A.Butkus. „Aš nekaltas – mane išprovokavo!“ (16)

Prof. Alvydas Butkus

Prof. Alvydas Butkus

Toks yra tradicinis prievartautojo pasiteisinimas. Išprovokavo trumpas sijonas. Išprovokavo palankios aplinkybės, mergiotės juokas, žmonių nebuvimas netoliese. Geras oras. Liftas. Laiptinė. Panašiai teisinasi ir kitokie smurtautojai. Snukis nepatiko. Šukuosena nepatiko. Plika galva nepatiko. Neturėjo degtukų cigaretei pridegti. Nespėjo pasitraukti iš kelio. Provokatorius! Todėl nesusivaldžiau ir dėjau į dūdą. Norėjau padaryti jam snukio plastinę operaciją. Pagal savo skonį. Norėjau pakeisti šukuoseną. Norėjau, kad augintų plaukus tokius, kaip mano. Norėjau, kad kalbėtų taip, kaip aš. Norėjau, kad kitą kartą apsirengtų taip, kaip rengiuosi aš.

Žodžiu, kalti provokatoriai. Tai juos reikia smerkti ir teisti, o ne tuos, kurie nesusivaldė ir pasidavė provokacijai.

Nestabilios psichikos lenkų „patriotas“ L.Zavistinovičius gali tęsti Armijos Krajovos nespėtą baigti etninį valymą kitados buvusioje želigovskinėje Lietuvos teritorijoje. Nervingi „Antifa“ berniukai jau ėmėsi praktikos užpulti ir metaliniais strypais sumušti ne jų pažiūrų žmones. Gamtininkų festivalyje Šalčininkų rajone naktį metaliniais strypais sumušti jo dalyviai studentai. Visais atvejais Lietuvoje – tyla. Juk ne lietuvis šaudė, ne lietuviai žmones daužė. Be to, patys lietuviai kalti, kam provokavo. Ne ten gyveno, ne taip mąstė, ne ten rengė festivalį.

Sausio įvykius 1991 metais, sako, irgi lietuviai išprovokavo. Jedinstvininkų terminologija šnekant, „sąjūdistai, nacionalistai, neonaciai, fašistai, radikalai“. Tokius tik mušt be jokio sąžinės graužimo. Todėl Sausio 13-osios skerdynių aukos yra ne nušauti ar tankų sutraiškyti lietuviai, o golovatovai, uschopčikai, makutinovičiai ir burokevičiai. Jie ir jų viršininkai Maskvoje buvo priversti griebtis smurto, nes juos, vargšus, išprovokavę lietuviai nacionalistai.

Dabartiniai nacionalistai provokuoja valdžioje esančius kruglodurovus, deržimordas ir jų patarėjus. Provokuoja eitynėmis, ne tokiomis šukuosenomis, ne tokiais batais, ne tokių spalvų vėliavomis, ne tokiais šūkiais ar tiesiog tylėjimu. Provokuoja teiginiais, kad Vilniaus ir Šalčininkų rajonai yra etninės Lietuvos dalis. Provokuoja jaunimo vasaros stovyklomis, baltų etnokultūros, tautosakos, latvių kalbos studijomis, liaudies dainomis, ekspedicijomis po lietuviškus kaimus lenkų (ir de facto Lenkijos?) valdomuose Lietuvos rajonuose. Tai kas, kad šie nacionalistai atsirado kaip atsakas į valdančiųjų pataikavimą kitiems nacionalistams, į anų nesiskaitymą su Lietuvos įstatymais ir Konstitucija, į lietuvių diskriminavimą Pietryčių Lietuvoje. Tai kas, kad anie nepravardžiuojami nei neonaciais, nei radikalais, nei talibais. Jie, matote, gali dar užsigauti ir imti skųstis, kad yra persekiojami dėl pasirinktos tautybės. Be to, jie yra savesni už savus, nes siekia švento tikslo – įkurti Lietuvoje slavakalbį rezervatą ir, kas žino, gal net įgyvendinti 1990-1991 m. sužlugdytą autonomijos svajonę. O jau paskui – tik žingsnelis iki „Litwos Środkowos“ atkūrimo pagal visus 1920-1922 m. scenarijus. Juo labiau kad Lietuva taip gražiai ir toliaregiškai pripažino Kosovo nepriklausomybę. Paskaitęs vieno Lietuvos lenkų laikraščio internetinius komentarus tikrai sužinai, kad „nie długo już, nie długo“.

Apskritai dabartiniai lietuvių nacionalistai, pasak kai kurių politikų, iš esmės skiriasi nuo Atgimimo laikų nacionalistų. Dabartiniai nesupranta, kad skelbtis lietuviu Lietuvoje yra gėda ir net nusikaltimas. Kad tai yra buržuazinė – atsiprašau – socialistinė atgyvena. Kad tai erzina ir provokuoja Lietuvos nelietuvius, kurių nemaža dalis yra kažkokios „ošviatos“ įtikinti, jog lietuvius sugalvoję ir sukūrę caro agentai „russkije litovcai“ Ivan Bassanovič ir Ivan Jablonskij, o jų portretus „cholerni nacionalistai“ nešioja per eitynes!

Tad gal ir teisus teisingumo ministras R. Šimašius, samprotaudamas apie savigynos teisę ir kviesdamas ginkluotis? Juk kas žino, kada išlįs naujas Zavistinovičius-Breivikas su dvivamzdžiu ar koks nervų nevaldantis antifastas su armatūros strypu rankoj. Reikia gintis patiems, nes anie gali likti nekalti – juos, matot, bus išprovokavusi lietuviška trispalvė ar „nacistinis“ šūkis „Lietuva – Lietuvos vaikams!“ Ypač, kai laikai save ne Lietuvos vaiku. Ypač, kai valdžiažmogių smerkiantys žodžiai atriša rankas ir palengvina sąžinę „provokatorių nacionalistų“ aukoms.

Alvydas Butkus yra Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, Letonikos centro vadovas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė