Velnių muziejuje Tado Gutausko Europos krepšinio čempionatui sukurtų kaukių paroda (0)

DELFI A.Solomino nuotr.Rugpjūčio 25 d., ketvirtadienį, 15 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Velnių muziejuje (Putvinskio g. 64, Kaune) įvyks skulptoriaus ir tapytojo Tado Gutausko unikalių medinių kaukių, skirtų Europos vyrų krepšinio čempionatui, parodos atidarymas.

Projekto „UNIKALU LT” tikslas pasitelkiant lietuvišką etnokultūrinį paveldą nuspalvinti Europos vyrų krepšinio čempionatą neįprastomis spalvomis įgauna naują – meninę formą. Projekto bendraautorius ir kaukių kūrėjas Tadas Gutauskas pristato savo kūrinių originalias medines formas. Trylika kaukių simbolizuoja mitologinius lietuvių žvėris: Vilką, Mešką, Gervę, Gandrą, Ožį, taip pat įvairiaspalvius Velnius ir Raganas.

„Kurdamas kaukių personažus stengiausi sujungti tradicinį etnodizainą su moderniu stiliumi. Mes turime tūkstantmetį išgyvenusį lietuviškos kultūros paveldą, kurį privalom drąsiai demonstruoti pasauliui ir tuo didžiuotis“, – teigia Tadas Gutauskas.

Pasak profesoriaus etnologo Liberto Klimkos, kuris prisidėjo prie idėjos sukurdamas išsamius kaukių personažų aprašymus, kaukė – tai svarbus senovės Baltų mitologijos paveldas, Užgavėnių personažas, susiformavęs istorinių metamorfozių procesuose. Šį kartą kaukės atgimsta naujam tikslui – reprezentuoti lietuvišką entopaveldą bei bauginti varžovus Europos vyrų krepšinio čempionate.

Linas Kleiza su meškos kauke | delfi.lt, Š.Mažeikos nuotr.

Linas Kleiza su meškos kauke | delfi.lt, Š.Mažeikos nuotr.

„Seniausia kaukės paskirtis – padėti žmogui persikūnyti į mitinį didvyrį ar net dievybę tam, kad įgytų jos galias. Žmogiškų galių stiprinimas ir iš to kylantis gebėjimas veikti ir įveikti gyvenimo sunkumus bei kliūtis yra viena iš pagrindinių kaukės paskirčių. Susitapatindami su įsivaizduojamu vaidmeniu, mes savyje iššaukiame jam priskiriamas galias. Sunkiausiais gyvenimo momentais mes negalime pasikliauti vien įprastiniais kasdieniais gebėjimais ir kasdienėmis dozuotomis ir protingai paskirstytomis jėgomis bei galiomis. Mums reikia Dieviškosios pagalbos. Tad neeilinėms Europos krepšinio čempionato kovoms  prašykime jos iš savų, o ne iš svetimų Dievų ir Didvyrių”, – kaukių pritaikymo filosofiją komentuoja etnologas Jonas Vaiškūnas.

„Šis Europos vyrų krepšinio čempionatas yra unikalus savo naujovėmis. Matysime jų ne tik organizacinių, bet ir technologinių, sieksime Guinnesso rekordo, mušinėdami tūkstančius kamuolių. Man smagu, kad viena iš esminių naujovių yra šalies kultūros elementų pritaikymas oficialiai čempionato atributikos linijai. „UNIKALU LT” yra pirma šalies entopagrindu sukurta oficiali atributikos ir suvenyrų linija Europos krepšinio čempionatų istorijoje. Ir tai atsitiko čia – Lietuvoje. Viliuosi, kad šis pavyzdys įkvėps būsimus čempionatų organizatorius”, 0 sako „EuroBasket 2011″ organizacinio komiteto vadovas Mindaugas Špokas.

Parodos lankytojai turės puikią progą pamatyti, kaip drąsiai ir originaliai sportas siejamas su lietuviškomis tradicijomis, bei detaliau susipažinti su „UNIKALU LT“ sumanymais.

Kategorijos: Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė