Kviečia „Tramtatulio“ laureatų koncertas (7)

LLKC nuotr.

Gegužės 29 d. 12.30 val. Vilniaus universiteto Teatro salėje (Universiteto g. 3) įvyks „Tramtatulio“ laureatų koncertas.

Jau ketvirtasis respublikinis, šiemet lietuvių etnomuzikologijos pradininkei profesorei Jadvygai Čiurlionytei skirtas renginys skatina mažuosius ir jau ūgtelėjusius vaikus (nuo trejų iki devyniolikos metų), jų mokytojus domėtis savo krašto liaudies kūrybos savitumu, jį saugoti, perimti folkloro atlikimo stilistiką, grojimo, dainavimo, pasakojimo tradicijas. Tačiau svarbiausia – pajusti jų gyvybingumą, tarsi iš tolimos praeities ataidintį, bet vis dar girdimą tautos širdies plakimą.

Iki šio koncerto eita laipsniškai. 54 savivaldybėse surengti vietiniai ratai. „Tramtatulio“ naujovė – regioniniai Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Klaipėdos krašto ratai. Iš jų, taip pat Vilniaus bei Kauno miestų į respublikinį ratą atrinkti 233 vaikai.

LLKC nuotr.

Respublikinis ratas „sukosi“ Kaune: balandžio 15 d. – Kauno tautinės kultūros centre, o balandžio 16 d. – „Vyturio“ katalikiškoje vidurinėje mokykloje. Dalyviai varžėsi keturių amžiaus grupių kategorijose, pasakojimo, pavienio bei grupinio dainavimo (taip pat sutartinių), muzikavimo įvairiais lietuvių liaudies instrumentais srityse. Per dvi dienas talentingi jaunieji dainininkai, muzikantai bei pasakotojai publikai pristatė daugiau nei 250 kūrinių, tad vertinimo komisijai atrinkti geriausius buvo itin sudėtinga.

Dėl dalyvių gausos ir pristatomos kultūros žanrų įvairovės įvertintas gausus būrys atlikėjų – 28 diplomantai bei 57 laureatai (pavieniai ir grupės). Tarp laureatų – net 25 instrumentinės muzikos atlikėjai, puikiai grojantys pučiamaisiais (skudučiais, ragais, Sekminių rageliu ir kt.), styginiais (kanklėmis, cimbolais, smuiku), dumpliniais (bandonija, rusiška, Peterburgo, „Honer“ armonikomis) instrumentais, taip pat smagiai muzikuojančios styginių, ankstesnės ir vėlyvosios sudėties kapelos. Kiek mažiau – keturiolika – dainininkų: devyni solistai, viena sutartinių grupė, trijų mergaičių grupė. Laureatais tapo net trys dainuojančių vaikinų grupės. Jauniausių atlikėjų dainose atsiskleidė vaikiškas nuoširdumas, vyresnių – giluminis, savitas liaudies dainos pojūtis.

Netrūko ir talentingų mažųjų pasakotojų, gebančių spalvingai ir meniškai perteikti tarmiškus tekstus: sakmes, melų, dainuojamaisiais intarpais papildytas pasakas ir kt.

Itin svarbu, kad esama jaunųjų atlikėjų, perimančių ir tęsiančių savo krašto tradicijas.

LLKC nuotr.

2011 m. „Tramtatulio“ geriausiomis iš geriausių atlikėjomis pripažintos dainininkės ir muzikantės Agnė Pilkauskaitė ir Vera Venckūnaitė iš Kazlų Rūdos Rimvydo Žigaičio menų mokyklos (mokytoja Eglė Bernotienė), įtaigiai ir brandžiai dainavusios dvibalses suvalkietiškas ir suvalkietiškomis kanklėmis pritariamas dainas, atlikusios pačių išmoktus instrumentinius kūrinius armonika ir smuiku.

„Tramtatulio“ dalyviai ir gerbėjai bus pradžiuginti ką tik išleista kompaktine plokštele, kurioje įrašytos 2011 m. konkurso laureatų atliekamos lietuvių liaudies dainos, pasakojimai, tradicinės instrumentinės muzikos kūriniai. Plokštelę bus galima įsigyti laureatų koncerte.

Konkurso ir laureatų koncerto organizatoriai yra Lietuvos liaudies kultūros centras (LLKC), Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros ir švietimo departamento Švietimo ir ugdymo skyrius, Kauno tautinės kultūros centras ir aktyvusis Kauno miesto etninės kultūros mokytojų metodinis būrelis.

„Liaudies kūryba – betarpiškiausia kūrybinio impulso apraiška. Ji gimsta širdyje ir taiko širdin…“. Šiuos Jadvygos Čiurlionytės žodžius širdimi pasitikrinę daugelis Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis“ dalyvių. Klausytojai per mažųjų laureatų koncertą tuo galės įsitikinti patys.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė