Baltų praeities tyrinėtojai Jūratei Statkutei de Rosales įteiktos Garbės daktaro regalijos (video, audio) (1)

Juratė de Rosales ir VPU rektorius prof. Algirdas Gaižutis

Juratė de Rosales ir VPU rektorius prof. Algirdas Gaižutis

Birželio 15 d. iškilmingame Vilniaus pedagoginio universiteto (VPU) Senato posėdyje Garbės daktaro regalijos buvo įteiktos, birželio 13 d. į Lietuvą atvykusiai, baltų praeities tyrinėtojai Jūratei Reginai Statkutei de Rosales.

Jūratė Statkutė de Rosales plėtoja Marijos Gimbutienės pradėtą baltų kultūros reikšmės Europos istorijoje įtvirtinimo darbą. Esminiai iš mokslininkės tyrinėjamų Europos įvykių – aisčių (vakarų baltų) indėlis formuojantis naujajai Europai, aisčių dalyvavimas kovose su Roma ir ypač – aisčių indėlis kuriant naujosios Europos tautų politinį žemėlapį Romos imperijos griūtyje.

Kai atidus tyrėjas žvelgia į Lietuvos istorijos mokslo raidos aplinkybes, jis susiduria su skaudžiomis realijomis – pirmųjų Lietuvos istorijų rašytojai kūrė nelaisvoje Lietuvoje. Aplinka jiems nebuvo palanki: senieji vardai užmiršti, šaltiniai nepasiekiami. Tad prasmingi yra Jūratės de Rosales žodžiai: „Išbraukus tikruosius vardus, išnyko ir istorinė atmintis: mus konkrečiai minintys metraščiai ir istorijos dokumentai buvo suversti „išgalvotų“ ir „nepatikimų“ raštų šiukšlynan.“ Šių „išgalvotų“ ir „nepatikimų“ raštų naujus vertinimus ir įžvalgas randame Jūratės Statkutės de Rosales darbuose, už kuriuos Vilniaus pedagoginis universitetas jai ir įteikė Garbės daktaro vardą.

J.Statkutė de Rosales Prancūzijoje studijavo lotynų ir prancūzų kalbas, gavo prancūzų kalbos mokytojo diplomą. Kalbų studijas tęsė JAV, Niujorko Kolumbijos universitete. Nuo XX amžiaus 6 dešimtmečio gyvena Venesueloje ir yra populiaraus opozicinės krypties Venesuelos politikos, ekonomikos ir kultūros savaitinio žurnalo „Zeta“ vyriausioji redaktorė.

Žymi tyrinėtoja ir visuomenės veikėja yra pažymėta aukščiausiu Venesuelos ordinu už kultūrinį darbą Orden Andrés Bello. Jai įteiktas Karakaso miesto ordinas Orden Diego de Losada, o 1989 metais „Iberų Amerikos žurnalistų organizacijos“ ją paskelbė Metų asmenybe. Venesueloje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Ispanijoje ir Lietuvoje ji leidžia lyginamosios kalbotyros ir senosios baltų istorijos klausimus nagrinėjančias studijas. Už senosios baltų kultūros puoselėjimą 1996 metais Lietuvos Respublikos Prezidentas ją yra apdovanojęs Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

Žiūrėkite garbės daktaro regalijų iškilmingos  įteikimo ceremonijos vaizdo įrašą:

httpv://www.youtube.com/watch?v=crkuRY06o-M

Kalusykite šio iškilmingo VPU senato posėdžio garso įrašą:

 

Kategorijos: Istorija, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė