Liepos 1 d. Vilniuje prasidės tarptautinis folkloro festivalis „Baltica“ (video) (0)

www.alkas.lt

Šiemet liepos 1–6 d. Lietuvoje vyks 25-asis tarptautinis folkloro festivalis „Baltica“, nuo 1987 m. Lietuvos iniciatyva tarpvalstybiniu susitarimu pamečiui organizuojamas trijose Baltijos šalyse – Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. „Baltica“ rengiama remiantis UNESCO rekomendacijomis „Kaip išsaugoti tradicinę kultūrą ir folklorą“, Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencija ir priklauso UNESCO globojamai CIOFF (Tarptautinei folkloro festivalių organizavimo tarybai).

Festivalis skiriamas pasaulio tautų tradicijų įvairovei pažinti ir pristato autentišką folklorą, natūraliai besitęsiančiais arba rekonstruotas istorines skirtingų tautų kultūros tradicijas – dainas, šokius, instrumentinę muziką, taip pat papročius, amatus, nacionalinę virtuvę. 

„Baltica 2011“ teminė ašis – šeima. Tai vienas elementų, atspindinčių dviejų pradų jungtį, gimdančią gyvybę, konsoliduojančias jėgas, visada buvęs ir tebesantis žmogaus bei visuomenės gyvenimo branduolys, ištakos, svarbiausia formavimosi, kūrybos ląstelė.

Šeima – tai pirmiausia mama ir tėtis, atvedę mus į šį pasaulį, ugdę migdydami, maitindami, mokydami, auklėdami, skiepydami meilės, atsakomybės, savitarpio pagalbos daigus, palydintys į savarankišką gyvenimą, savo šeimą. Brolių ir seserų ratas – pirmoji bendruomenė, kurioje šlifuojami žmogiškieji santykiai, derinant savo ir kito poreikius, suvokiant lyčių ypatybes, patiriant vaikiškų išdaigų džiaugsmus ir pirmąsias nuoskaudas. Senoliai – jų globa ir neįkainojama patirtis, išmintis ir autoritetas, padedantis išsaugoti ryšį su praeities kartomis, jų pasaulėvaizdžiu, etinėmis nuostatomis, dainų ir pasakų aruodais ir visu neaprėpiamu kultūriniu paveldu.

Atsispyrę nuo šeimos, nesunkiai suvokiame giminės, genties, tautos sąsajas, brolyste ar seseryse įvardijamą nebūtinai kraujo ryšiais siejamą žmonių bendrumą, natūraliai priimame ir tautų bei visos žmonijos santarvės idėją.

Pagaliau šeima – tai ir tam tikras ryšių modelis, kurį tradicinė kultūra linkusi perkelti į kitas pasaulio būvio sritis, todėl šeimos santykiai galimi tarp dievų, dangaus kūnų, dangaus ir žemės, gyvūnų, augalų, akmenų ir pan. Nenuostabu, kad toks jaukus, meile nuspalvintas ryšys (šiandien dažnai prarastas) sieja praeities žmogų su visa jo artima ir tolima apsuptimi. Šiandien tai tampa aktualiomis, visuomenei ir individui siektinomis bei ugdytinomis nuostatomis, padedančiomis įveikti vartotojišką santykį su kitu žmogumi ir pasauliu, teikiančiomis viltį žemei atgimti. 

Festivalyje dalyvaus folkloro atlikėjai, amatininkai, kulinarinio paveldo žinovai iš Italijos, Slovėnijos, Meksikos, Gruzijos, Moldovos, Rusijos, Jakutijos (Sachos), Latvijos ir Estijos. Ne vienos šalies atstovų grupę sudaro būtent šeimos.

Įvairius šeimos gyvenimo, santykių aspektus, švenčių papročius atskleis geriausi Lietuvos folkloro ansambliai, tradicinę kultūrą puoselėjančios šeimos, kelių kartų atstovai, maži ir suaugę atlikėjai.

Greta koncertų, eitynių, tradicinio festivalio miestelio Sereikiškių parke, renginių regionuose, šiųmečio festivalio programą papildys parodos „Baltijos šalių tradicinės kepurėlės ir kepurės“ Lietuvos nacionaliniame muziejuje, lietuvių tautinio kostiumo „Graži mūsų šeimynėlė“ Lietuvos liaudies kultūros centre, „Gyvybės medis. Lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“ bei atviros kryždirbystės interpretacijų kūrybinės dirbtuvės Vilniaus dailės akademijoje. Ryškus ir festivalio kontekste naujas projektas – ugnies skulptūrų misterija „Vilniaus laiškai Gediminui“. 

Grįžkime, kad eitume pirmyn, gręžkimės į praeitį, kad atgimtume.

httpv://www.youtube.com/watch?v=gSH_yZGAh4E

Tarptautinio folkloro festivalis BALTICA-2011

PROGRAMA Liepos 16 d. 

Liepos 1 d., penktadienis

Parodų takas:

14.00 Parodos „Baltijos šalių tradicinės kepurėlės ir kepurės“ atidarymas Lietuvos nacionaliniame muziejuje ( Arsenalo g. 1 )

15.00 Lietuvių tautinio kostiumo parodos „Graži mūsų šeimynėlė“ atidarymas Lietuvos liaudies kultūros centre ( B. Radvilaitės g. 8 )

16.00 Parodos „Gyvybės medis. Lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“ atidarymas Vilniaus dailės akademijoje ( Maironio g. 3 ) 

Liepos 2 d., šeštadienis

Koncertai, susitikimai, vakaronės Panevėžio, Širvintų, Ukmergės, Kupiškio rajonuose 

Liepos 3 d., sekmadienis

17.00 Eitynės (Gedimino prospektas – Kongresų rūmai)

18.00 Didysis koncertas Kongresų rūmuose ( Vilniaus g. 6/14 ) 

Liepos 4 d., pirmadienis

10.00 Kūrybinė laboratorija, Lietuvos liaudies kultūros centre ( B. Radvilaitės g. 8 )

15.00 Festivalio miestelis Sereikiškių parke: koncertai, tradicijų, amatų, nacionalinės virtuvės demonstravimas

19.00 Koncertas-vakaronė Sereikiškių parke 

Liepos 5 d., antradienis

10.00 Kūrybinė laboratorija, Lietuvos liaudies kultūros centre ( B. Radvilaitės g. 8 )

12.00 Atviros kryždirbystės interpretacijų kūrybinės dirbtuvės Vilniaus dailės akademijoje ( Maironio g. 3 )

15.00 Festivalio miestelis Sereikiškių parke: koncertai, tradicijų, amatų, nacionalinės virtuvės demonstravimas

19.00 Koncertas-vakaronė Sereikiškių parke

22.00 Ugnies skulptūrų misterija „Vilniaus laiškai Gediminui“ ant Gedimino kalno ir jo papėdėje 

Liepos 6 d., trečiadienis

12.00 Festivalio miestelis Sereikiškių parke: koncertai, tradicijų, amatų, nacionalinės virtuvės demonstravimas

12.00 Atviros kryždirbystės interpretacijų kūrybinės dirbtuvės Vilniaus dailės akademijoje ( Maironio g. 3 )

17.00 Šventinis pabaigos koncertas ir vakaronė Sereikiškių parke

 

Pagrindiniai koncertai rajonuose:

Birželio 29 d., trečiadienis

17.00 Vilkijos Nemuno slėnyje, Kauno r.

Liepos 1 d., penktadienis

20.30  Kupiškio miesto aikštėje

Liepos 2 d., šeštadienis

15.00 Ukmergės kultūros centro aikštėje ( Kauno g. 8 )

17.30 Kupiškio miesto aikštėje

18.00 Miežiškių Angelų slėnyje, Panevėžio r.

19.00 Širvintų kultūros centro aikštėje ( I. Šeiniaus g. 4 )

Kategorijos: Etninė kultūra, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė