Vilnijos draugija išreiškė susirūpinimą skleidžiamu melu apie jaunimo stovyklą Dieveniškėse (5)

Stovykla Dieveniškėse „Mūsų šaknys baltai“ | V.Strikaitytės nuotr.Pirmadienį, rugpjūčio 8 d. Vilnijos draugijos taryba išplatino viešą laišką Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkei I.Degutienei ir Ministrui Pirmininkui A.Kubiliui dėl viešai skleidžiamų melų apie etnokultūrinę jaunimo stovyklą „Mūsų šaknys – baltai“ šių metų liepos 27-31 dienomis vykusią Dieveniškėse. Skelbiame šį laišką.

LR Seimo pirmininkei I.Degutienei
LR Ministrui Pirmininkui A.Kubiliui
2011-08-08

DĖL DEZINFORMACIJOS APIE DIEVENIŠKIŲ JAUNIMO STOVYKLĄ

Liepos 29 d. Delfyje paskelbta, kad „premjeras Andrius Kubilius nepriimtinais ir XXI amžiaus Lietuvai nederamais laiko šūkius, kuriuos skelbia trečiadienį Dieveniškėse surengtos jaunimo stovyklos nariai“. Net su tragiškais Norvegijos įvykiais sulyginta tai, jog „stovyklos taisyklėse numatyta, kad joje negalima kalbėti slavų ir germanų kalbomis. Už tokias kalbas stovyklautojams pažadėta ūkišku muilu išplauti burną. Latviai, lietuviai ir vietiniai bandys kalbėti tik lietuviškai ir latviškai“ (tas pats Delfi taip skelbė dviem dienomis anksčiau – 2011-07-27 d.).

Tuo metu Lietuvoje ir užsienyje vyko įvairios stovyklos – vienose buvo tylima ir meldžiamasi, kitose – kalbama tik užsienio kalbomis, norint tų kalbų geriau išmokti, trečiose , kaip Dieveniškių – užsibrėžta kelias dienas kalbėti tik valstybinėmis Lietuvos ir Latvijos kalbomis. Kas čia bloga? Pagal asociacijų įstatymą, nevyriausybinė organizacija turi teisę savo veiklai pasirinkti įstatymų nepažeidžiančias priemones ir Vyriausybei, partijoms bei visoms kitoms organizacijoms draudžiama tai trukdyti.

Būtina patikslinti, kad ta tvarka pasiūlyta savo noru stovyklaujantiems asmenims, kuriems tuo metu drausta tik nelietuviškai keiktis, juokais grasinant išplauti burną. Tas jaunimo juokelis suinteresuotų asmenų paverstas pasauliniu skandalu, melagingais duomenimis diskredituojant Lietuvos Respubliką ir imantis veiksmų, kurie, Vyriausybės žodžiais, iš tikro „griauna tarpusavio pasitikėjimą ir skatina tautinę neapykantą“.

Prie to daug prisidėjo H. Mickevičius, prisistatęs Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktoriumi. Liepos 28 d. Delfyje jis skelbė, esą Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga „yra labai radikalios pakraipos, kuri tikrai prisideda prie nepakantumo kultūros Lietuvoje plitimo“ ir „sunku paaiškinti, ar jie didžiuojasi tuo, kad yra „white“, ar tuo, kad jie yra „Baltic“. Nejaugi dėl abiejų dalykų jaunuoliai turėtų verkti? Ar problemą reikėjo sukurti tam, kad pasiteisintų H.Mickevičiaus veikla?

Prieš parą Delfi daugiau kaip 10 kartų teigė, kad LTJS domisi baltų kultūra ir nė karto nešnekėjo apie odos spalvą. Atidarant stovyklą išdalintas stovyklos ženkliukas „Mūsų šaknys – baltai“, kurį gavo ir du atidaryme buvę baltistai. Stovyklos nariai kasdien mokėsi latvių kalbos, klausėsi žinių apie baltų kultūrą, eilėraščių, mokėsi sutartinių, rinko kalbos duomenis, lankė muziejų, piliakalnį, bažnyčią – nuo kada tokia veikla yra radikalizmas?

Po stovyklos atidarymo Lenkų rinkimų akcijos rėmėjų buvo sumuštas lietuvis Sigitas Chaliauskas, pakankamų priemonių dėl to nesiėmė vietos policija, bet stovykla išlaikė savo pažadą „nepasiduoti provokacijoms tų, kurie galbūt nusiteikę nedraugiškai“ (Delfi 2011-07-27).

Pirmąją stovyklos dieną Delfi taip pat pranešė, kad „stovykla atidaryta pakeliant Lietuvos vėliavą ir giedant valstybės himną“. Nejaugi Vyriausybė nežino, kad tokiu momentu uniformuoti Lietuvos pareigūnai privalo atiduoti pagarbą Lietuvos (ne nacionalistų ar kokiai nors kitai) vėliavai? Čia nebuvo jokios „garbės rikiuotės“, bet „dar didesnę premjero nuostabą sukėlė nuotraukose užfiksuotas uniformą vilkinčių Lietuvos pareigūnų dalyvavimas šiame renginyje“. Jis jau kreipėsi „į struktūrų, kurioms atstovauja minėti pareigūnai, vadovus, kad šie paaiškintų visuomenei savo pareigūnų dalyvavimo aplinkybes“. Nuo kada Lietuvos pareigūnai turi slapstytis nuo visuomenės ir kviečiami atsisakyti dalyvauti prie jų vykstančiuose kultūriniuose renginiuose, organizuojamuose tos pačios Vyriausybės registruotų organizacijų?

„Vilnijos“ draugijos valdyba

a.d. 1665, Vilnius-10

Kategorijos: Etninė kultūra, Lietuvoje, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė