatinių santykių su Islandija atkūrimo sutartys.

„Džiaugiuosi būdama čia, kur prasidėjo Lietuvai labai svarbus procesas. Prieš dvidešimt metų, atkūrę nepriklausomą Lietuvos valstybę, mes vis dar buvome Sovietų Sąjungos valdžioje, tebesitęsė ekonominė blokada, mūsų teritoriją kontroliavo sovietų kariuomenė. Pasaulis neskubėjo išreikšti mums paramos. Ačiū Islandijai, kuri išdrįso ir pralaužė tylą ir, net kai galingiausios pasaulio valstybės ragino neskubėti pripažinti Lietuvos, nesuabejojo savo sprendimu“, – iškilmėse sakė Prezidentė.

Simbolinėje Lietuvai ir Islandijai vietoje Prezidentė Dalia Grybauskaitė kaip lietuvių tautos dėkingumo ir pagarbos ženklą įteikė valstybinį apdovanojimą Didįjį Komandoro kryžių geram Lietuvos draugui ir garbės konsului prof. Arnorui Hannibalssonui, nuosekliai rėmusiam Lietuvos nepriklausomybės procesą.

Iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo Islandijos Prezidentas, Premjerė, vyriausybės nariai, Reikjaviko meras, prof. Arnoro Hannibalssono brolis Jonas Hannibalssonas, buvęs Islandijos užsienio reikalų ministras, kiti iškilūs Islandijos visuomenės veikėjai, prieš dvidešimt metų aktyviai rėmę Lietuvos valstybę, Islandijos lietuvių bendruomenės nariai.

Hofdi name, kur Lietuva pasirašė diplomatinių santykių atkūrimo sutartį su Islandija, 1986 m. įvyko ir istorinis Ronaldo Reigano ir Michailo Gorbačiovo susitikimas, kuriame priimti JAV ir Sovietų Sąjungos susitarimai paskatino Šaltojo karo pabaigą, Vokietijos susivienijimą, Sovietų Sąjungos žlugimą ir išlaisvino laisvės siekiančias tautas.

Po ceremonijos Hofdi name Prezidentė Dalia Grybauskaitė Islandijos Prezidento kvietimu užsuko į Islandijos atsigavimą po ekonominės krizės simbolizuojantį menų centrą „Harpa“, iškilusį ant krizės pradžioje bankrutavusio banko pamatų. Vėliau Prezidentė išvyko į Islandijos Altingą, seniausią parlamentą pasaulyje, kur susitiko su Parlamento Pirmininke Asta Johannesdottir aptarti Lietuvos ir Islandijos dvišalių santykių, Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo, abiejų valstybių pastangų įveikiant ekonominės krizės pasekmes.

Vėliau Prezidentė dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje su Brifrost universiteto akademine bendruomene narystės ES tema, atidarė M.K.Čiurlionio darbų parodą ir žymios pianistės Mūzos Rubackytės koncertą Šiaurės šalių kultūros rūmuose, susitiko su Islandijos lietuvių bendruomene ir su Islandijos Ministre Pirmininke Johanna Sigurdardottir.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė į Islandiją oficialaus vizito atvyko ketvirtadienį, rugpjūčio 25 d. Tą dieną Prezidentė susitiko su Islandijos Prezidentu Olafuru Ragnaru Grimssonu.

Dalia Grybauskaitė ir Islandijos Prezidentas Olafuras Ragnaras Grimssonas| president.lt nuotr.

Dalia Grybauskaitė ir Islandijos Prezidentas Olafuras Ragnaras Grimssonas| president.lt nuotr.

Kalbėdama su Islandijos Prezidentu D.Grybauskaitė sakė: „Prieš dvidešimt metų Islandijos solidarumas buvo labai reikšmingas Lietuvai. Islandija pirmoji pripažino atkurtą Lietuvos valstybę, tada tai buvo labai drąsus žingsnis. Tai paskatino kitas pasaulio valstybes taip pat pripažinti mūsų šalį. Dėkoju islandų tautai už drąsą ir paramą, kurią jautėme tada ir kuri Šiaurės ir Baltijos valstybes vienija ir šiandien“.

Islandijos Prezidentas Olafuras Ragnaras Grimssonas teigė: „Mūsų bendra istorija pateikia svarbių pavyzdžių, kaip mažesnieji Europos šeimos nariai nutiesė reikšmingus kelius, parodydami, kaip istorijos eigą gali pakeisti tie, kurie savo rankose neturi karinės ar finansinės galios, o tik idealus ir viziją. Naujajame amžiuje Europos mozaika susideda iš didesnio skaičiaus mažų ir vidutinio dydžio valstybių nei kada nors anksčiau. Iš tikrųjų žemyno transformacija atnešė nepriklausomybę daugeliui tautų, kurios anksčiau buvo autoritarinės valstybės arba imperijos“.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė