Kviečia „Pirties diena“ Rumšiškėse (1)

www.alkas.lt

Likus mažiau nei savaitei iki Rasos šventės lietuviškos pirties ir sveikos gyvensenos mėgėjai rinksis Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse.

Birželio 18 d. čia antrą kartą vyks šventė „Pirties diena“, kurioje pirties malonumais galės džiaugtis apie 1000 žmonių. Pirties dienos rengėjai žada ne tik palepinti lankytojus geru garu, masažais, grožio kaukėmis, pavaišinti pirties arbata, bet ir suteikti žinių apie senuosius mūsų pirties papročius bei sveikatingumo patirtį.

Šio pažintinio-pramoginio renginio sumanytojai – Lietuviškos pirties bičiulių draugijos nariai. Jie kaip ir pernai šventę rengia iš pasišventimo ir geranoriškumo.

„Norime pasidalinti patirtimi, gebėjimais ir šiuolaikinėje visuomenėje vertę praradusiais bičiuliškais jausmais“, – sako pirtininkų draugijos pirmininkas Egidijus Žukauskas.

Pernai draugija muziejui padėjo atgaivinti nepakartojamą dvaro pirtį. Greta jos, Pravienos upelio slėnyje, ankstesnėje šventėje rikiavosi kilnojamosios pirtys. Be jų, šiemet bus pastatyta nepaprasto dydžio pirtis palapinė, kurioje vienu metu galės pertis apie 100 žmonių. Beje, į pagalbą lietuvių pirtininkams šiemet atvyks ir bendraminčiai iš Latvijos ir Rusijos.

Muziejaus Klojimo teatre, kaip ir pernai, vyks daug dėmesio sulaukusi nemokama pirties konferencija, kurioje pranešimus skaitys etnokultūros ir pirties praktikų žinovai. Praeities liudijimai apie paslaptingas pirčių apeigas žaismingai bus gaivinami „Pirties magijos“ palapinėse.

Gražią praeities tradiciją primins ir šventės socialinis projektas „Susitikime pirtyje“. Jo tikslas – padėti dalintis savo pirčių šiluma ir jaukumu su kitais.

O štai vantų rišimo varžytuvėms lankytojai gali pasiruošti jau namie. „Originaliausios vantos“ rungtyje bus vertinamos atsineštos vantos, o šventėje bus varžomasi rišant tradicines vantas iš beržo šakų.

Renginio lankytojus pirties prekių gausa ir atrakcijomis stebins „Žaliasis kermošius“. Amatininkai senoviniu būdu virs muilą, vels pirties kepures, čia bus galima pamėginti išsidrožti pirties samtį ar nusikalti proginę šventės monetą.

„Bendraujame su kitų šalių pirtininkų organizacijomis, tad gerai žinome, kokie pirties renginiai vyksta svetur. „Pirties diena“ – kol kas pati didžiausia šios tematikos šventė Rytų Europoje. Mūsų siekis – propaguoti nacionalinę vertybę – lietuvišką pirtį, kurią dažnai pamirštame teigdami, kad turime suomiškas saunas ar rusiškas pirtis“, – aiškina Lietuviškos pirties bičiulių draugijos vicepirmininkas Saulius Tučkus.

Kategorijos: Etninė kultūra, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė