Šiandien įvyks visiškas Mėnulio užtemimas (0)

Mėnulio užtemimas | Alkas.lt nuotr.

Šiandien, birželio 15 d., jei tik Lietuvos dangaus neaptrauks debesys, bus galima pasigrožėti visišku Mėnulio užtemimu. Mėnulį uždengsiantis Žemės šešėlis nudažys jį tamsiai raudona spalva. Mūsų planetos šešėlis Mėnulio kraštą palies 21 val. 23 min. Lietuvos laiku, tai yra, kai Mėnulis dar bus nepatekėjęs. Mėnuliui patekėjus jau matysime jį dalinai užtemusį, todėl vertėtų stebėjimui pasirinkti aukštesnę vietą, kad reljefas ar pastatai neužstotų pietryčių horizonto, kitaip didžiosios dalies užtemimo nepamatysite.

Vilniuje Mėnulis patekės 21 val. 52 min., kuomet Žemės šešėlis jau dengs pusę jo disko; Klaipėdoje: Mėnulis pakils 21 val. 17 min., tuomet neužtemdytas bus jau likęs tik nedidelis dešinysis jo paviršiaus kraštelis. 22 val. 22 min. įvyks maksimali užtemimo fazė, tuomet Mėnulis nusidažys raudona spalva. Taip jis atrodys dėl Žemės atmosferoje užlinkusių Saulės spindulių, atsispindėjusių nuo Mėnulio paviršiaus.  23 val. 01 min. kairysis Mėnulio kraštas pradės laisvintis nuo šešėlio. 01 val. 01 min. šešėlis visiškai nuslinks nuo Mėnulio.

Mėnulio užtemimai įvyksta, kai Saulė, Žemė ir Mėnulis atsiduria vienoje linijoje. Tuomet kūgiškas mūsų planetos šešėlis užtemdo palydovą. Nors ir atsidūręs šešėlyje, Mėnulis netampa visiškai tamsus ir nematomas, nes Mėnulio paviršių pasiekia dalis Žemės atmosferoje išsisklaidžiusių Saulės spindulių.

Mūsų planetos atmosfera mažiausiai sugeria raudonos šviesos spindulius, būtent jie daugiausia ir pasiekia užtemusį Mėnulį. Dėl šios priežasties Mėnulis užtemimo metu tampa rausvas, vario raudonumo arba oranžinis.

Visiško Mėnulio užtemimo vaizdo simuliaciją galite pamatyti čia pateiktame video. Šis video apima Mėnulio vaizdą iš karto po jo patekėjimo ~22 val. Vilniuje  ir iki pat užtemimo pabaigos – kuomet nuo Mėnulio nuslenka ne tik žemės šešėlis (01 val. 01 min.), tačiau ir plika akimi nepastebimas pusšešėlis (01 val. 59 min.). Vaizdas sukurtas naudojant programa StarryNightPro5. Užtemimo eiga pPagreitinta 30 kartų.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė