Po vizito pas Prezidentę R.Šimašius atleido A.Bernotienę (4)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su teisingumo ministru Remigijumi Šimašiumi

Prezidentė D.Grybauskaitė susitiko su teisingumo ministru R.Šimašiumi

Ketvirtadienį, rugpjūčio 18 d.  Lietuvos Respublikos Prezidentės spaudos tarnyba pranešė, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikusi su teisingumo ministru Remigijumi Šimašiumi pareiškė, jog ministras turi griežtai ir nedelsiant įvertinti jo vadovaujamos institucijos pareigūnų atsakomybę dėl opozicijos atstovo Alesiaus Beliackio finansinių duomenų perdavimo Baltarusijai.

„Šis incidentas parodė aiškią tarpinstitucinio koordinavimo stoką. Vyriausybė turi užtikrinti sklandų ir efektyvų valstybinių institucijų bendradarbiavimą”, – pažymėjo valstybės vadovė.

Prezidentės teigimu, nepriklausoma ir demokratinė Baltarusija buvo ir yra Lietuvos nacionalinis interesas.

Teisingumo ministras R.Šimašius po susitikimo su prezidente D.Grybauskaite pranešė, kad ministerija nagrinės visų tiesiogiai atsakingų už minėtą incidentą valdininkų veiksmus. Ministro teigimu, atsakingiems pareigūnams gresia atleidimas iš darbo.

Teisingumo ministras sakė, kad sprendimą suteikti informaciją apie disidentą A.Beliackį priėmusi ministerijos Tarptautinės teisės departamento direktorė Aušra Bernotienė  nežinojo, kad A.Beliackis yra Baltarusijos opozicionierius.

Tuo tarpu rugpjūčio 17 d. Seimo narys Saulius Stoma kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) dėl galimo Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento direktorės A. Bernotienės viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto Baltarusijos disidentų išdavimo skandale. S.Stoma nurodė, kad galutinį sprendimą suteikti informaciją apie žmogaus teisių gynėją A.Beliackį priėmusios A.Bernotienės sutuoktinis turi advokatų kontorą Baltarusijoje.

Po ministro R.Šimašiaus susitikimo su Prezidente Teisingumo ministerija išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad teisingumo ministrui lankantis pas Prezidentę, Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento vadovė A.Bernotienė įteikė prašymą atleisti ją iš darbo. Po susitikimo su Prezidente, Ministras R.Šimašius iš karto patenkino A. Bernotienės prašymą. Jis sakė, kad šis departamento vadovės žingsnis nereiškia, kad toliau nebus atliekamas tyrimas dėl visų šio incidento aplinkybių. Darbą tęs ministerijoje sudaryta darbo grupė, visas aplinkybes taip pat aiškinasi Ministro Pirmininko pavedimu sudaryta komisija.

„Gerbiu A.Bernotienės sprendimą ir manau, kad jis rodo atsakingą požiūrį į savo pareigas bei įvykusį nesusipratimą. Toliau šioje istorijoje svarbiausia, kad galėtume užtikrinti, jog ateityje neliktų jokių galimybių pasikartoti tokioms situacijoms. Tam, kad teisinės pagalbos įrankiai nebūtų naudojami politiniams tikslams, turime rasti efektyvų mechanizmą bei užtikrinti sklandų ir savalaikį visų atsakingų institucijų bendradarbiavimą“, – sakė R.Šimašius.

Teisingumo ministerijos išplatintame pranešime pažymima, jog šis atvejis parodė, kad beveik 20 metų be trūkumų funkcionavusi teisinės pagalbos teikimo sistema turi esminių spragų, kurių neidentifikavo nei viena valdžios institucija. Kaip juos eliminuoti, incidentą tirianti darbo grupė savo išvadose turėtų pasiūlyti artimiausiu metu. Joje dirba Teisingumo ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos, Generalinės Prokuratūros, Valstybės saugumo departamento, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, Vidaus reikalų ministerijos atstovai.

Tuo tarpu Lenkijoje dėl panašios situacijos antradienį, rugpjūčio 16 d. , šalies generalinis prokuroras paskelbė atleidęs du prokurorus, prisidėjusius prie informacijos apie iškilaus žmogaus teisių gynėjo A.Beliackio bankines sąskaitas perdavimo Baltarusijai.

Baltarusijos teisių gynimo centro „Vesna“ vadovas A.Beliackis buvo suimtas rugpjūčio 4 dieną ir apkaltintas vengus mokėti mokesčius ir tuo padarius žalos itin stambiu mastu.

Minsko teigimu, pajamų, kurių A.Beliackis nenurodė mokesčių deklaracijose ir kurios turi būti apmokestintos, sumą sudarė daugiau kaip 1 mlrd. Baltarusijos rublių, o „Vesna“ vadovas nesumokėjo 143,7 mln. Baltarusijos rublių mokesčių.

„Vesna“ atstovai teigia, kad organizacija buvo priversta atidaryti sąskaitas Lenkijoje ir Lietuvoje, kad galėtų naudotis donorų jai skiriamais pinigais, nes pagal Baltarusijoje galiojančius įstatymus negali kitaip gauti lėšų, reikalingų teisinei pagalbai dėl politinių įsitikinimų nukentėjusiems asmenims.

Šiuo metu A.Beliackis yra Minsko 1-ajame tardymo izoliatoriuje, jam gresia 7 metai nelaisvės.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė