Baltų religija šiandien (38)

Trinkūnas, Jonas. Baltų religija šiandien, Vilnius: Senovės baltų religinė bendrija, 2011. – 44 p.: iliustr.

Tokiu pavadinimu pasirodė Lietuvos Romuvos parengtas nedidelis (44 p.) leidinys. Ši knygelė skirta pirmai pažinčiai su Romuvos religijos esmėmis.

Apie baltų religiją daugiausia sužinome iš istorinės literatūros, kurioje randame žinių apie praeities baltų kultūrą ir religiją. Tačiau šiandien plintant senosios baltų religijos atgimimo sąjūdžiui tapo būtina prieinamai išdėstyti pagrindines šiuolaikinio Romuvos kelio sampratas.

Prieš 10 metų vykusiame visuotiniame gyventojų surašymą senojo tikėjimo išpažinėjais užsirašė 1,3 tūkstančio lietuvių. Neseniai pasibaigė naujas gyventojų surašymas, kurio galutinius vaisius sužinosime tik rudenį. Manoma, kad senojo tikėjimo šalininkų per tą laiką turėjo padaugėti .

Leidinio „Baltų religija šiandien“ sudarytojas Senovės baltų religinės bendrijos Krivis Jonas Trinkūnas sako:  „1992 m. laisvoje Lietuvoje pagaliau buvo įteisinta senoji baltų religija. Kodėl baltų? Todėl, kad mūsų religinis paveldas bendras ne tik lietuviams, bet ir latviams, prūsams bei gudams. Trumpai savo religiją vadiname Romuva“.

Paklaustas kokį svarbiausią Romuvos religijos dėmenį išskirtų J.Trinkūnas atsako, kad tai – daina.

„Daina vienija kartų kartas, per dainą byloja Protėviai, perduodami savo mintis, išmintį, grožio ir gėrio supratimą. Liaudies dainos yra palankiausias būdas senajai religijai išlikti. Dainose, giesmėse ir ypač sutartinėse išsaugota daug senojo šventumo ženklų. Dainavimas – mums religinė apeiga“.

Knygutėje „Baltų religija šiandien“ paskelbtas  J.Trinkūno rašinys „Aistuva“, parašytas 1967 m., kuomet Kernavėje buvo pirmą kartą švenčiama Rasos šventė ir prasidėjo Romuvos sąjūdis.

Skaitykite J.Trinkūno rašinį „Aistuva“ Alkas.lt  „Nuomonių rate“ gegužės 17 d.

Kategorijos: Literatūra, Naujienos, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė