Siūloma asmens tapatybės kortelėje įrašyti duomenis apie tautybę (21)

Mečislovas Zasčiurinskas

M.Zasčiurinskas

Vakar, gegužės 26 d., Seimas bendru susitarimu pritarė po pateikimo įstatymo projektui asmens tapatybės kortelėje šalia kitų duomenų įrašyti ir informaciją apie priklausomybę etninei grupei. Seimas sutiko svarstyti galimybę piliečio rašytiniu pageidavimu pase ir asmens tapatybės kortelėje įrašyti savo tautybę.

Seimo nario Mečislovo Zasčiurinsko teikto įstatymo projekto nuostatomis yra siekiama įtvirtinti piliečio teisę jam pageidaujant asmens tapatybės kortelėje raštu įrašyti duomenis apie tautybę, nepaisant Teisės departamento išvados, kuria konstatuojama, kad asmens tautybė nėra asmens tapatybę ar pilietybę patvirtinantis duomuo, todėl asmens priklausymą etninei tautai užtenka nurodyti gimimo liudijime. „Šis Teisės departamento teiginys įtvirtina prievartinį asmenų nutautinimą, tegu pasireiškiantį tik oficialiuose dokumentuose, tačiau vedantį link asmenų tautiškumo, patriotizmo žlugdymo, silpninantį ne tik tautą, jai priklausančius narius, bet ir pačią valstybę“, – tvirtina politikas.

Tautybė nusako asmens emocinius ryšius su tautine bendrija ir tautiniu identitetu, rodo kraujo ryšius su tėvynainiais, bendrą kilmę. „Sakote, kad įrašas dokumente viso to dar neužtikrina? Galbūt, bet, manau, tik tuo atveju, kai pilietis sąmoningai atsisako gyventi Lietuvoje, atsisako pilietybės ir viso, kas jį sieja su gimtąją žeme. Žinoma, tada toks įrašas visiškai nereikalingas… O ką tada daryti neabejingam piliečiui, kuris tvirtus ryšius su tautybe nori deklaruoti teisiškai? Juk tautybė žmogų išskiria iš tokios be galo kosmopolitiškos, globalizacijos paveiktos visuomenės. Kodėl tada jam draudžiama tai išreikšti ne tik vidine emocija, veiksmais, bet ir įrašu asmens dokumente? Mano manymu, nėra būtinybės asmens dokumentuose tautybę nurodyti priverstinai, prieš piliečio valią, tačiau nenuginčijama, kad savanoriškas pasirinkimas dėl įrašo turi būti svarstytinas“, – teigia politikas.

Suprantama, visada atsiras prieštaraujančių vienai ar kitai pozicijai. Ne išimtis ir šis klausimas. Vienam gali atrodyti, kad asmens tapatybės kortelėje turi atsirasti vietos įrašui apie tikėjimą, kitam – gal net apie pomėgius, tačiau visa tai – tik svarstymai. Tautybė – tai vertybė, tiek pat reikšminga kaip asmens vardas ar pilietybė, todėl neleidžiant jos identifikuoti įrašu asmens kortelėje atimama asmens teisė deklaruoti priklausomybę tautos atžvilgiu, taip parodant pagarbą istorinei praeičiai, tautos papročiams ir identitetui. Nejaugi tai nėra pagrindinio šalies įstatymo, numatančio žmogaus laisvę rinktis, pažeidimas?

Be abejo, nuogąstaujama ir dėl papildomų biudžetų lėšų bei padidėjusios kortelės kainos. Seimo narys pabrėžia, kad priėmus pataisą asmenys nebus verčiami keisti asmens dokumentus. Tiesiog tie, kurių kortelės jau nebegalioja, gaus naujas, kuriose būtų galimybė įrašyti savo tautybę.

Suteikus galimybę įrašyti savo tautybę piliečiams bus grąžinta galimybė save tapatinti ne tik su valstybe, bet ir tauta, jos kultūra, kalba, istorija, heroizmu. Asmuo, gerbdamas savo tautą, išvysto pagarbą kitų tautų žmonėms, visuomenei ir valstybei. Patriotinių jausmų ir pagarbos ugdymas skatina piliečių norą ne tik prisiminti, bet ir kurti ne mažiau didingą valstybės, kurioje jie patys gyvena, istoriją, užtikrinti jos saugumą ir tautybės nurodymas ar nenurodymas turi užtikrinti svarbiausia – laisvą žmogaus valią rinktis.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė