Lietuva pažymi žuvusiųjų Medininkuose atminimo 20-metį (1)

Medininkų žudynių minėjimas | Prezidentės spaudos tarnybos nuotr.

Medininkų žudynių minėjimas

Liepos 31 d. sukanka 20 metų nuo kruvino sovietinių teroristų išpuolio Medininkuose. Tą dieną prieš 20 metų prie sienos su Baltarusija buvo sušaudyti septyni Lietuvos pareigūnai.

Žudikai pasalūniškai nušovė Medininkų pasienio postą saugojusius muitininkus Antaną Musteikį ir Stanislovą Orlavičių, greitojo reagavimo rinktinės „Aras“ pareigūnus Mindaugą Balavaką ir Algimantą Juozaką, kelių policijos darbuotojus Juozą Janonį ir Algirdą Kazlauską. Po žudynių medikai kovojo dėl sunkiai sužeistų 21 metų Ričardo Rabavičiaus ir 29 metų Tomo Šerno gyvybių. Po dviejų dienų R.Rabavičius mirė. Liko gyvas vienintelis šio žiauraus nusikaltimo liudininkas – Tomas Šernas.

Šiemet Vilniaus apygardos teismas kaltu dėl žudynių Medininkuose pripažino buvusį sovietų specialiųjų pajėgų OMON pareigūną Konstantiną Michailovą (Nikuliną). Kitus įtariamuosius – Česlavą Mlyniką, Andrejų Lachtionovą ir Aleksandrą Ryžovą – Rusija iki šiol atsisako išduoti Lietuvai.

Lietuvos prokurorai teigę sako surinkę duomenų, leidžiančių tvirtinti, kad Medininkų žudynes atliko Rygoje dislokuoto OMON’o grupuotė.

Nors žudynių užsakovai ir vykdytojai, besislapstantys Rusijoje bei Baltarusijoje, kol kas lieka nenubausti, tačiau jų nusikaltimui nebus taikomas 20 metų senaties terminas, kadangi neseniai Medininkuose įvykdytas nusikaltimas Lietuvos teismo buvo perkvalifikuotas iš nužudymo kategorijos į nusikaltimą žmoniškumui. Tai leis nusikaltimą padariusius asmenis teisti už akių tai yra jiems nedalyvaujant.

Minint šią tragišką sukaktį iškilmingi renginiai vyko Vilniuje ir prie Medininkų memorialo.

Vienintelis gyvas likęs žudynių liudininkas Tomas Šernas šiandien Medininkuose davė startą estafetiniam bėgimui „Medininkai-Vilnius“.  Pagarba žuvusiesiems buvo atiduota Vilniaus Antakalnio kapinėse. O Vilniuje Muitinės muziejuje ta proga buvo atidaryta paroda „Gyvi mūsų širdyse“, skirta Medininkų tragedijos 20-osioms metinėms paminėti.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvaudama Medininkų tragedijos 20-ųjų metinių minėjime sakė jog žudynėmis Medininkuose ir Sausio 13 – ąją siekta įbauginti tautą, priversti suabejoti ir atsisakyti laisvės, tačiau tai dar labiau sutelkė ir užgrūdino Lietuvos žmones.

„Laisvė nebuvo dovanota, ją apgynėme savo krauju”, – pabrėžė Prezidentė.

Prezidentės pastangomis priimtos Baudžiamojo kodekso pataisos paskatino esminį postūmį Medininkų byloje – netaikyti senaties ir sudarė galimybę atlikti tyrimą „už akių”.

„Šiandieninis tragedijos paminėjimas – tai kovos už laisvę ir teisingumą tąsa. Tikiu, kad teisingumas išsipildys. To reikia Lietuvos žmonėms ir visai pažangiai žmonijai, mylinčiai laisvę. Tegu šios tragedijos prisiminimas ir tikėjimas teisingumu kaip ir anuomet sutelkia mus vienybei”, – kalbėjo šalies vadovė, atiduodama pagarbą beginklėms Medininkų tragedijos aukoms.

Pasak Prezidentės, Medininkų ir Sausio 13-osios tragedija, yra skaudi žaizda ne tik mums, bet ir visai laisvai Europai. Tą parodė ir nesenų įvykių atgarsiai Austrijoje, kai įtariamasis šiais nusikaltimais išvengė perdavimo Lietuvos teisėsaugai.

Šalies vadovės teigimu, nors susidurta su apmaudžia kliūtimi, svarbiausia, kad per pastaruosius metus padaryta daug – vienoje byloje nuosprendis, nors ir negalutinis, jau priimtas, kitų atžvilgiu žengti svarbūs žingsniai bylų perdavimo teismui ir galutinių sprendimų link.

Europarlamentaras Vytautas Landsbergis kalbėdamas Medininkų žudynių 20-ųjų metinių minėjime išsakė nemažai karčių žodžių  prokurorams ir teismams. stebėjosi, V.Landsbergis stebėjosi kodėl Medininkų žudynės buvo pripažintos tik nusikaltimu žmoniškumui o ne karo nusikaltimu.

„Naujasis kaltinimas vykdytojams bus keliamas tik pagal vieną ir tyčia sugadintos redakcijos baudžiamojo kodekso straipsnį – už civilių gyventojų žudymą. Kas čia ir iš ko tyčiojasi, ponai prisiekusieji? Ne už agresiją ginklu veikiant įsibrovus į kitos šalies teritoriją, ne už belaisvių arba ginklą sudėjusių pareigūnų egzekuciją. Tiesiog išlindo keturiese iš griovio ir nušovė septynis ūkininkus”, – cituoja įtakingo valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovo žodžius BNS.

V.Landsbergis pabrėžė, kad „ne tik Vilniuje bei Rygoje, tačiau ir Kremliuje puikiai žinojo, ką sovietų teroristai išdarinėjo Lietuvoje“ ir kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę siūlydamas „sektantiškuose teismuose“ įsteigti visuomenės atstovų, tarėjų ir prisiekusiųjų institucijas.

„Medininkų žmogžudžiai, Sovietų Sąjungos pareigūnai puolė Lietuvos valstybę. Ar mes tai suvokėme per 20 metų, ar įvykdėme savo pareigą žuvusiems? Neįvykdėme. Čia nepakanka aukštųjų apdovanojimų po mirties, socialinių pašalpų artimiesiems ir memorialų. 20 metų neįvykdytas teisingumas tai žiauri nepagarba žuvusiems už Lietuvą. Vangumas ne siekti teisingumo – jau nusikalstama nepagarba, griaunanti valstybės pagrindus”, – kalbėjo V.Landsbergis.

Kategorijos: Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė