„Broliai“ Varėnoje – atidengė paminklinį akmenį partizanui Dzūkui (nuotraukos) (1)

Aistė Smilgevičiūtė ir grupė SKYLĖ, inicijavusi naują ir atvirą visuomenei projektą, „Broliai“ partizanų apygardose“, startavo su pirmuoju renginiu – švietėjišku „subruzdimu“ Laisvės kovų tema Varėnoje birželio 25 dieną.  Simboliška, kad paminklinį akmenį atidengė buvęs partizanas Jonas Gaidys, pažinojęs Lionginą Baliukevičių-Dzūką, senovinę dzūkišką maršką perduodamas partizanų A. Žilio – Žaibo ir Z. Striogaitės – Žilienės – Klajūnės proanūkei.

Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ atliko dainas iš albumo „Broliai“.Grupės „Skylė“ narys Mantvydas Kodis pasakojo kaip kilo mintis statyti paminklinį  akmenį. Apie partizaną Dzūką kalbėjo seimo narys Algis Kašėta. Keletą žodžių susirinkusiems tarė jaunas skulptorius R.Ožalinskas, įgyvendinęs Roko Radzevičiaus idėją įamžinti partizanų žūties vietą  Žaliamiškyje (Leipalingio sen., Druskininkų sav.) Atidengimo renginyje susirinko nemažas būrys ir jaunų, ir vyresnių žmonių, dalyvavo „Misija: Sibiras“ jaunimas, tremtinių choras „Viltis“, atvyko europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė, seimo narė Dalia Kuodytė, jaunos šeimos ant rankų liūlavo kūdikius – nuostabus artumo jausmas apėmė žmones, kurie susirinko paminėti anksti išėjusį, už mūsų visų gvenimus kovojusį jauną žmogų. Tai, kaip vidury miško skambėjo Lietuvos himnas, užgavo jautriausias sielos kerteles ir priminė jausmus, kurie apimdavo prieš dvidešimt metų, kai dar tik siekėme nepriklausomybės. Vienijantis jausmas.

Be didelių iškilmių, bet labai nuoširdžiai pasibuvus Žaliamiškyje, visi susirinkusieji skubėjo atgal į Varėnos kultūros centrą, kur paskaitą apie partizanų ginkluotę skaitė Ernestas Kuckailis, diskusijas apie laisvės kovas ir partizaną Dzūką įkvėpė seimo nariai A.Kašėta ir D.Kuodytė. Visi atėjusieji galėjo pažiūrėti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atvežtą parodą „Ir jie mokėjo džiaugtis…“, pažiūrėti dokumentinius filmus partizanine tematika. Kultūros centro fojė skambėjo jaunųjų bardų dainos. Gražų visos dienos renginį vainikavo pilnutėlėje salėje atlikta grupės „Skylė“ programa „Broliai“ – tokia, kokią matė tik didmiesčių gyventojai. Vienuolika žmonių scenoje, nepamirštami šviesos efektai, kokybiškas garsas, specialiai parengtos vaizdo instaliacijos ir daug daug jautrių akimirkų, gėlių, plojimų, padėkos žodžių…Ačiū visiems buvusiems kartu Varėnoje!

Kitas projekto „Broliai partizanų pygardose“ renginys įvyks Jurbarke liepos 15 d. Paskaitos, susitikimai, paroda – Jurbarko turizmo informacijos centre, o baigiamasis koncertas vėlyvą vakarą Dainų slėnyje. Visa informacija artimiausiu metu bus paskelbta www.skyle.lt.

Norintys dalintis sumanymais ar gauti visą informaciją, nedvejokite susisiekti:  info@viaartis.lt , tel. 8 688 83777.

Kategorijos: Istorija, Menas | Žymos: , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. siga:

    Lionginas Baliukevičius-dzūkas buvo tikras partizanas-idealistas,perskaitykite jo atsiminimus ir isitikinsite kad tai buvo ne eilinė asmenybė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė