Poilsiautojai Palangoje kviečiami į „Žaliąsias europiečių atostogas“ (0)

Aštuoni kilogramai stiklo, septyni kilogramai popieriaus ir trys kilogramai plastiko. Maždaug tiek atliekų per mėnesį sukaupia statistinė Lietuvos šeima. Gamtoje stiklas suyra per 900, o plastikinis maišelis – per 500–1000 metų. Taigi sprendimas paprasčiausiai vežti šias atliekas į sąvartynus yra ne tik trumparegiškas, bet ir neefektyvus, nes visas šias medžiagas galima perdirbti ir panaudoti dar kartą. Atsakingas atliekų rūšiavimas bus vis svarbesnis – rūšiuodami žmonės galės ne tik racionaliai atsikratyti šiukšlių, bet ir rūpintis gamtos apsauga.

Norėdami ugdyti supratingą visuomenės elgesį ir požiūrį į rūšiavimo problemas Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje ir jos partneriai  š.m. rugpjūčio 12–15 dienomis Palangoje organizuoja „Žaliąsias europiečių atostogas“. Renginys Palangoje organizuojamas jau ketvirtus metus. . Praeitų metų renginiai buvo skirti  biologinės įvairovės apsaugai, dar anksčiau kalbėta apie ekologiškesnį, energiją taupantį gyvenimo būdą, o šiemet ypatingas dėmesys bus skiriamas atliekų rūšiavimui. Atliekų rūšiavimas ir perdirbimas Lietuvoje dar ne itin paplitę, todėl per renginį žmonės bus mokomi, kaip rūšiuoti atliekas, supažindinami su atsakingo šiukšlių tvarkymo privalumais.

Lietuva atsilieka nuo kitų ES valstybių

Per penkerius metus lietuviai perdirbo apie 682 tūkst. tonų šalyje surinktų stiklo, metalo, plastmasės, popieriaus ir kartono atliekų. Nors per kelerius metus surūšiuotas atliekų kiekis atrodo įspūdingas, Lietuva rūšiuoja ir perdirba tik nedidelę jų dalį. Remiantis atliekų apskaitos duomenimis, Lietuvoje 2009 metais sukaupta per 1,2 mln. tonų komunalinių atliekų – apie 400 kilogramų statistiniam gyventojui. Iš šio kiekio 2008 metais perdirbta 6 proc. atliekų, 2009 metais – 10 proc., 2010 metais – apie 11 proc. Remiantis Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Lietuvoje 2006–2010 metais daugiausia – 369 tūkst. tonų – perdirbta popieriaus ir kartono atliekų. Po jų – stiklo (164 tūkst. tonų) ir plastmasės (74 tūkst. tonų) atliekų. Nors statistiniai duomenys kasmet gerėja, dar gerokai atsiliekame nuo kitų ES valstybių. Geriausiai Europoje komunalines atliekas rūšiuoja vokiečiai – maždaug 70 proc. susidarančių atliekų Vokietijoje yra surūšiuojama ir perdirbama.

eseniai tyrimų bendrovės RAIT atliktas tyrimas atskleidė, kad tik 29 proc. gyventojų teigia rūšiuojantys šiukšles, o net 34 proc. gyventojų niekada nėra bandę tai daryti. Taigi galima manyti, kad  atliekų rūšiavimo įpročiai nėra susiformavę,  gyventojams trūksta informacijos. Per „Žaliąsias europiečių atostogas“ kiekvienas poilsiautojas ar į Palangą atvykęs svečias galės sužinoti ne tik apie rūšiavimo teikiamą naudą aplinkai ir  jiems patiems, bet gauti ir naudingų patarimų, kaip rūšiuoti buitines atliekas  efektyviau.

Renginyje mokytis bus siūloma linksmai

Projekto renginių metu Palangos mieste bus pastatyti trys spalvingi šiukšlių rūšiavimo konteineriai, kurie, įmetus šiukšlę, skleis įvairius garsus: dėkos, oš plojimais, juoksis ir griaudės palaikymo šūksniais. Šia konteinerių platforma „Rūšiuok linksmai“ bus siekiama rūšiavimą paversti savotiška pramoga, populiarinti jį tarp gyventojų.

Visas keturias dienas projekto renginių erdvėje – centrinėje Palangos aikštėje prie autobusų stoties –   veiks „INFOCENTRAS“, į kurį galės užsukti miesto gyventojai ir svečiai. Su  renginių lankytojais bendraus savanoriai, kurie supažindins žmones su projekto veiklomis ir renginiais. Kasdien veiks kūrybinės veiklos palapinė, kurioje  lankytojai bus skatinami į atliekų perdirbimą pažvelgti netradiciškai, pavyzdžiui,  iš panaudoto popieriaus bus galima pasigaminti aksesuarų, galvos apdangalų, dovanų maišelių ar gražiai supakuoti dovaną, išlankstyti gėlę.

Per savanorystės misiją „Aš myliu Baltiją“ savanoriai kartu su menininku Mindaugu Tendziagolskiu paplūdimyje rinks šiukšles ir iš jų gamins meno skulptūras. „Žaliosiose europiečių atostogose“ daug dėmesio bus skiriama šeimoms, siekiančioms sąmoningai ir atsakingai auginti ir auklėti jaunąją kartą  Renginio metu šeimoms bus skaitoma paskaita „Eko tėvystė (Eko karta)“. Kitų paskaitų in interaktyvių veiklų metu renginių dalyviams  bus teikiami praktiški patarimai, kaip ekologiškai ir nebrangiai tvarkyti buitį. Kiekvieną projekto renginių s dieną planuojama baigti žinomų Lietuvos menininkų bei atlikėjų  pasirodymais.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė