E.Urbelytė. Magiškasis dūdmaišis (video) (1)

Todoras

Todoras

Prieš du metus vyko vienas originaliausių koncertų, kokį man teko matyti ir išgirsti – Vilkijoje A. ir J. Juškų etninės veiklos muziejuje koncertavo dūdmaišininkai G.Kovėra ir T.Kaškurėvičius drauge su įžymiu saksofonininku P.Vyšniausku.

Nedidelėje medinio namo salėje tilpo apie 100 žmonių. Prisipažinsiu, iki tol dūdmaišių muzikos nebuvau girdėjusi gyvai. Tai buvo nepakartojama. Monotoniška dūdmaišių melodija sudarė puikų foną originalioms saksofono interpretacijoms. Viena kompozicija keitė kitą, o klausytojai sėdėjo lyg apžavėti, tarsi medituojantys, nes ir pati jaučiau, kaip giliai į smegenis skverbiasi dūdmaišių garsai ir tik saksofonas tarsi žaisdamas ir provokuodamas vis grąžindavo mane į salę. Melodijos be pavadinimų keitė viena kitą, čia pat verkavo, čia juokėsi skleisdamos salėje mistišką ir baugią atmosferą.

Iki tol aš nežinojau, kad dūdmaišis turi seną baltiškąją, net ikikrikščioniškąją tradiciją, jog yra ir baltiškojo pavyzdžio dūdmaišiai, kurie siekė net XVa. Galvojau, kad dūdmaišiais grojama tik Škotijoje. Kodėl dūdmaišiai vėliau įsigalint krikščionybei beveik išnyko irgi nežinojau. Aiškinama, kad dėl beveik hipnotizuojančio dūdmaišių muzikos poveikio šis instrumentas buvo bažnyčios smerkiamas ir vadinamas raganų instrumentu. Džiugu, kad dūdmaišis vėl grįžta pamažu į mūsų tradicijas, ypač dabar, kai UNESCO remia projektą „Labanoro Dūda“, kurio siekiama atgaivinti baltiškųjų dūdmaišių tradicijas.

Jį gamina vienas gabus gudas Todaras Kaškurėvičius ir moko pasigaminti kitus. Pažįstu kelis mūsų šeimos draugus, kurie jau įsigijo šiuos instrumentus ir jais groja, beje visai „ne iš natų“, o kaip jie patys sako „iš savęs“.

Įdomu, kai prieš du metus klausiausi šio koncerto A. ir J. Juškų muziejuje, ar daugiau, kaip prieš šimtą metų šiame name gyvenęs žymiausias tautosakos rinkėjas kunigas Antanas Juška taip pat būtų sužavėtas dūdmaišio melodija, ar būtų pagrasinęs parapijiečiams, kad tai prastą reputaciją turįs raganų instrumentas…

 

Antrasis Lietuvos dūdmaišininkų susipūtimas (Vilkija 2009 10 17) I dalis:

httpv://www.youtube.com/watch?v=8Mc0Mx-j6ic&NR=1

Antrasis Lietuvos dūdmaišininkų susipūtimas (Vilkija 2009 10 17) II dalis:

httpv://www.youtube.com/watch?v=E6NFZNGAp74&feature=related

Todaras Kaškurėvičius groja dūdmaišiu Gyvosios archeologijos dienos 2010 Kernavėje. Būtent Todoras pagamino daugelį dūdmaišių su kurias grojama Lietuvoje:

httpv://www.youtube.com/watch?v=GaZiSQqP30E

Kategorijos: Moksleivių mintys, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė