Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga kviečia pagerbti nacių aukas (9)

Gegužės 21 d. Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga kviečia pagerbti nacių sušaudytų karių ir Enzio Jagomasto šeimos. Eisena rikiuojasi 11 val. prie Panerių traukinių stoties. Eisenoje dalyvauti kviečiami visi tautiškai nusiteikę žmonės, organizacijos. Eitynėse bus demonstruojama tautinė simbolika, trispalvės. Politinė reklama, šūkiai eitynėse nebus skanduojami.

Enzys Jagomastas buvo knygų leidėjas, draudžiamosios lietuviškos spaudos rėmėjas, laikraštininkas. Nors jo pavardė skamba tarsi nelietuviškai, bet jis buvo tikras lietuvis, gimęs Šilutės rajono Lumpėnų kaime. Spėjama, kad jo protėviai kilę iš Lenkijos, Mozūrijos krašto.

E. Jagomastas 1896–1941 metais Tilžėje turėjo savo spausdinimo ir leidybos firmą „Lituanija“, bendravo su lietuvių knygnešiais, kitais to meto šviesuoliais. Savo leidykloje jis išleido apie 380 Mažajai Lietuvai ir ypač Didžiajai Lietuvai skirtų knygų, redagavo ir leido laikraščius „Lietuviškas laiškas“, „Aušra“, „Naujasis Tilžės keleivis“, leido kalendorių „Jagomasto lietuviškos kalendros“.

E. Jagomastas Tilžės apylinkėse rinko lietuviškus žodžius, posakius, patarles, priežodžius, bendravo su tokiais žymiais žmonėmis kaip Vydūnas, Juozas Balčikonis, Kazys Šimonis, Adomas Jakštas-Aleksandras Dambrauskas.

E. Jagomastas ragino rūpintis lietuvių kalba, ją puoselėti ir mylėti. Jis negalėjo pakęsti tuomet Tilžėje gyvavusio vokiškojo nacionalizmo ir savo įsitikinimų neslėpė. Naciams jį ėmus persekioti buvo priverstas pasitraukti į okupuotą Lietuvą. Tačiau fašistai jį surado ir ten ir su visa šeima sušaudė Paneriuose 1941 m. rugpjūčio 23 d.

Kategorijos: Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė