Paveldosaugininkai: nuo viešbučio „Novotel“ reikėtų nupjauti 3-4 aukštus (1)

Viešbūtis „Novatel“ |  delfi.lt Š.Mažeikos nuotr.

Viešbūtis „Novatel“ | delfi.lt Š.Mažeikos nuotr.

Kultūros paveldo departamentas (KPD) siekia, kad artimiausios rekonstrukcijos metu sostinės Gedimino prospekte įsikūręs viešbutis „Novotel“ liktų be 3-4 aukštų ar bent jau be pastato viršutinę dalį dengiančio antstato.

Teisę siekti viršutinių „Novotel“ aukštų nugriovimo KPD turėtų suteikti šiuo metu rengiamas Vilniaus senamiesčio paveldotvarkos projektas. Tiesa, jeigu verslininkai nepanorės atlikti pastato rekonstrukcijos, paveldosaugininkus piktinantys aukštai stovės kaip stovėję.

Jei nenugriaus antstato, negalės vykdyti „Novotel“ rekonstrukcijos

Kaip DELFI teigė KPD direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis Vilniaus senamiesčio paveldotvarkos projektas ateityje gali pažaboti „Novotel“ ir kitų senamiestyje esančių statinių norą augti.

„Jis yra jau pradėtas, artėjame prie koncepcijos stadijos. Konkrečių sprendinių šitai vietai dar neturime. Ar bus ten garantuotai reikalavimas „įžeminti“ ar nebus – sunku pasakyti. Bet tokia galimybė yra. Pagal aplinkinį užstatymą, jis („Novotel“ – DELFI) turėtų pasiekti buvusio „Vaikų pasaulio“ aukštį“, – kalbėjo A. Degutis.

Pasak jo, jei senamiesčio paveldotvarkos projekte bus įtvirtintos reikalingos nuostatos, „Novotel“ aukštis turės sumažėti artimiausios rekonstrukcijos metu.

„Tada departamentas įgautų teisę iškelti tokią sąlygą. Tada pats valdytojas privalėtų apsispręsti – ar jis tą sąlygą vykdo, ar išvis atsisako rekonstrukcijos. Tada jis tik remontą galėtų daryti“, – teigė KPD direktoriaus pavaduotojas.

Įtaria manipuliacijas įstatymais

Tiesa, KPD baiminasi, kad Seimas iš jų atims galimybę imtis tokių priemonių.

„Pagal šiandien galiojančią teisinę sistemą, specialusis planas yra privalomas. Bet yra naujas Teritorijų planavimo įstatymo projektas, kuriame bandoma prastumti, kad specialusis planas nebūtų privalomas, kad būtų tik rekomendacinis. Neaišku, kaip Seimas apsispręs“, – aiškino A. Degutis.

Priverstinis griovimas – neįmanomas

Anot pašnekovo, reikalavimas sumažinti „Novotel“ aukštį po rekonstrukcijos – vienintelis svertas, kurį KPD galėtų pasitelkti viešbučio aukščio sumažinimui. Mat pastatas iškilo dar iki 2005 m., kai pasikeitę įstatymai suteikė paveldosaugininkams teisę siekti, kad paveldą darkantys statiniai būtų priverstinai nugriauti ar „apkarpyti“.

„Kada rekonstrukcija gali įvykti – sunku pasakyti. Bet teisinis mechanizmas tik toks“, – sakė A. Degutis.

Pasak jo, KPD veikiausiai neturi galimybių teismuose siekti, kad už „Novotel“ viršutinių aukštų iškilimą atsakingi asmenys atlygintų padarytą žalą. Mat viešbutis sostinės centre įsikūrė tuomet, kai įstatymai nebuvo tokie griežti paveldo zonose, tad visi tuomet priimti sprendimai veikiausiai atitiko tada galiojusios teisės aktus.

Griovimo atveju, „Novotel“ valdytojai reikalautų kompensacijos

Pastatą, kuriame įsikūręs „Novotel“ viešbutis, prekybos centras „Flagman“ ir kitos įstaigos, valdanti bendrovė „Pinus Proprius“ teigia neprieštarausianti pastato „apkarpymui“. Su sąlyga, kad KPD arba valstybė atlygins padarytą žalą.

„Kas tada atlygins žalą? Nes projektas buvo suderintas. Mes juk ne savavališkai pasistatėme. Jeigu jie gali mums atlyginti – tai, Viešpatie, mes galime nugriauti. Tegul tiktai atlygina žalą. Šitoje valstybėje dedasi labai keisti dalykai. Kuo toliau, tuo dažniau tai matau. Viską griauti… Ar mes išsukinėjome rankas KPD ir liepėme, kad mums pasirašytų? Juk taip nebūna“, – DELFI sakė „Pinus Proprius“ generalinis direktorius Marius Baltramiejūnas.

Pasak jo, pastato valdytojai artimiausiais metais neketina nei griauti viršutinių aukštų, nei imtis rekonstrukcijos, kurios atveju KPD to reikalautų. „Aišku, viduje mes galime pertvarkyti išplanavimus, dar kažką daryti. Bet tai nėra rekonstrukcija. Rekonstrukcija yra tiktai tada, kai sukuri kažkokias naujas patalpas arba padidini tūrį iki 10 proc. Jeigu ir bus daromi, tai kažkokie remontai“, – aiškino M. Baltramiejūnas.

„Novotel“ Vilniaus širdyje duris atvėrė 2004 m. Specifiniu antstatu išsiskiriantis viešbutis ir prekybos bei verslo centras DELFI skaitytojų 2005 m. buvo išrinktas vienu prasčiausių naujosios Vilniaus architektūros pavyzdžių.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , .

1 komentaras

  1. Reikia pjaut ir ir neabejoti. Tai kraujuojanti Senamiesčio žaizda. Chirurgija būtina. Psichologinis gydymas – išnaudotas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė