Užugiryje paminėtos pirmojo Lietuvos Respublikos Prezidento A.Smetonos 137-osios gimimo metinės (nuotraukos) (2)

www.alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Į šventę atvyko pats Prezidentas A. Smetona | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Sekmadienį rugpjūčio 14 d. Ukmergės savivaldybė kartu su Lietuvos tautininkais surengė pirmojo Lietuvos Prezidento Antano Smetonos gimtadienio minėjimą.

Renginys prasidėjo vidudienį Šv. Mišiomis Lėno bažnyčioje. Po jų šventės dalyviams koncertavo dainininkė Rasa Juzukonytė. Vėliau visi traukė į netoliese esančią Prezidento A.Smetonos tėviškę – Užulėnį. Čia šventės dalyvius 137-ojo A.Smetonos gimtadienio proga sveikino: Ukmergės rajono meras Algirdas Kopūstas, Seimo narys,  atkuriamos Lietuvių tautininkų sąjungos organizacinio komiteto pirmininkas Gintaras Songaila, Seimo narė Loreta Graužinienė, Kultūros viceministras  Deividas Staponkus, Kauno Sąjūdžio tarybos pirmininkas Raimundas Kaminskas, Lietuvių tautinio centro pirmininkas Marius Kundrotas ir kiti garbingi šios šventės rengėjai ir svečiai.

Visi norintys galėjo apsilankyti Užugirio krašto muziejuje, susipažinti su Prezidento A.Smetonos Užugirio dvare surengta paroda apie šio dvaro vystymo perspektyvas.

Zenono Langaičio nuotr.

Z. Langaičio nuotr.

Gražią saulėtą sekmadienio popietę į dvarą prabangiu automobiliu atvyko ir pats Prezidentas Antanas Smetona…  Iš dvaro rūmų balkono jis tarė įkvepiančią sveikinimo kalbą:

Mielos ponios, garbūs ponai, brangūs lietuviai.Respublikos Prezidentas Antanas Smetona sveikina Jus, atvykusius į Smetonines – Prezidento gimtadienio iškilmes. Tai graži šio krašto tradicija, o palaikyti ir puoselėti Tautos tradicijas – mūsų visų šventa pareiga.

Mano širdis džiaugiasi, matant tiek daug garbių svečių, užsukusių šiandien į Užugirio kiemą. Kai kas šį jaukų mano gimtinės kampelį kartais pavadina dvaru, todėl aš bevelyčiau pastebėti, kad Smetonų giminė, neišskiriant ir Lietuvos Respublikos Prezidento, niekada nebuvo dvarponiais, tad kažin ar derėtų šią Prezidento vasaros rezidenciją dvaro vardu šaukti, bet jei mano mieliems svečiams taip patogiau, ką gi… visada lenkiu galvą prieš svečio geidavimus.

O jei ir toliau apie dvarus ir rūmus kalbėti, tai aš gerai atmenu, kaip mes, medinės Taujėnų pradinės mokyklos, kurioje rusiškai mokslus krimtome, mokiniai žiūrėjome į baltus ir puošnius kunigaikščio Radvilos rūmus. Ir kas galėjo pagalvoti, kad ne tiek jau daug laiko praėjus, Užugirio lietuviukai nebebris pelkėto miško kelio link Taujėnų, o mokysis tokiame mokyklos rūme, kuris ir pačiam kunigaikščiui gėdos nepadarytų. Tikiuosi jį matėte, o kad taip nutiko visoje Lietuvoje ir daugybėje miestelių ir kaimų mokyklos puikavosi pačiais gražiausiais pastatais, ne gėda pasigirti, nemenkas ir Lietuvos Prezidento nuopelnas.

Džiaugiasi mano širdis ir tuomi, kad šie, mielo prieteliaus Felikso Vizbaro išmintimi, širdimi ir rankomis sudėlioti bei iškelti pastatai, susodinti medžiai, gėlynai, jūsų, mieli ponai, rūpesčių dėka, vėl taps panašūs į tokius, kokius aš atmenu iš dabar jau gana tolimų 1938-ųjų, kai čia pirmą kartą atvykau trumpo poilsio… Lėno ežeras galėtų paminėti ne vieną aukštą ministerį ar generolą, vaikščiojusius jo pakrantėmis, bet užvis geriausia, kad jūsų dėka čia galės lankytis ir Užugirio kraštu grožėtis patys aukščiausi svečiai – Lietuvos žmonės.

Todėl nevargindamas jūsų ilgomis šnekomis kviečiu jus jaustis čia taip pat maloniai, kaip ir aš. Kvėpkite Lėnu kvepiantį orą, žvalgykitės į brandžiausias vasaros spalvas ir žalumas, klausykitės žiogų svirpimo, paukščių rypavimo, nepamirškite ir naujausių gramofono meliodijų. Tikiuosi šeimininkės jau paruošė tuos neapsakomo gardumo šaltibarščius, o šalia jų ir visokias kitokias vaišes, gal, sakau, ir krupniko vienas kitas lašelis kur nors teliuskuoja…

Tad mieli Tamstos, dėkodamas jums už pagarbą ir meilę, prisiminimą ir dovanas, sakau – švęskime Smetonines, švęskime jas taip, kad šis mūsų sambūris ilgam atmintin įkristų, kad fantazijas ir įkvėpimus išjudintų, ir kad visa Lietuva į Užugirį rinktųsi…O aš, žinoma, Tamstoms visada pagelbėti pasirengęs…

Šventės dalyviai turėjo gerą progą pabendrauti ir nusifotografuoti su Prezidentu. Nemažai šventės dalyvių buvo pasipuošę romantiškais smetoniško laikotarpio rūbais.

Prezidento A.Smetonos gimtadienio šventę pagyvino nuolat skambėjusios XX a. pradžios estradinės melodijos ir Ukmergės kultūros centro folklorinio ansamblio „Dagilėlis“, vadovaujamo Jūratė Martinkutės, pasirodymas.

Zenono Langaičio nuotr.

Z. Langaičio nuotr.

Dvaro rūmuose vyko dokumentinių filmų apie Prezidentą Antaną Smetoną peržiūra. Buvo pristatyti: dr. V.Venciaus, J.Duduro ir J.K.Miliaus filmas „Antanas Smetona. LR prezidentas. 1919-1920, 1926-1940“; R.Pulkaunykaitės „LR prezidento A.Smetonos 135-osios metinės Užugiryje“;  Ukmergės kraštotyros muziejaus filmas „Kraštiečiai apie A.Smetoną“.

Džiugu, kad šio sekmadienio popietę Užugirio dvaras atgijo ir trumpam pagyvėjo bei atjaunėjo. O atsisveikinant su švente eilinį kartą belieka tik išreikšti viltį, kad pagaliau bus rasta lėšų ir noro prikelti naujam gyvenimui Lietuvos Respublikos valdžios likimo valiai paliktą pirmojo Lietuvos Respublikos Prezidento ir Vasario 16-tosios Akto signataro Antano Smetonos gimtinę.

Žiūrėkite Jono Vaiškūno fotoreportažą iš šventės:

Daugiau nuotraukų iš šventės galite rasti ir Zenono Langaičio fotogalerijoje.

Kategorijos: Lietuvoje, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė